přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#1 Příspěvek od soundeng »

Potřebuji přenést celou instalaci z jednoho disku na druhý s tím ale, že na novém mám jiné rozmístění partition.
Na nový disk můžu provést novou instalaci a zkopírovat veškerá data z původního, ale nechci nastavovat všechno znovu, mám už původní MINT celkem doladěný. Tak bych raději vše přenesl tak jak je. A nenapadá mě, jak to nejlépe udělat. Přikládám screenshoty rozmístění partition na původním a novém disku.
Děkuji předem za rady.
Pavel
Rozmístění oddílů na původním disku s fungující instalací Linux Mint:
Pevný disk 500 GB_007.png
Rozmístění oddílů na novém čistě naformátovaném disku - tam potřebuji přenést instalaci z původního disku výše.
Snímek obrazovky_2020-06-04_10-16-25.png

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Asi bych pouzil gparted a kopirovani obsahu oddilu se zaverecnou opravou zavadece.
Jinak muzes precist tento clanek, at se trochu orientujes:
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05 ... -nastroju/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#3 Příspěvek od labeent »

Počkat do konce měsíce, nainstalovat nový Mint 20 a obnovit jen data. Ještě si s tím jednou pohrát a pak máš zase na delší dobu klid.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#4 Příspěvek od Ventero1 »

To mozna bude nejlepsi. I kdyz bych asi nesel do uplne cerstve verze.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#5 Příspěvek od soundeng »

Zkusil jsem Gparted, se kterým mám jinak dobré zkušenosti, ale zatím jsem ho pro klonování disků a oddílů nepoužíval. Kopírování proběhlo rychle, nové partition mají dokonce i UUID jako původní. Kopíroval jsem boot partition a root (/), to je podle obrázků oddíl 2 WDC do oddílu 5 Toshiba a oddíl 3 do oddílu 6. Přesto ale systém nestartuje. Skončí na logu Mintu a pak už nic, jen HDD lehce problikává. Není třeba ještě nějak aktualizovat Grub? Nebo něco jiného? Do zbrusu nové verze systému nechci jít, mám s tím opakovaně špatné zkušenosti. Už dvakrát jsem downgradoval s úspěchem, takže se držím o jednu verzi zpět a od té doby nemám větší potíže. Takže bych rád zůstal na verzi kde jsem a k co největšímu zjednodušení bych rát takto "jen" přenesl partition se vším všudy na nový HDD.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#6 Příspěvek od juhele2014 »

Pokud bys tedy netrval na již připravených pártyšnách, tak funguje dobře prosté klonování disků. Tady viewtopic.php?f=14&t=6864&start=20 je drobná inspirace, jedná se pouze o akci v terminálu, kde je prostý příkaz :

Kód: Vybrat vše

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb


Je to primitivní, ale účiné. ;)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#7 Příspěvek od Ventero1 »

To jsem psal, ze je pak nutne opravit zavadec - tedy grub. Najed live a pouzij bootrepair. Jak nainstalovat si snadno vyhledas.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#8 Příspěvek od soundeng »

Nabootoval jsem do live, nainstaloval a spustil boot-repair, spustil automatickou opravu, ta proběhla a po restartu systém z HDD pořád nebootuje. U loga MINT s poblikávajícími tečkami pod ním to skončí. Když stisknu Escape klávesu, tak v textovém režimu píše co dělá, ale tomu nerozumím, to už je na mě ta vyšší dívčí. Pomůže, když sem dám hlášku na které to skončí?

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#9 Příspěvek od juhele2014 »

Jo, dej posledních pár řádek ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#10 Příspěvek od Ventero1 »

fotku te obrazovky na ktere to skonci ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno