LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#1 Příspěvek od juhele2014 »

Delší čas jsem laboroval s vyladěním systému (LM 19.2 xfce 64bit) a zdá se, že jsem nalezl optimální nastavení na můj hardware. Teda, aspoň si to myslím ... ;) Začnu úplně od začátku - po staru pustím terminál, zadám top a ukáže to 151 tasks, to je výchozí stav. V Nastavení - Relace a spouštění mám zafajfkovány pouze 4 políčka: AT-SPI D bus, PolicyKit Authentication Agent ..., Síť, a Windows Manager. Víc nic, ale můžete si tu navolit co chcete, ovšem mě tohle úplně stačí. Aktualizace si zapínám, kdy potřebuji, apropo - mám je stažené úpně komplet. Dám výpis z inxi -F, aby byl vidět hardware :

Kód: Vybrat vše

rudla@rudla-pc:~$ inxi -F
System:
  Host: rudla-pc Kernel: 5.6.11-050611-generic x86_64 bits: 64 
  Desktop: Xfce 4.12.3 Distro: Linux Mint 19.2 Tina 
Machine:
  Type: Desktop System: Gigabyte product: H110M-S2 v: N/A 
  serial: <root required> 
  Mobo: Gigabyte model: H110M-S2-CF v: x.x serial: <root required> 
  UEFI [Legacy]: American Megatrends v: F21 date: 06/09/2017 
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Pentium G4400 bits: 64 type: MCP 
  L2 cache: 3072 KiB 
  Speed: 800 MHz min/max: 800/3300 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 
Graphics:
  Device-1: Intel HD Graphics 510 driver: i915 v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: intel resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 510 (Skylake GT1) 
  v: 4.5 Mesa 19.2.8 
Audio:
  Device-1: Intel 100 Series/C230 Series Family HD Audio 
  driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k5.6.11-050611-generic 
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet 
  driver: r8169 
  IF: enp1s0 state: down mac: 1d:1a:0c:cb:3d:37 
  IF-ID-1: wlx503eaa4fc5cb state: up mac: 54:1e:ad:4g:c1:ca 
Drives:
  Local Storage: total: 1.02 TiB used: 25.82 GiB (2.5%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Patriot model: Burst size: 111.79 GiB 
  ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD10EZEX-08WN4A0 
  size: 931.51 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 109.53 GiB used: 25.82 GiB (23.6%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 38.0 C mobo: N/A 
  Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:
  Processes: 165 Uptime: 3m Memory: 2.81 GiB used: 492.9 MiB (17.1%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.32 
rudla@rudla-pc:~$ 
Zkoušel jsem různé kernely, verze 5.6.11 mě přijde vhodná a rychlá. Něco málo slov k desce Gigabyte a biosu - mám vše nastavené v auto režimu, na rozdíl od minulé piksly, kde jsem měl C2D přetaktovaný napevno na 3GHz. Tady ne. Akorát otáčky větráku na CPU mám dosti stažené, je to manuálně nastavené na minimální hluk. Pojďme ke vzhledu: Vzhled - Styl - Xfce-stellar, Ikony - Mint-X-Aqua, Písma - Výchozí písmo - Sans 10, Vých. neproporc. písmo - Monospace 10, Vykreslování - fajfka Povolit vyhlazování, Hinting mírný, Pořadí subpixelů - RGB. DPI 94. Tolik tedy ke vzhledu. Dosti podstatný je Okení manažer, nyní mám nastaven Xfwm4 s Compton. Ve Správci oken ve Stylu mám navolený Mint-Y a písmo titulku Noto Sans 9. Ve Vyladění správce oken má zaplý Kompozitor. Tím to ale nekončí. Linux se často potýká s tearingem, lze to řešit takto : tady /etc/X11/xorg.conf.d vytvořím soubor s názvem 20-intel.conf a do něj zkopíruji tohle:

Kód: Vybrat vše

Section "Device"
  Identifier "Intel Graphics"
  Driver "intel"
  Option "TearFree" "true"
EndSection.
Pak se odhlásim a přihlásim. Tearing zmizí, no, měl by zmizet i po zapnutí toho oken. manažeru. Nevim Jistý je, že mě neběží např. Google Earth, ačkoliv na původní čisté instalaci LM 19.2 bez abgrejdů jde v pohodě.

