Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

Problémy s příkazy v příkazovém řádku nebo obecně s terminálem
Zpráva
Autor
it20
Příspěvky: 2
Registrován: 01 pro 2020, 17:21

Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#1 Příspěvek od it20 »

Dobrý den,
rozhodl jsem se, že si zkusím vytvořit svou Linuxovou distribuci na základech již existující distribuce. Na jaké distribuci je ideální si postavit svou vlastní? Na Ubuntu, na Debianu, Linux Mintu, na Manjaro, nebo na OpenSUSE? Předem děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Jak to myslis? To jsi takovy programator a znalec kodu? Nejspise ne, jinak by jsi aspon vedel, ze Ubuntu a Mint jsou uz postavene na Debianu. A jestli to myslis tak, ze si chces maximalne kustomizovat a modifikovat distro pro sve ucely, tak nevymyslej kolo, vezmi jako zaklad treba Arch Linux a vcil sa uc, mudruj a modifikuj ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

it20
Příspěvky: 2
Registrován: 01 pro 2020, 17:21

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#3 Příspěvek od it20 »

Já vím, že Ubuntu je postavené na Debianu. No a právě Mint, elementary OS (a další distra) jsou založené na Ubuntu a Debianu. Chci si úplně předělat systém, a poté to nabízet jako vlastní distro. Umím programovat v Pythonu a C++. Na jakých základech distribuce je ideální si postavit svou vlastní? Nechci jít cestou Fedory, která je známá tím, že byla naprogramována od základu, jen možná vychází z Red Hat Linux.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Pak je dobry zaklad prave ten Arch.
Ted se zrovna na Ubu foru bavime o tom, nakolik ma smysl, aby tu bylo tisice dister mnohdy jen s minimalnimi odlisnostmi a jestli by nemelo vetsi smysl, aby se vyvojari nekolika tymu spolcili a vytvorili opravdu dodelane plne funkcni distro, misto toho, aby tu byla hromada dister a zadne z nich nefunguje poradne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#5 Příspěvek od labeent »

it20 píše: 01 pro 2020, 18:25 Já vím, že Ubuntu je postavené na Debianu. No a právě Mint, elementary OS (a další distra) jsou založené na Ubuntu a Debianu. Chci si úplně předělat systém, a poté to nabízet jako vlastní distro. Umím programovat v Pythonu a C++. Na jakých základech distribuce je ideální si postavit svou vlastní? Nechci jít cestou Fedory, která je známá tím, že byla naprogramována od základu, jen možná vychází z Red Hat Linux.
To je těžká otázka. Něco, jak píše Ventero.
Začít bys mohl asi na Debian / Devuan. Z toho Mint i Ubuntu vychází.
Mě přijde Debian dost složitý, můžeš si vyzkoušet i Linux Mint Debian Edd. (LMDE).
Pak taky záleží na prostředí, která by případně nová distribuce podporovala a to je dalších X faktorů.

Podle mě neexistuje ideální distribuce. Vždy se najde něco, co někomu nebude vyhovovat.
Měl jsem jeden čas Antegros na jednom pc, byl to takový zjednodušený Arch, ale k uživatelské jednoduchosti Mintu to pro mě mělo daleko. Spousta věcí super, ne některé úpravy co jsem potřeboval nefunkční návody. Co je na těchto distribucích super je rychlý systém aktualizací. Nejsem zastánce provozu X staré verze softu, když i ve Win mám potom novější, s jinou funkcionalitou apod. To mi zase vadí na LTS verzi respektive na jejím používání.

Takže pokud uděláš distribuci, která bude mít okamžité aktualizace, deb balíčkový systém, kompletní českou podporu, možnost Mate a Cinnamonu, tak to pro mě bude zajímavé. Ale třeba pro spoustu lidí ne.

Možná by sis mohl ukousnout menší koláč, pokud jak říkáš umíš programovat a máš i trochu grafické cítění.
Co pro začátek zkusit vyřešit možnost ideálního vzhledu?
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05 ... vzhled-01/
viewtopic.php?f=21&t=7094
To je totiž věc, kterou stejně jako autor nové distribuce budeš muset vyřešit. To je jedna z věcí, čím se od sebe jednotlivé distribuce liší. I na tom budeš muset případnou novou distribuci stavět.
Pokud do toho půjdeš, tak držím palce ...
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Tak vzhled se da upravit a nastavit. Co se tyce ergonomie nastaveni, tak je to take vicemene dobre - jsou tu pouzitelne varianty. Co je vsak problem je ta HC funkcnost - tam je mizerne vykreslovani grafiky, tam je zase mizerne a kostrbate sitove sdileni slozek ci prenos v lokalni siti, tam nejde udelat ci nefunguje uspokojive tuto, tam zas tamto ...
Dalsi vec jsou horkou jehlou site aktualizece za kazdou cenu, nez aby se neco dotahlo do plne funkcnosti a poskozeny mentalita samotnych vyvojaru, kde novejsi temer uz pravidelne automaticky znamena mene ci hure funkcni ...
A to se, dle meho nazoru, rozhodne dalsim stepenim a silou jednoho cloveka nevylepsi ... Spise naopak - je to muj osobni nazor ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#7 Příspěvek od labeent »

Aby mě někdo blbě nepochopil, jde mi konkrétně o tohle:

Rád bych, aby tady z nás vypadlo alespoň téma, které bude na všechny prostředí stejné.
Tedy Gnome 2, Gnome 3, KDE, Cinnamon, MATE, XFCE, UNITY apod.
Ideální stav by byl jedno světlé, jedno tmavé.
A rady, jak si to mohou lidé přebarvit, popřípadě rovnou barevně přebarvitelné.

