Co byste chtěli vědět

Diskuze o našem webu, tomto fóru a možnostech jejich vylepšení
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#31 Příspěvek od snl »

motivační článek na úvod k Inkscape:

http://mxlinux.blog.cz/2005/proc-se-zaj ... e-kresleni
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#32 Příspěvek od snl »

Další článek - už se blížím k MX :D

http://mxlinux.blog.cz/2005/mx-linux

Btw. - hodily by se zkušenosti s tvorbou live USB media + následným bootováním... já mám jetšě ne-UEFI systém a bootování spustím pomocí klávesy F12. Ale na jiných počítačich se např. jde do biosu pomocí Delete a tam se změní pořadí bůtování...

Akorát nevím jak blog.cz teď nakládá s těmi komentáři, jestli je neblokuje.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Co byste chtěli vědět

#33 Příspěvek od Ventero1 »

Jaké přesně zkušenosti s tvorbou live USB média a bootováním?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#34 Příspěvek od snl »

Co nastavit v tom Rufusu, jak přepnout na bootování z flešky
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Co byste chtěli vědět

#35 Příspěvek od menom »

.

Urcite najlepsi clanok na tuto temu je na
https://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/

Je to hodne informacii, je tam aj o nastaveni rufus
rufus-3.9.1624.png
rufus-3.9.1624.png (8.8 KiB) Zobrazeno 2531 x
.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Co byste chtěli vědět

#36 Příspěvek od Ventero1 »

Tak mame tu clanek o tom, jak si vytvorit bootflashku v linuxu - jeste ho trochu zedituji, ale klidne muzu popsat i Rufus. Ale nejsem si jist, zda je to treba - Rufus je tak intuitivni a komplexni ...
Vyberes iso distra, zvolis MBR a UEFI, automaticky se nastavi format na fat32 a pak das start - pak se odsouhlasi dotaz na stazeni souboru pro syslinux a pak uz se jen parkrat potvrdi dialog a je to ....
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#37 Příspěvek od snl »

Ano já vím - ale když se v tom někdo vůbec nevyzná, tak na něj vyskočí výběr "legacy vs. Uefa" a už to radši maže z disku...
Ale je mně jasný, že kdo nechce třeba si to dohledat, přečíst návody apod. tak se do toho ani nemá pouštět.

Blbý je, že na tom blog.cz nepovolují teď vkládat odkazy, jestli se něco nezměnilo. Tak nevím jakou formou to podat - asi by skutečně bylo lepší dát prostě odkaz na nějaký návod od jinud - nebo jestli je i tady na Mint stránkách, tím líp. Ten blog asi nebude vyloženě o návodech krok po kroku, toho je plný internet. Spíš jenom vybrat některé věci, kde se dá zaseknout na to upozornit a pak se věnovat tomu co se nedá moc najít v češtině, nebo je specifické pro ten MX.
Tak mame tu clanek o tom, jak si vytvorit bootflashku v linuxu - jeste ho trochu zedituji, ale klidne muzu popsat i Rufus. Ale nejsem si jist, zda je to treba - Rufus je tak intuitivni a komplexni ...
Vyberes iso distra, zvolis MBR a UEFI, automaticky se nastavi format na fat32 a pak das start - pak se odsouhlasi dotaz na stazeni souboru pro syslinux a pak uz se jen parkrat potvrdi dialog a je to ....
Nějaký takový odstavec by asi stačil - s tím že popisuji právě spíš přechod z windows na linux, takže proto ten Rufus
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Co byste chtěli vědět

#38 Příspěvek od Livan »

snl píše: 26 kvě 2020, 09:31 Ano já vím - ale když se v tom někdo vůbec nevyzná, tak na něj vyskočí výběr "legacy vs. Uefa" a už to radši maže z disku...
Ale je mně jasný, že kdo nechce třeba si to dohledat, přečíst návody apod. tak se do toho ani nemá pouštět.
Nějaký takový odstavec by asi stačil - s tím že popisuji právě spíš přechod z windows na linux, takže proto ten Rufus
Co se týče přípravy instalačního USB pod windows, tak pro úplného začátečníka je možná nejlepší program Win32 disk imager, který nahrává v RAW režimu. Není tam co pokazit. Zvolí co a kam se nahraje a klikne na write a už to jede. Nemúže tam nic pokazit nějakým nastavením. Jedinou podmínkou je, že ten iso soubor musí být hybridní (teda umožní start UEFI i Legacy), což většinou splňují.

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#39 Příspěvek od snl »

Tak já bych se zaměřil čistě na tu instalačku MX, dalšíma bych to už nekomplikoval.
Ono stejně nakonec, když se něco pokazí, tak to v nejhorším nebude bootovat z té flešky jestli se nepletu...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Co byste chtěli vědět

#40 Příspěvek od labeent »

snl píše: 26 kvě 2020, 11:01 Tak já bych se zaměřil čistě na tu instalačku MX, dalšíma bych to už nekomplikoval.
Ono stejně nakonec, když se něco pokazí, tak to v nejhorším nebude bootovat z té flešky jestli se nepletu...
No MX a Mint :lol:
Obrázek

Zamčeno