Linux Mint 19.3 Tricia

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#11 Příspěvek od juhele2014 »

Vím, že systemd je ve všech současných distribucích LM. Pro řadu uživatelů to ovšem ztratilo kouzlo systému, který poběží ladně a svižně na všech krámech, který maj doma. Není tomu tak, je potřeba pečlivě vybírat, viz i diskuze tady na foru. Člověk se musí přizpůsobit, ostatně jako vždy. Ale s tou historií cinnamonu to bude asi pravda, že to bylo první prostředí na LM. Mám hafo starších CD a DVD, pohledám nějakou relíkviji, co tam bude ... :D

Uživatelský avatar
Sian
Příspěvky: 32
Registrován: 25 led 2019, 11:29
Bydliště: Děčín

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#12 Příspěvek od Sian »

Ve všech ne. MX Linux ho třeba nemá :)
Linux Mint 19.3 Tricia (64 bit, Xfce)

AMD A10-7800 Radeon R7, 16 GB RAM, ASROCK Radeon RX 570 Phantom Gaming D 8G OC

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#13 Příspěvek od juhele2014 »

Pár cédéček jsem našel, ale žádná sláva to tedy není. Konkrétně LM 7 a LM 12. Ani u jednoho nelze s jistotou říci, že mají prostředí cinnamon. Sedmička je gloria, ale to prostředí je spíš mate, okna se poladit dají. Provozovat to dnes nemá cenu, na internet s tím sice můžete, ale s firefoxem 3 si moc legrace neužijete. Co je pěkný, našlo mě to ext. wifinu realtek, to hodnotím kladně, je tam kernel řady 2.xx. Ačkoliv mám nějaký starší instalace prohlížečů, cca 4 a 5 let zpátky, žádnej deb balíček si to nevzalo, zkrátka nelze. LM 12 už vypadá obstojně, ale pro změnu mě to nenašlo wifinu, takže s pokusama byl hned zkraje konec. Oboje bylo na CD, jako pokusný stroj byl noťas HP 650. Na webu linuxmint.com píšou: Desktop Linux Mint 12 je kombinací staré a nové. Je to zbrusu nový desktop, ale s tradičními komponenty. Nová technologie v Gnome 3 je vzrušující, ale komponenty přispívané MGSE způsobují, že se uživatelé cítí jako doma. Něco na tom bude, ale beru to jen jako exkurzi do muzea, ověřit si, že to nějak funguje, ale současný desktop už je někde jinde, si myslím ... :idea:

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#14 Příspěvek od RadekD »

Slovy české klasiky: "Odvolávám, co jsem ....". Byl to ode mne nechtěný fake, způsobený tím, že když jsem před cca 7 roky hledal náhradu za mně zcela nevyhovující Unity v Ubuntu, narazil jsem na pro mne nový Mint, který zrovna vyšel s tehdy novým Cinnamonem a ten mne uchvátil.
Po předchozích verzích jsem nepátral. Ovšem podle tohoto zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Linux_Mint byl v té době Mint na trhu už 6 roků! Takže se všem "minťákům" omlouvám.
Pro mne je Cinnamon TOP, občas zabrousím k něčemu jinému, ale nakonec se stejně vrátím, protože některé funkce v něm obsažené jinde nenajdu nebo je musím nějak doinstalovat. Třeba NEMO je první, co instaluji do všeho: perfektní připojení ke vzdáleným serverům, možnosti zobrazení souborů (nesnáším plnou obrazovku ikon) včetně všech možných oprávnění, otevření terminálu v příslušném adresáři jedním kliknutím, jednoduchý restart Cinnamonu (ne celého systému nebo aspoň ixek) se zachováním všech dat a otevřených oken, pokud se někdy mým přičiněním kousne (nepamatuji, že by to udělalsám od sebe) atd. A že je pomalý? Nějak to nepociťuji. Všude jsem nacpal SSD disky a pak není co řešit. A jestli se mi okno otvírá 0.5 sec. nebo 450 ms, to mi opravdu nevadí. A to ho provozuji/provozoval jsem na ne vždy "superstrojích", uspokojivě fungoval i na Aspire ONE s Atomem uvnitř. Ovšem vždy jsem přidal paměť na min. 4GB a SSD.
Používám NB na práci. Na video/TV/sat/IPTV/YouTube atd. mám MMC s Enigmou2 (kdo nezná - taky linux), na hraní jsem starej. Tak kam spěchat? Ve svých cca 67 už taky moc neběhám :D
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#15 Příspěvek od math29 »

Pozerám že je nás viac takých ktorí sme hľadali a objavili Mint presne v čase keď Ubuntu prišlo s Unity 🙂

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#16 Příspěvek od labeent »

juhele2014 píše: 29 pro 2019, 19:21 Už to vypadalo, že to bude dobrý, ale i druhý pokus krachnul ... :D Takže - vím o tom spouštění krz GRML, ovšem chtěl jsem postupovat jako většina BFU, která iso nahraje do flešky, nebo to podivíni vypálej na RW DVD. Takže teď jsem to spustil krz GRML, všecko pěkně šlapalo. Abgrejd se téměř povedl, jako zdroj jsem zadal CVUT, a když se rozbalovaly balíčky, tak to zamrzlo. Ale je pravdou, že velikost RAM oscilovala mezi 90 a 100%, měl jsem puštěný firefox s naší stránkou, už jsem psal tady do okna, a ono to zamrzlo ... :D Z terminálu, kde jsem měl puštěný top, mám pár údajů: tasks - 206, firefox zabíral 351,5Mb (RES), + ještě nějaký webový obsah. V apletech byla poslední teplota CPU 40st. celsia, kmitočet CPU 2,79 GHz. Už to vypadalo fakt nadějně, ale ty abgrejdy to zabily. Takže to je poučení i pro ostatní, že ne všechno se povede na první dobrou. Že dělám pokusnýho králíka, na to sem si tak nějak zvyknul, ono už to se mnou lepší nebude ... ;)
Obrázek
No, to je právě ten problém. Chceš něco nainstalovat jako BFU a pak se jako BFU nechováš.
A ještě k tomu se (bez urážky) nechováš ani logicky.

