Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#1 Příspěvek od juhele2014 »

Je to tak, koronabundus řádí jak černá ruka, viz https://1url.cz/azoA2 , není do čeho píchnout, tak sem zkusil nové Ubuntu 20.04. Rád bych o tom napsal něco pozitivního. Nic mě nenapadá. Když tak o tom přemejšlím, tak přeci jen sem našel několik drobností - ve vlastnostech grafiky, nebo monitoru? se dá zapnout večerní redshift, a skutečně to funguje, je to hned vidět. Druhá dobrá věc je nastavení času, místo UTC si to vezme místní letní čas, pokud do okna zadáte Praha, a je to tam. To je dobrý. Lišta vlevo se dá hodit dolu, takže taky to potom vypadá tak nějak normálně. Ovšem celý OS mě připadal takový neohrabaný, použil bych slova těžkotonážní. Na stránce https://distrowatch.com/ je ubunťák až na pátém místě, a bude nepochybně padat. Uživatel, ať už poučený či lama, který si chce sem tam něco v systému nastavit, tak zde utře nos. Moc se toho v defaultu naštelovat nedá. Zkoušel jsem verzi DDE a verzi klasický desktop. Nechci se v tom nějak podrobně šťourat, distro si může vyzkoušet každý. Ale jestli LM 20 bude vycházet z Ubuntu 20, a vypadá to , že jo, tak to teda potěš koště ... Já tedy zůstanu určitě u LM 19.2 xfce, tato 20ka mě tedy neoslovila. Připadá mi, že má příliš velký hw nároky, to tedy nechápu proč. Pokud si dobře pamatuju, spustil jsem ff a terminál, a najednou tam bylo 220 úkolů (task). Nyní píšu ve ff a ukazuje to 158 tasks. Možná to má nějaký kladný stránky, tento OS, ale asi jsem neměl dost velkou trpělivost, abych našel ty pravý poklady ... :shock: Takže kdo na to má náladu a čas, tak si to stáhněte a votestujte, a napište, jak vám to funguje ...
ps : ještě jedna věc - ačkoliv má distro 2,5 Gb, tak tam asi nejsou videokodeky, mám tady haldu videí (mp4. avi), ale skoro nic to nepřehrálo. Takže asi tak ... :shock:

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#2 Příspěvek od vxmery »

není do čeho píchnout
Kecáš :D :D :D
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#3 Příspěvek od labeent »

juhele2014 píše: 07 dub 2020, 21:52 Je to tak, ...
ps : ještě jedna věc - ačkoliv má distro 2,5 Gb, tak tam asi nejsou videokodeky, mám tady haldu videí (mp4. avi), ale skoro nic to nepřehrálo. Takže asi tak ... :shock:
A zkoušíš Ubuntu nějak pravidelně?
Já to občas zkouším a je fakt, že hned po nainstalování dělám několik základních úprav. Instalace Cinnamonu, Synapticu a kodeků je pro mě nezbytná. A neřekl bych, že pak je to nějaké strašné. Mint je pro mě lepší, ale nikdy neříkej nikdy ...

Osobně nechápu závěr, dle mého zkušeného linuxáka, že tomu nedá šanci. Za prvé je to beta, za druhé nemá to Tvé prostředí a za třetí to fakt není Mint. Jak můžeš tvrdit, že zůstaneš na 19.2, když jsi LM20 nevyzkoušel, protože ještě neexistuje? Zůstat samozřejmě můžeš na čemkoliv, ale tohle konstatování, kterým můžeš třeba spoustu lidí zbytečně odradit, mi nepřijde moc fér.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#4 Příspěvek od Ventero1 »