Chtěl bych to dotáhnout k tomu, aby doinstalované věci do systému (pokud to umožňují) používaly stejný vzhled.

Jinak ty aktualizace:
1) Ano, dost často se to bohužel stává, krásný příklad je teď třeba na Androidu aplikace "In počasí". Špičkový widget totálně zničený zbytečnou aktualizací. A nejspíš už nevratně. Místo, aby autoři udělali novou věc, tak zničili starou a nová se nepovedla. V tomto případě je to jasné

2) Autor se o své dílo stará a nové verze opravdu přinášejí vylepšení, nové funkce a spousty oprav. Tam jsem potom dost nerad, když jsem "nucen" používat staré a někdy i hodně staré verze.
Příklad dobře spravovaných programů: Libre office, Inkscape, Gimp apod.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#8 Příspěvek od Ventero1 »

No asi takhle - me to pripada jako noseni drivi do lesa. Jestli je it20 zdatny programator a vyzna se v kodu, at veme nejake klasicke rozsirene distro - treba zrovna tady Mint - a opravi tam vsechny chyby - to dava podle me daleko vetsi smysl ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#9 Příspěvek od vxmery »

rozhodl jsem se, že si zkusím vytvořit svou Linuxovou distribuci na základech již existující distribuce
Okrem tých argumentov, čo uviedli chalani vyššie by som rád pripomenul, že sám neurobíš nič (kvalitné a použiteľné). Každé kvalitnejšie distro ma svoj tím vývojárov, ktorí majú podelené úlohy. Okrem samotného distra treba riešiť a udržiavať dokumentáciu. Zo štádia budovateľského nadšenia prejdeš do realizačného vytriezvenia a vyhoríš.
Ak sa rozhodneš pridať trebárs k LM tímu na odstraňovanie bugov, urobíš pre Linux omnoho užitočnejšiu službu ako opäť vymýšľať koleso.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#10 Příspěvek od sasa.chetan »

it20 píše: 01 pro 2020, 17:30 Dobrý den,
rozhodl jsem se, že si zkusím vytvořit svou Linuxovou distribuci na základech již existující distribuce. Na jaké distribuci je ideální si postavit svou vlastní? Na Ubuntu, na Debianu, Linux Mintu, na Manjaro, nebo na OpenSUSE? Předem děkuji za odpovědi.
vyjadril by som sa takto:
1. co ma to distro priniest?
2. bude mat samostatny repozitar ak ano kde a kto ho akceptuje a poskytuje/bude poskytovat? (rainside, linux.cz, niekto v zahranici?)
3. kam ma to distro smerovat? BFU, ITpro, system, desktop, laptop
4. aky vychodzi desktop?
5. Ak nove distro odporucal by som LFS (Linux from scratch) teraz je vo verzii 10. Ma super spracovanu dokumentaciu a nepotrebujes vediet programovat. A kludne mozes nasledne implementovat debiani repozitar alebo podporu PPA.
Dovod je jednoduchy. Vacsina distribucii ma za rodica niektoru z "velkych" distribucii (hlavne Debian, RedHat ci Arch) staci si na distrowatch vylistovat podla filtra.
6. ak chces ist smerom stavat na nejakej distribucii, zvaz na akej vratane sposobu updatovania. Ak tym smerom vyhni sa Ubuntu, na tom je postaveny LM a spol a trpia vsetkymi chybami Ubu plus novymi vzniknutymi vlastnym distrom.
7. dalsim problemom je cielenie na hardvare. Niektore zelezo prestalo byt podporovane jadrom 5.4 ine nie je starsim jadrom podporovane a nemozes pouzit LTS (co je optimalne pre distro).
8. najmenej podstatnym je asi vyber defaultneho programoveho vybavenia. Ale aj tam treba premyslat ci spravit lahke s moznostou doinstalovania alebo hned vybrat kopec programov a podat to uzivatelom ako komplet.

Jeden smer je nieco ako LMDE (Linux Mint Debian Edition) ak by sa mu viac venovali bolo by to optimalne oproti LM na Ubuntu.
Druhy smer je MX linux. Maju MX linux 19 pre stroje so standardnym HW a starsie (kernel 4.19) a MX linux 19 AHS pre najnovší HW s novym jadrom ale v podstate aj s novsimi nastrojmi.
Tretim sposobom je nieco ako spomenuty Stanov Greenie kde je prednastavena tema, jazyk a vybrate programy vhodne pre BFU. (Najjednoduchsi sposob) ak mas zaujem napis mu shoferek (at) gmail.com alebo na stranke cez formular. Urcite bude ochotny ti minimalne podat informacie o tom, co to obnasa :-)
***
Kedysi som mal distro postavene na Suse ale nedokazal som to sam spravovat. Spracovat a vygenerovat ISO a urobit link na repozitare je jednoduche. cca 2-3 tyzdnova praca s pohranim sa na grafike, odladeniu a priprave repo.
A potom platanie, platanie, upgrade, platanie atd do okola

Zamčeno