Ubuntu - jak nastavit pořadí oddílů

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
vpcz
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2020, 10:50

Ubuntu - jak nastavit pořadí oddílů

#1 Příspěvek od vpcz »

Dobrý den,
nainstaloval jsem si na stolní pc Ubuntu 20.04. LTS.
při instalaci jsem zvolil, "Instalovat Ubuntu vedle Windows 7", jen abych mohl vyzkoušet Linux. Nakonec jsem se rozhodl, že smažu Windows 7 a tak jsem podle jednoho návodu na netu smazal oddíl s Windows 7 v aplikaci Disky, a přes terminál aktualizoval GRUB. poté jsem restartoval Počítač, a cca 35 sekund se mi zobrazí šedivá obrazovka a poté se začne načítat Ubuntu (asi 20 sekund). Takto vypadají oddíly v aplikaci Disky:
https://ctrlv.cz/ir5D
když chci rozšířit oddíl Data, napíše to, že hrozí smazaní dat, což já nechci. Nesmažou se data rozšířením oddílu Data?
Jak nastavit pořadí oddílů, aby když zapnu počítač, tak aby ten HDD nemusel dlouho na té plotně hledat Ubuntu?
Předem děkuji za odpovědi.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Ubuntu - jak nastavit pořadí oddílů

#2 Příspěvek od menom »

.

Na tvojom mieste by som z odilu Data kopiroval data na dalsi asi externy disk.

Nastartovat Live system a cez program GParted odstranit oddil 3 Data
a na volnom mieste vytvorit ten pozadovany velky oddil
kde sa spoji Volne misto 97GB s oddil 3 Data 100GB.
Ukoncit GParted.

Nakoniec po upravach kopirovat data do noveho oddilu.
Toto sa mi zda najviac bezpecny sposob ako neprist o data.

.
.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Ubuntu - jak nastavit pořadí oddílů

#3 Příspěvek od vxmery »

Ahoj,
len doplním čo písal menom. Pri každej manipulácii s diskom hrozí strata dát, preto je treba preventívne urobiť zálohu na externý disk. Ak ti na dátach nezáleží, netreba.
A potom buď urobíš čo radil menom alebo spustíš novú "automatickú" inštaláciu na celý disk a oddiely spraví inštalátor.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Ubuntu - jak nastavit pořadí oddílů

#4 Příspěvek od juhele2014 »

nemusel dlouho na té plotně hledat Ubuntu? Dle toho printskrýnu usuzuji tohle - starší PC, aspoň 10 let. Dva hardisky, já měl 160GB v provozu krátce po válce :) , to už je fakt hodně dlouho, to je fakt rarita (dle mě) že ti něco takovýho funguje. Anebo to nepoužíváš denně, to je taky možný. Na takovej stroj nasadit Ubuntu 20 je docela odvaha, mě to přišlo jako takový ne příliš svižný distro. Ten pomalý nájezd nebude kvůli "hledání hardisku a co dál", ale bývá to spojeno s konfugurací síťové karty, asi hledá připojení na internet. Si myslim. Studený start distra LM 19.2 xfce na SSD mě trvá cca 16 - 17 vteřin a můžu pracovat. Co se týká rozdělení HD, tak souhlas s obouma ...

ps : nic nezkazíš, když sem dáš příště výpis z terminálu inxi -F :idea:
ps2: když při budování zmačkneš ESC, tak uvidíš, kde to vázne ...

Zamčeno