Tolik k nastavení mojí plechovky, resp. vyzuálního stylu souč. linux mintu. Jestli máte nějaký nápady nebo dotazy, tak sem klidně napište ...
(tak určitě ... :)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Zapnuti Compton mi nikdy tearing neresilo. Resilo to zapnuti Compizu , ktery je akcelerovany GPU. Ovsem na PC s velmi slabym vykonem byl pak system nepouzitelny. Jelikoz uzivam Xubuntu, ktere nema Compiz a na moje vyuziti ho nepotrebuji, tak ho neinstaluji a resim to tim konfigurakem. Resit se to tak da i u AMD i u nVidia - tam se mi to ovsem povedlo jen s proprietalama - kdyz jsem to zkousel s nouveau, tak mi tearing nezmizel.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#3 Příspěvek od juhele2014 »

Tady https://www.youtube.com/watch?v=MfL_JkcEFbE je ten šílenej tearing test. Ve firefoxu to vypadá docela dobře, do nastavení grafiky rozhodně šťourat nebudu. Netuším, kterej abgrejd mě to srovnal do latě, prostě nyní je to po grafické i výkonostní stránce docela slušný, proto jsem to i sepsal, jak to u mě vypadá. Může to být inspirace pro zelenáče, nebo jenom námět na malou změnu, vyzkoušet si jiné graf. schéma, tady je linux dosti variabilní. Akorát škoda, že to nastavení nejde uložit do jednoho konfiguráku, a pak to jedním příkazem obnovit, či nastavit. To by bylo supr ... ;)

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#4 Příspěvek od snl »

Tak na starém počítači rok 2005 apod. - tam lze na nějaký ten kompozitor zapomenout.
Na novějším cca 2010 - tam používám Xfce výchozí kompozitor co je součástí Xfwm a nějaký teering nepozoruji.

Jinak to prostředí samotné je samo o sobě tak rychlé, že nevím jestli bych zjistil nějaké další úpravy.

Spíš by bylo zajímavé srovnat, jak ten počítač rychle startuje - tam jsou aspoň u mě dost podsatné rozdíly když startuji se SystemD nebo bez.
Zapínání nebo vypínání služeb při spuštění nemělo nějak nikdy vliv ani v linuxexh ani ve windows - tedy od doby co mám relativně dost RAM
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Dnes je na místě tento test vůči výkonu GK - má vyšší snímkování a tím větší výpovědní hodnotu.
https://www.youtube.com/watch?v=0RvIbVmCOxg

To co píšeš považuji za zázrak - u jakéhokoliv prostředí, v jakémkoliv distru a na jakémkoliv PC (a to už je pěkná škála za ty roky) jsem ve Firefoxu tearing spatřil vždy. Pokud jsem nevložil příslušný konfigurák - u nVidia jen s proprietály se mi povedlo, nebo nezapnul Compiz (Mint ho míval v základě - nevím jak dnes), tak se ve FF obraz vždy trhal s výše použitým testem i s tím starším s nižším počtem snímků.
U slabších grafik (např. GeForce 210 - propriet + konfigurák, nebo starší Intel) se při užití antitearingové konfigurace zase projevuje to, že se pohybující obraz trochu zasekává a pohyb není plynulý - je mírně trhaný. AMD byly do jisté doby průšvih na Linuxu, min. od roku 2016 nebo 2017 je to ovšem v pořádku a na základní svobodné AMD drivery konfigurace zabírá uspokojivě (např. integrovaný Radeon R7).
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#6 Příspěvek od snl »

Integrovaná grafika Intel x4500, nic jsem nenastavoval, žádné konfiguráky nepřepisoval... a Firefox o hodně plynulejší než na Win10 (nějaký drobný zásek když se roluje složitější stránka je dán limity výkonu počítače). Tearing také nepozoruji.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Co ze mas za verzi MX? Ja to vyzkousim na Intel HD2000.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#8 Příspěvek od snl »

Tu nejnovější MX + výchozí Firefox co tam byl, nic jsem nějak neměnil (akorát jsem tedy přidal uBlock a změnil v about:config některé položky co se týká "práce s kolečkem" - ale to se toho o čem tady je řeč přímo netýká - btw. o tom bude taky článek na mém blogu, jak nastavit rchlost a dynamiku scrollingu přímo v about:config bez potřeby doplňků...)
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Tedy 19.1 - u té jsem si všiml toho markantního zpomalení, což je možná důsledek nějaké modifikace správce oken, potažmo kompozitoru xfwm, kde je zase ošetřen tearing - to je ovšem jen spekulace, která by to mohla vysvětlit - časem vyzkouším.

ještě jsem našel tuto možnost řešení tearingu - také časem vyzkouším.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xfwm#Video_tearing
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#10 Příspěvek od snl »

Toto lze nastavit v MX i v gui:

Obrázek
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Zamčeno