Mint - Ubuntu

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
radek1910
Příspěvky: 18
Registrován: 18 led 2021, 13:20

Mint - Ubuntu

#1 Příspěvek od radek1910 »

Ahojte linux-aci...
zakupil som si ssd disk do pc a chcel by som prejst z win 7 ultimatum 64 bit na jeden z tych dvoch linuxov , ale neviem aky kedze nemam s nimi skusenost ziadnu a hned nechcel by som zakopnut na problem z ovladacom napr. graf.karty. vyskusal som si live cd ale nic som neinstaloval. Ktory by ste mi odporučili .Dakujem

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint - Ubuntu

#2 Příspěvek od Ventero1 »

To mas skoro fuk. Mint je uzivatelsky pratelstejsi, ale zase jsou tam nakupene chyby jeste navic k tem, co se tahnou z Ubu.

Pak je jeste zalezi na vyberu prostredi. Tedy napis, jake mas zelezo, my posoudime jeho moznosti a pak se tady pohadame, ktere je lepsi :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

radek1910
Příspěvky: 18
Registrován: 18 led 2021, 13:20

Re: Mint - Ubuntu

#3 Příspěvek od radek1910 »

dakujem za info aj za pomoc
mam i5 - 2400 -3,1Ghz, 2x 4 Gb ram corsair wengeance, 1x Hdd WD a 1 x SSD 240Gb patriot burst , graficka gigabyte Ati Radeon HD 6850 , doska asus p8h67...bud ho prasknem na bazos bez ssd disku alebo mu predlzim zivotnost linuxom ,lebo na win 8,1 alebo win 10 sami uz nechce. Celu dekadu som prechadzal z win 3,11, win 95, 98,98se,2000,milenium,Xp ,vista, a teraz mam 7 ultimatum 64 bit a uz nechcem viac zostarnut pri dalsom distre od gattesa. takze hoci co linuxove poprosim ....

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint - Ubuntu

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Tady zalezi, jak to bude s drivery na tu grafiku. Pokud das starsi distro se starsim jadrem, tak pujdou snad i proprietalni drivery. Pokud nemas naroky na graficky vykon, tak muzes byt v klidu. Pak bych ovsem volil lehci a odladenejsi prostredi jako xfce, popr. mate. Pokud by se podarilo zvykonit grafiku, tak si bez omezeni a muzes si vybrat podle printscreenu treba ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Mint - Ubuntu

#5 Příspěvek od alojz »

ja osobne pre win pouzivatelov navrhujem mate...znamejsie prostredie pre nich...aj orientacia...tojemojnázor.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

radek1910
Příspěvky: 18
Registrován: 18 led 2021, 13:20

Re: Mint - Ubuntu

#6 Příspěvek od radek1910 »

na live cd linux mint som skusal prostredie cinnamon a bolo v celku -ok . Mne ide hlavne o to aby som to vsetko rozbehol hoci na ubunte alebo minte alebo hoci cim....len nejakou tako verziou linuxu aby som mal lahky prechod z win na linux. popripade mi napiste ake distra a ja sa do nich pustim... :) alebo mi napiste ake distro na moju konfiguraciu pc by ste si vy dali osobne...

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Mint - Ubuntu

#7 Příspěvek od menom »

.

Ked linux moc nepoznas, ale kym si zvyknes a aby to malo priatelske prostredie k uzivatelovi,

tak na tvojom mieste by som tam dal LM 19.3 cinnamon.

To by malo ist jak po masle ....

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint - Ubuntu

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Pokud nebudeš mít funkční proprietální drivery na grafiku, tak Cinnamon na tohle železo rozhodně NE. Pokud je budeš mít, tak máš široce svobodnou volbu, ale třeba počítat s tím, že Cinnamon má více prokazatelných neduhů, než ostatní mainstreamová prostředí - je to však často otázka šíře využití PC.
Pokud nebudeš mít maximalizovanou akceleraci na GK, tak určitě vol mezi XFCE či Mate. Pokud ji zmákneš - a to tuším u tohodle modelu GK půjde jen u nějaké starší verze (jde o jádro v podpoře - to by jsi si musel zjistit, nebo se ozve někdo kdo jede na AMD GPU s proprietály), tak by se dalo zvážit KDE (dle Abby nejlepší ve všech směrech, pokud máš dostatečný výkon) či nové Gnome v Ubu 20.04. Obávám se ale, že proprietální drivery pro HD6850 budou nejdál pro 16.04. (v Mintu tuším odpovídá verze 18.x, přičemž ~.3 bývá nejodladěnější - tedy aspoň bývalo dobrým zvykem))To však není problém - nutnost mít nejnovější verze z hlediska podpory (bezpečnosti) se obecně přeceňuje ...

Jinak ještě dodám, že mezi Mate a Cinnamon mi to opticky a uživatelsky nepřišlo jako nějaký veliký rozdíl. Mate se mi zdá opticky o něco svižnější. V porovnání s xfce zase hůře kustomabilnější. Mate též občas zlobí, ale pokud, tak je to však spíše stran GUI, zatímco u Cinnu jsou to často problémy ohledně výkonu a systémového přetížení HW komponent. Co z toho je větší problém je na zvážení priorit uživatele ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mint - Ubuntu

#9 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 18 led 2021, 22:09 Pokud nebudeš mít funkční proprietální drivery na grafiku, ...
Já mám pc s IC2Q, grafiku řady HD 5000 a v pohodě. Ovladače používám svobodné a není problém. Mint mám samozřejmě Cinnamon 64 bitů.
Určitě neinstaluj jiný než 64 bitový systém.
HW máš dostatečně silný na to, abys nainstaloval jakékoliv prostředí jakékoliv běžné distrbuce. Pokud použiješ SSD, tak věřím, že budeš ještě léta spokojený.

Mnohem závažnější je hlavně, abys nám napsal, co vlastně chceš s počítačem dělat. V čem spatřuješ jeho využití.
Pokud chceš lézt na internet, stahovat poštu, sledovat filmy, vypalovat dvd apod,. tak je Linux bez problémů. Prostě klasický multimediální pc. Pokud chceš server, platí to samé.
Na Linuxu jdou hrát i hry, některé mají nativní verze pro Linux, některé mají zvládnutý běh v emulátorech (DOSbox, Wine, PlayonLinux). Také fungují (a někdy velmi dobře) některé platformy (např. Steam). Ale musíš se smířit i s tím, že je dost her, které prostě pod Linuxem nepojedou.

V Linuxu se dají i střihat filmy nebo upravovat fotografie či tvořit grafika. Ale nepůjdou třeba programy, na které jsi zvyklý, jsou místo nich v Linuxu různé alternativy.

Základem je napsat nám tady, jaké využití pc si představuješ.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint - Ubuntu

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Labeent je daleko trpělivější člověk, než já, a proto může používat na takovém dědovi Cinnamon a ještě to hodnotit, že není problém :)
Mě přijde na silnější mašině i Mate už dost málo svižné a to je svižnější než Cinn. No jo - jsem holt rozmazlenej xfce :D
Každopádně platí (dohledatelně), že Cinn je statisticky problematičtější prostředí, než ta ostatní a často se tam řeší potíže s nesmyslným nadměrným vytížením RAM a CPU. A řeší to i lidi se sakra silnějším železem.

Zbytek jak píše - pověz, co na tom chceš dělat a my povíme, ať se na to rovnou vykašleš, bo lepší je nedělat nic a nemít problémy :lol:
Dělám si srandu - jak píše Labeent - lépe se pak určí nějaké tipy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno