monitor (Vyřešeno)

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: monitor

#241 Příspěvek od Ventero1 »

Po ránu mám lepší zrak, tak teď vidím, že nejspíše tam do toho neobsazeného prostoru nic nevytvoří, neboť se takto zdá, že už není součástí toho extenďáku - to se možná zjistí tak, že klikne levým na tu šipčičiku, zda se sbalí spolu s ostatními nebo ne. Tedy bude třeba ten extenďák nejprve rozšířit - tj. označit /dev/sda4 a ten rozšířit. Pak zkusit opět ve Win zformátovat na NTFS. Ono by to šlo i přímo v GParted, ale nedávno se někde řešilo, že je tam pak nějaký bug ohledně zobrazování uložených souborů. Win umí číst logické partišny - jen z nich neuměl bootovat - možná je už i toto v desítkách napraveno.
Jinak celá ta koncepce oddílů je dosti nesmyslně kostrbatá vzhledem k tomu, že se jedná o tak malý disk a počítá se se společným datovým oddílem. Mimochodem - nešlo by to řešit dvěma disky, kdy by měl Linux svůj vlastní? 120GB se dnes koupí za 500 - 600,- Kč. Nevím, co je to za noťas, ale pokud je tam mechanika, tak se dá nahradit bracketem a místo ní právě umístit tenké SSD.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: monitor

#242 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 06 pro 2020, 09:08 Po ránu mám lepší zrak, tak teď vidím, že nejspíše tam do toho neobsazeného prostoru nic nevytvoří, neboť se takto zdá, že už není součástí toho extenďáku - to se možná zjistí tak, že klikne levým na tu šipčičiku, zda se sbalí spolu s ostatními nebo ne. Tedy bude třeba ten extenďák nejprve rozšířit - tj. označit /dev/sda4 a ten rozšířit. Pak zkusit opět ve Win zformátovat na NTFS. Ono by to šlo i přímo v GParted, ale nedávno se někde řešilo, že je tam pak nějaký bug ohledně zobrazování uložených souborů. Win umí číst logické partišny - jen z nich neuměl bootovat - možná je už i toto v desítkách napraveno.
Jinak celá ta koncepce oddílů je dosti nesmyslně kostrbatá vzhledem k tomu, že se jedná o tak malý disk a počítá se se společným datovým oddílem. Mimochodem - nešlo by to řešit dvěma disky, kdy by měl Linux svůj vlastní? 120GB se dnes koupí za 500 - 600,- Kč. Nevím, co je to za noťas, ale pokud je tam mechanika, tak se dá nahradit bracketem a místo ní právě umístit tenké SSD.
Je to notebook.
Ten prostor se kdyžtak nevyužije a použije se při další instalaci. Myslel jsem to jako takový bonus.
Hlavní je, že má teď vše nainstalované a aktuální. Oby sytémy fungují ... (klepu na zuby) a má na delší čas pokoj.

U desktopu to jasně lepší je mít dva disky. Ale i bez toho se člověk v případě potřeby obejde ...
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: monitor

#243 Příspěvek od Ventero1 »

Vím, že je to notebook - můj má třeba dvě pozice na SSD - jednu klasickou a druhou M2 SATA. Je mi jasné, že to nemá každý a proto se zmiňuji o tom bracketu místo mechaniky (pokud ji ntb má), která je už několik let prakticky k ničemu a dá se případně řešit externí mechanikou, kterou jsem si koupil před několika lety, když jsem si pořídil ntb bez mechaniky a ještě jsem ji nikdy nepoužil ..
Kreativní bastlíř se obejde i bez kupovaného bracketu :)

Po tom rozšíření toho extenďáku je třeba nejprve v tom zbylém místě vytvořit další logický oddíl a ten pak teprve formátovat na ntfs - jinak by se smazala celá instalace Mint ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: monitor

#244 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 06 pro 2020, 13:07 Vím, že je to notebook - můj má třeba dvě pozice na SSD - jednu klasickou a druhou M2 SATA. Je mi jasné, že to nemá každý a proto se zmiňuji o tom bracketu místo mechaniky (pokud ji ntb má), která je už několik let prakticky k ničemu a dá se případně řešit externí mechanikou, kterou jsem si koupil před několika lety, když jsem si pořídil ntb bez mechaniky a ještě jsem ji nikdy nepoužil ..
Kreativní bastlíř se obejde i bez kupovaného bracketu :)
JJ, vím, co myslíš.
Na Dell se to dá i sehnat přímo na jednotlivé typy.
Obrázek

Já to mám raději NTB i s DVD/RW + externí disk, ale jinak to není špatná možnost.
Obrázek

Zamčeno