CPU Intel jsou nyní na ústupu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
juhele2014
Guru Mintu
Příspěvky: 2227
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

CPU Intel jsou nyní na ústupu

#1 Příspěvek od juhele2014 » 26 kvě 2020, 22:28

Nepřímo tady Ventero1 viewtopic.php?f=12&t=7062&start=20 upozorňuje na článek o přechodu Linuse Torvaldse z platformy Intel na AMD. Je to zcela logický. Procáky Intel jsou v souč. době silně v útlumu, bo konkurence AMD je nyní výrazně výhodnější. Ocituji krátce z článku od J. Stacha : Co jsou nové AMD RYZEN 3000XT procesory? Mají o 200-300MHz vyšší takt! A problém pro Intel. http://www.ddworld.cz/aktuality/proceso ... tel-3.html

Intel totiž nedokázal s novou generací procesorů vůbec nic, než jen poškodit svou značku, zejména v očích těch uživatelů, kteří ještě nevěděli, že je AMD dnes prostě lepší. Jeho výkonová ztráta se sice zmenšila, ale s výjimkou her, kde to ovšem není o výkonu CPU ale o mizerné optimalizaci her, všude jinde stále výrazně zaostává. Přičemž je ovšem stále citelně dražší, navíc značně zvýšil spotřebu, a tedy snížil efektivitu a jeho platforma je prostě horší i ve všech ostatních ohledech, počínaje bezpečnostními mezerami, absencí PCIe 4.0 a žádnou zajímavou upgradovatelností.

Co to pro nás znamená? Jenom to, že kdo zamýšlí stavět PC z nových komponentů, asi šáhne po procákách od AMD, což bylo patrné již na konci loňského roku, kde se v článku na ŽIVĚ https://www.zive.cz/clanky/amd-vs-intel ... fault.aspx píše, cituji:

Zatímco dříve zaslouženě kralovaly procesory Intel pro segment hráčů i v serverovém trhu, nyní se zájem zcela otočil. Velký německý prodejce počítačových komponent, který jako jeden z mála pravidelně zveřejňuje prodejní statistiky, v poslední podrobné zprávě prezentoval, že nové Ryzeny řady 3000 od AMD mají už 82% podíl vůči procesorům Intel. Většina zákazníků tak volí při nákupu nového procesoru právě AMD.

Ani se nedivím. I když v označení modelů CPU Ryzen 5 může být trochu chaos, viz http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/p ... ml-10.html , tak trocha pozornosti při výběru komponentů je určitě na místě. Ale jedno je jisté - Intel to pohnojil a bude trvat dosti dlouho, než se situace na poli procáků zase srovná. Ale v blízké době to rozhodně nebude ... :mrgreen:

https://www.cena-vykon.cz/porovnani-pro ... en-5-1600/
https://diit.cz/rubriky/procesory-0
http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/p ... el-11.html
https://www.svethardware.cz/prehled-des ... soru/22566

Uživatelský avatar
Ventero1
Velkovezír Mintu
Příspěvky: 1349
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov

Re: CPU Intel jsou nyní na ústupu

#2 Příspěvek od Ventero1 » 26 kvě 2020, 22:57

Mimochodem jeste jedna pecka k tomu - kazdy kdo se trochu vyzna dohledne a pochopi o jaky milnik se jedna, tedy to nebudu vysvetlovat:
https://www.svethardware.cz/hp-uvadi-sv ... oxin/52025
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Poradce Mintu
Příspěvky: 277
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: CPU Intel jsou nyní na ústupu

#3 Příspěvek od snl » 27 kvě 2020, 15:34

Konkurence je vždy potřeba, aby si ta monopolní firma neschovávala technologie do šuplíku podle toho kdy na nich nejvíc vydělá, s tím že to nazve nějakým moorovým zákonem a lidi jim to baští i s větráky :mrgreen:

Odpovědět