Šifrovanie oddielov - obecne

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zamčeno
Zpráva
Autor
hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Šifrovanie oddielov - obecne

#1 Příspěvek od hal_sk »

Ahoj,
Mohli by ste mi prosím ozrejmiť koncept šifrovania oddielov pomocou LUKS?

1) Všimol som si, že keď nechám zašifrovať veľkokapacitný oddiel a zvolím silné heslo, tak to šifrovanie trvá veľmi dlho :lol: . Počas šifrovania sa nezobrazuje status a neviem teda koľko ostáva času do skončenia operácie (musel som to utnúť silou). Snažil som sa vyhľadať nejaký online kalkulátor na výpočet času šifrovania na základe zadaných parametrov, ale nenašiel som. Viete o niečom takom?

2) Ako vlastne funguje takéto šifrovanie? Začína to naformátovaním oddielu systémom ext s LUKS šifrovaním. Čo sa deje potom? Ako sú tie dáta potom ukladané na takýto oddiel? Doteraz som mal len skúsenosť pomocou zašifrovania súborov pomocou archívu ako napr. *.zip. Tam si to "jakž-takž" viem predstaviť... predpokladám, že nuly a jednotky v archíve preskupia podľa užívateľom zvoleného hesla. Avšak šifrovanie oddielu, na ktorom ešte ani nie sú dáta, to je nejaká divočina. Je nejaká vhodná analógia for dummies na vysvetlenie šifrovania oddielov?

3) Keď mountnem a unlocknem LUKS šifrovaný oddiel plný dát, tak potom sa s ním dá normálne pracovať, alebo treba s pomalšími časmi kopírovania/zapisovania atď? Aké sú ďalšie nevýhody, okrem dlhého času šifrovania pri tvorbe oddielu a nutnosti zadávať heslo?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Šifrovanie oddielov - obecne

#2 Příspěvek od labeent »

K tomuto Ti poradit nemůžu, ale mám dotaz.

K čemu Ti je takovéhle šifrování?
Zpomaluje to počítač jako prase, pokud nemáš notebook, který přenášíš a mohl bys přijít o důležitá data (firma - obchodní tajemství, soukromá osoba - např. citlivé foto), tak si myslím, že se jedná o dost zbytečnou věc.
Tedy pokud nepočítáš s nějakou návštěvou od orgánů činných v trestním řízení a ty si to dokáží otevřít, pokud chtějí ...

Možnost šifrování je fajn, ale asi bych to nepřeháněl.
Obrázek

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Šifrovanie oddielov - obecne

#3 Příspěvek od hal_sk »

labeent píše: 25 čer 2020, 07:31 K čemu Ti je takovéhle šifrování?
Na šifrovanie dátových médií so zálohami. Tie mám odložené mimo domu.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Šifrovanie oddielov - obecne

#4 Příspěvek od menom »

.

Na to mozes pouzit VeraCrypt

kukni do odkazu

https://www.linux-mint-czech.cz/2015/02 ... truecrypt/

.
.

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Šifrovanie oddielov - obecne

#5 Příspěvek od sasa.chetan »

skus dm-crypt via LUKS
alebo VeraCrypt (byvaly TrueCrypt)

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Šifrovanie oddielov - obecne

#6 Příspěvek od labeent »

hal_sk píše: 25 čer 2020, 19:41
labeent píše: 25 čer 2020, 07:31 K čemu Ti je takovéhle šifrování?
Na šifrovanie dátových médií so zálohami. Tie mám odložené mimo domu.
Díky. V tomto případě to chápu.
Obrázek

Zamčeno