Nevím, jak dlouho používáš pc, kolik ti je let apod., ale já například pamatuji začátky vypalování CD a později DVD. Pokud jsi během vypalování dělal cokoliv jiného, tak to často končilo zničením média (cena okolo 100,-Kč) nebo se to alespoň v místě záběru procesoru a paměti v danném místě sekalo. Stejně to dopadalo, pokud naběhl spořič obrazovky (jo, tenkrát jsem ještě neznal Linux :lol: ).
Od té doby vím, že jsou jisté věci, které se prostě najednou nedělají.

A teď přijdeš Ty, vrazíš do pc flashku, spustíš systém z ní a místo, aby sis vybral dvě naznačené možnosti "Install" nebo "Vyzkoušení", tak si naprosto nelogicky vytvoříš svoji vlastní cestu. Hodláš instalovat (což je při flashce docela záhulová činnost) a ještě zkoušet. Čímž ten systém prostě zacyklíš. Protože flashka není tak rychlá jako hdd nebo ssd, systém není nainstalovaný, pc se to snaží dohnat procesorem a pamětí, aby to alespoň trochu běželo. To je pro Tebe takový problém počkat těch pár minut do dokončení instalace a restartu než se podíváš na ten bláznivý net? Ani to, že jsi prohlížel ten správný web Tě neomlouvá :lol:

Jinak ano, Cinnamon není úplně nenáročné prostředí, ale není to ani tak strašně náročné, jak se může zdát. Zrovna, jak jsem již zmiňoval, tak Firefox dokáže pěkně pokouřit i docela slušnému pc. Proč tomu tak je nevím, nejsem vývojář. Pravdou je, že i weby jsou dnes mnohem náročnější.
Obrázek

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#17 Příspěvek od juhele2014 »

Od té doby vím, že jsou jisté věci, které se prostě najednou nedělají. Ale to víme, že by se to nemělo dělat, ale údělem BFU jsou překvapivá řešení, takže zkouším i věci zcela nestandardní. Jako BFU, to se nedá nic dělat. Je mi jasný, že tvůrci LM distra jsou dinosauři, s nima nic nehne, že by vytvořili fíčuru na uvolnění zbytku paměti ve flešce, to asi neprojde. V případě 32GB flešky je k dispozici cca 30GB místa, fleška je "zamčená", sem by se toho panečku vešlo, a comp by nemusel zamrzat kvůli nedostatku RAM ... počkat těch pár minut To je právě dost velkej problém, bo myš ani klávesnice nereaguje, teploměr neběží, kolečko se netočí. Co to značí - zamrzlo to. Chvilku počkám, ale fakt jen chvilku, pak to resetnu a jdu na párek ... Nevím totiž, kdy ta instalace skončí, nevim co to dělá. Ale v zásadě se nic neděje, popíšu co se mě stalo a jdu od toho ... :D Pravdou je, že i weby jsou dnes mnohem náročnější. Ano, to je pravda, viz VZ. Zkuste : https://1url.cz/0zKhK https://1url.cz/SzKhr https://1url.cz/7zKh1 Slabej stroj nemá šanci ... 8-)

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Linux Mint 19.3 Tricia

#18 Příspěvek od labeent »

juhele2014 píše: 24 led 2020, 15:24 Od té doby vím, že jsou jisté věci, které se prostě najednou nedělají. Ale to víme, že by se to nemělo dělat, ale údělem BFU jsou překvapivá řešení, takže zkouším i věci zcela nestandardní. Jako BFU, to se nedá nic dělat. Je mi jasný, že tvůrci LM distra jsou dinosauři, s nima nic nehne, že by vytvořili fíčuru na uvolnění zbytku paměti ve flešce, to asi neprojde. V případě 32GB flešky je k dispozici cca 30GB místa, fleška je "zamčená", sem by se toho panečku vešlo, a comp by nemusel zamrzat kvůli nedostatku RAM ... počkat těch pár minut To je právě dost velkej problém, bo myš ani klávesnice nereaguje, teploměr neběží, kolečko se netočí. Co to značí - zamrzlo to. Chvilku počkám, ale fakt jen chvilku, pak to resetnu a jdu na párek ... Nevím totiž, kdy ta instalace skončí, nevim co to dělá. Ale v zásadě se nic neděje, popíšu co se mě stalo a jdu od toho ... :D Pravdou je, že i weby jsou dnes mnohem náročnější. Ano, to je pravda, viz VZ. Zkuste : https://1url.cz/0zKhK https://1url.cz/SzKhr https://1url.cz/7zKh1 Slabej stroj nemá šanci ... 8-)
Buď mám silnej stroj, nebo to byla ironie ... :lol:
Jinak já sekání instalace nepozoruji ani na tom 1.5GB RAM pc, nepozoroval jsem to ani na 1GB RAM Intel P4HT. Byl to takový zajímavý pokus a instalace 64-bitového Cinnamonu tam proběhla a systém fungoval. PC ale bylo ve strašném stavu (zničený HW) a po pár dnech dodechlo - minimálně paměť KO. K tomu deska měla kondíky už nafouklé, nemělo smysl pokoušet se o zázrak.
Tak mi překvapuje, že se Ti to seká...
Obrázek

Zamčeno