2,5GB je už zhůvěřilost - to tam přibalili cihlu ne?! ... :D
To už je skoro jak instalačka Windows ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#5 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: labeent
Osobně nechápu závěr, dle mého zkušeného linuxáka, že tomu nedá šanci. Za prvé je to beta, za druhé nemá to Tvé prostředí a za třetí to fakt není Mint. Jak můžeš tvrdit, že zůstaneš na 19.2, když jsi LM20 nevyzkoušel, protože ještě neexistuje? Zůstat samozřejmě můžeš na čemkoliv, ale tohle konstatování, kterým můžeš třeba spoustu lidí zbytečně odradit, mi nepřijde moc fér
Já nešel ani do LM 19.3, i když to mám na NTB, který využívám spíše sporadicky. Tam ať si to běhá, není to můj primární systém, takže když se to rozbije, nic se neděje. Jsem spokojený s LM 19.2 xfce, a máš pravdu - co mě nevyhovuje, tomu nedám prostě šanci. Takže když vidim, že je Ubuntu 20.04 neohrabaný moloch, tak do toho nejdu. Ale to se týká např. i filmové branže, dostanu tip na film, stahnu, vidim, ale nedokoukám. Když mě to nečapne do cca 10 až 15ti minut, tak to mažu a víc se o to nezajímám. Jsem už ve fázi, kdy skutečně nemusim vidět a zkoušet všechno, tak je to se mnou jednoduchý ... Samozřejmě, že to je fér, bo uživatel nebude zkoušet systém, který je evidentně na sestupné tendenci, což je sice pro autory Ubuntu nemilá věc, ale je to realita ... :) Naopak - BFU si řekne, nejsem přeci blbec, abych ztrácel čas s nějakým otesánkem, to se radši mrknu, co je na špičce žebříčku. Na distrowač je nahoře MX linux a Manžáro. Mint je třetí. No, a jelikož má mint z těchto tří nejlepší forum, tak BFU vůbec nemusí váhat, jaký distro si asi stáhne, a když mu něco nejde, tak se tady dozví vše podstatné i nepodstatné. To je naprosto brilantní logická úvaha ... ;)

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#6 Příspěvek od snl »

Náhodou jsem včera taky zkusil Ubuntu - jednu výhodu bych našel - je tam lepší vykreslování fontů...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#7 Příspěvek od vxmery »

Ja som pre zmenu pozeral Xubuntu a Lubuntu a behalo to celkom živo.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#8 Příspěvek od snl »

Co říkáte na takový Debian LXQt?
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#9 Příspěvek od RadekD »

Přiznám se, že jsem po řadě let emigroval na Debian 10. S Mintem jsem pomalu začínal mít problémy (odpojující se WiFi, problikávání pozadí do otevřeného okna a několik dalších drobností, sice nepodstatných, ale otravných). Zkoušel jsem MX, ale ten je asi spíše na stolní PC a na notasu jsem měl taky různé problémy, na Arch si netroufám, ostatní na bázi *.rpm balíků jsem opustil dávno a nechce se mi už to znovu učit, jsem už dědek.
V Debianu jsem zatím žádný závažný problém nenašel a dokonce mi funguje i hybernace, kterou většina ostatních dister už ani radši nenabízí. Trochu problém je, že instalačka neobsahuje "non-free" ovladače pro wifi a tím je instalace na NB bez LAN složitější, ale jde to. Dalším odrazujícím prvkem může být zdánlivě "mrtvé" české fórum. Ovšem opak je pravdou - když položíte dotaz, odpovědi se dočkáte velice rychle a jde to i přes facebook. Klid na fóru je asi dán menším počtem začátečníků a tím zbytečně se opakujících stejných dotazů. Takže zatím maximální spokojenost.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#10 Příspěvek od snl »

Tuším že existují i instalačky s non-free ovladači, ale zatím jsem nevypátral jak moc je to "oficiální":

https://cdimage.debian.org/images/unoff ... so-hybrid/

Btw. které desktopové prostředí používate na tom Debianu? Já bych chtěl vyzkoušet to lehké LXQt - kdysi jsem měl Lubuntu a to bylo celkem OK, ale LXDE už je asi pasé
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Zamčeno