Co byste chtěli vědět

Podělte se o své zkušenosti, tipy, triky a zlepšováky, které jsou příliš malé na článek na našem webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Odpovědět
Zpráva
Autor
snl
Poradce Mintu

Re: Co byste chtěli vědět

#91 Příspěvek od snl » 29 kvě 2020, 22:12

To je mě náhadou, že s tím nástupem Win10 nedošlo k většímu rozšíření Linuxu

Ventero1
Velkovezír Mintu

#92 Příspěvek od Ventero1 » 30 kvě 2020, 10:17

No - právě, že došlo. Jednak o tom vypovídá větší přísun dotazů úplně nových lidí či po dlouhé době navrátivších se na tomto i Ubu fóru, kteří právě potíže s W10 uvádějí jako jediný či hlavní důvod - počítám, že na zahraničních to bude podobné a také to dokládají nově zveřejněné statistiky na které jsem dával v jiném vlákně odkaz
Bohužel velké rezervy v linuxu, hloupá politika vývojářů a mizerná či chybějící spolupráce mnoha výrobců mnoho z nich zase vyleká a odejdou.
Jako dobrý počin se mi teď zdá to, že Canonical chce certifikovat Ubuntu pro nejrozšířenější modely kancelářských a managerských NTB - HP, Dell, Lenovo - tak aby na vybraných strojích OOB fungovalo vše. To by se mohlo logicky přenést i na distrech z něj vycházejících - jako třeba LM. Tiskárna a wifi karty budou počítám trochu problém i nadále ...
Dále to potvrzuje i změna politiky AMD, která byla co se týče Linuxu dost ignorantská a od cca 2016/2017 dodávají kód a je integrován do kernelů.
Mimochodem v serverovém prostředí má Linux kolem 40% zastoupení - to není špatné číslo.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sasa.chetan

#93 Příspěvek od sasa.chetan » 30 kvě 2020, 18:36

Ventero1 píše:
29 kvě 2020, 21:18
To se ale musi priplatit - ne?
nie stale su funkcne, kedze vacsina bank a statnych uradov v EU ma Windows 7 (rovnako EK)
Mitakuye Oyashin, but not with windows

sasa.chetan

#94 Příspěvek od sasa.chetan » 30 kvě 2020, 18:43

snl píše:
29 kvě 2020, 22:12
To je mě náhadou, že s tím nástupem Win10 nedošlo k většímu rozšíření Linuxu
to sa tazko urcuje, je pokles PC s Windows (statcounter) ale extra narast desktopov nie je, vela uzivatelov ma ghostery + ublock
Mitakuye Oyashin, but not with windows

Livan
Poradce Mintu

#95 Příspěvek od Livan » 31 kvě 2020, 10:50

zeleno píše:
29 kvě 2020, 11:20
Škoda, že sa to takto delí na operačné systémy, počítač je stroj a mal by vedieť pre užívateľa spustiť akýkoľvek program. Možno to niekedy bude realita. Ja zatial využívam aspoň vymoženosti Wine na spustenie win programov.
Pokud chceš používat windowsácké programy, tak proč si tam prostě nenecháš windows a hotovo? Však to je úplně šoufl. Kvúli čemu tam potom máš ten linux? Je logické, že pokud pracuju s MS Office tak chci mít na pozadí windows a ne nějakou emulaci wine na linuxu. Ja to dělám taky tak. Mám ntb s linuxem, kde mám vše linuxácké a potom mám jeden ntb s windows, kde mám programy windowsácké. Pokud máš jenom jeden pc, existuje dualboot právě pro případy, že se bez windowsáckých programú neobejdeš. Ještě bych to uznal pro jeden nějaký speciální program ale mít na linuxu púlku nejpoužívanějších programú pro windows je nesmysl.
P.S. To je vyjádření mého názoru a ne nadávky, jak sis v minulosti stěžoval, že Ti za články o wine lidi nadávají.

alojz
Vezír Mintu

#96 Příspěvek od alojz » 31 kvě 2020, 11:53

...zle si vylozil pracu pana zeleno...bo kvoli automape a wxmp3 gain sa mi neoplati nosit druhy notbuk s win...ani dualboot...asitaknijak...
AMD Ryzen 5 2400G Raven Ridge
AMD A9-9425 Stoney Ridge :roll:

zeleno

#97 Příspěvek od zeleno » 31 kvě 2020, 14:27

Livan píše:
31 kvě 2020, 10:50
P.S. To je vyjádření mého názoru a ne nadávky, jak sis v minulosti stěžoval, že Ti za články o wine lidi nadávají.
Tie programy tam mám preto, aby som vedel poradiť linuxákom, keď sú v núdzi a tí mi potom nenadávajú, ale ďakujú za vyriešenie ich problému. Pán "alojz" to pochopil, pán "Livan" nie. :D

Livan
Poradce Mintu

#98 Příspěvek od Livan » 31 kvě 2020, 14:58

zeleno píše:
31 kvě 2020, 14:27
Livan píše:
31 kvě 2020, 10:50
Tie programy tam mám preto, aby som vedel poradiť linuxákom, keď sú v núdzi a tí mi potom nenadávajú, ale ďakujú za vyriešenie ich problému. Pán "alojz" to pochopil, pán "Livan" nie. :D
Pán "Livan" pochopil, že pomáhaš Linuxákom škrabať sa na ľavej strane hlavy pravou rukou. Však linuxák je preto linuxákom, že používa OS linux aj s linuxovými programami. Pokiaľ Linuxák používa windowsácke programy, je z neho windowsák.

zeleno

#99 Příspěvek od zeleno » 31 kvě 2020, 17:10

Ja nedelím ľudí na linuxákov a windowsákov, dôležité je, aby užívateľovi bežali programy, na ktoré je zvyknutý.

labeent
Poradce Mintu

#100 Příspěvek od labeent » 31 kvě 2020, 17:32

zeleno píše:
31 kvě 2020, 17:10
Ja nedelím ľudí na linuxákov a windowsákov, dôležité je, aby užívateľovi bežali programy, na ktoré je zvyknutý.
Já bych to ještě poupravil tak, že by mu měly běžet programy, které potřebuje. Ideálně nativně pod systémem. Pokud to není možné, tak je super možnost, že jde použít nějaký způsob, jak to v Linuxu rozchodit (i když ne všechno). Některé programy třeba můžeš být nucen používat, protože jejich linuxová varianta prostě není.
Na druhou stranu by neměl uživatel tvrdošíjně trvat na windows programech, jestliže je v Linuxu nativní vhodná náhrada (např. IrfanView vs XnView MP). I tak je ale dobře, jestliže se ví, že jde onen win program použít. Ale určitě by to nemělo končit tak, že uživatel bude mít 90% všeho ve win programech. To je pak lepší dualboot nebo ve virtuálu Windows.
Každopádně děkuji všem, kteří se o to zajímají a píší zde příspěvky, protože to pomáhá.

Za sebe bych poprosil nějaké návody, jak by třeba šly rozchodit nějaké hry (Wine, Play on Linux aj.). Návod kompletně česky nebo slovensky. Preferuji hry typu Call of duty nebo Wolfstein, MOH, Vietcong apod.

Díky
Obrázek

Odpovědět