Mint - Ubuntu

Diskuze, problémy a zkušenosti s programy, nástroji nebo balíčkovacími systémy
Odpovědět
Zpráva
Autor
labeent
Vezír Mintu

Re: Mint - Ubuntu

#11 Příspěvek od labeent » 19 led 2021, 11:39

Ventero1 píše: 18 led 2021, 22:09 Pokud nebudeš mít funkční proprietální drivery na grafiku, ...
Já mám pc s IC2Q, grafiku řady HD 5000 a v pohodě. Ovladače používám svobodné a není problém. Mint mám samozřejmě Cinnamon 64 bitů.
Určitě neinstaluj jiný než 64 bitový systém.
HW máš dostatečně silný na to, abys nainstaloval jakékoliv prostředí jakékoliv běžné distrbuce. Pokud použiješ SSD, tak věřím, že budeš ještě léta spokojený.

Mnohem závažnější je hlavně, abys nám napsal, co vlastně chceš s počítačem dělat. V čem spatřuješ jeho využití.
Pokud chceš lézt na internet, stahovat poštu, sledovat filmy, vypalovat dvd apod,. tak je Linux bez problémů. Prostě klasický multimediální pc. Pokud chceš server, platí to samé.
Na Linuxu jdou hrát i hry, některé mají nativní verze pro Linux, některé mají zvládnutý běh v emulátorech (DOSbox, Wine, PlayonLinux). Také fungují (a někdy velmi dobře) některé platformy (např. Steam). Ale musíš se smířit i s tím, že je dost her, které prostě pod Linuxem nepojedou.

V Linuxu se dají i střihat filmy nebo upravovat fotografie či tvořit grafika. Ale nepůjdou třeba programy, na které jsi zvyklý, jsou místo nich v Linuxu různé alternativy.

Základem je napsat nám tady, jaké využití pc si představuješ.
Obrázek

Ventero1
Guru Mintu

#12 Příspěvek od Ventero1 » 19 led 2021, 13:43

Labeent je daleko trpělivější člověk, než já, a proto může používat na takovém dědovi Cinnamon a ještě to hodnotit, že není problém :)
Mě přijde na silnější mašině i Mate už dost málo svižné a to je svižnější než Cinn. No jo - jsem holt rozmazlenej xfce :D
Každopádně platí (dohledatelně), že Cinn je statisticky problematičtější prostředí, než ta ostatní a často se tam řeší potíže s nesmyslným nadměrným vytížením RAM a CPU. A řeší to i lidi se sakra silnějším železem.

Zbytek jak píše - pověz, co na tom chceš dělat a my povíme, ať se na to rovnou vykašleš, bo lepší je nedělat nic a nemít problémy :lol:
Dělám si srandu - jak píše Labeent - lépe se pak určí nějaké tipy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

radek1910

#13 Příspěvek od radek1910 » 19 led 2021, 17:45

dakujem za kazdu radu...
1. kancelaria takze bud open alebo libre office
2. praca - video + fotky , sledovanie internetu
3. sem tam nejaka hra- karty atd... : )
hlavne praca tlac dokumentov ak to nejak nepojde necham tam win 7 bez ssd dam ho na bazos a kupim si
https://www.agem.sk/notebooky-pc-nas/po ... -150088621

reklamu na stranku nerobim...

alfisko

#14 Příspěvek od alfisko » 19 led 2021, 18:01

Ja som skusal vsetko od ubuntu cez fedoru, solaris a skoncil som u MX xfce. Odporucam.

radek1910

#15 Příspěvek od radek1910 » 19 led 2021, 18:30

tak este mam stary notebook z prace ,podpora nanho skoncila tak som ho odkupil za maly peniaz :)
je to asus x5dc , je tam celeron 1,2ghz a 2 gb ram , 150gb hdd a win vista ale za ten cas co nebehne tak aj kavu si zalejem ...
do toho asus dam asi ten mx linux a kde alebo xfce ?
Naposledy upravil(a) radek1910 dne 20 led 2021, 18:48, celkem upraveno 1 x.

labeent
Vezír Mintu

#16 Příspěvek od labeent » 19 led 2021, 18:40

radek1910 píše: 19 led 2021, 18:30 tak este mam stary notebook z prace ,podpora nanho skoncila tak som ho odkupil za maly peniaz :)
je to asus x5dc , je tam celeron 1,2ghz a 2 gb ram , 120gb hdd a win vista ale za ten cas co nebehne tak aj kavu si zalejem ...
do toho asus dam asi ten mx linux a kde alebo xfce ?
Pokud MX Linux tak XFCE. Na ten ntb.

Nevím, jestli jsem trpělivý, ale mě Mint s Cinnamonem běží i na HDD líp než Win 10 s SSD v práci.

Kancelář je jasná - Libre Office. Zabývat se v dnešní době Open Office je nesmysl. Proč už jsem tady na fóru psal.

Hry typu karty, šachy, Mahjong apod. jedou v každém Linuxu, to nebude problém.

Internet není problém.

Fotky - záleží, co chceš dělat. Je tu několik výborných prohlížečů, několik dobrých editorů. Ale třeba práce v Gimpu je jiná než v nástrojích od Adobe. Je třeba si zvyknout. Ale dalo by se říct, že by to neměl být problém ...
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#17 Příspěvek od labeent » 19 led 2021, 18:48

Jinak doporučil bych Ti tohle:

Mint 20.1 nebo Mint 20 :
64 bit (on už ani jiný není) Cinnamon (velmi moderní prostředí) nebo Mate verze (tradiční prostředí).
Pokud starší, tak Mint 17.3 64bit. To je poslední verze bez SystemD.

Ubuntu studio - pokud bys chtěl více zpracovávat videa apod. Prostě multimediální linux.

MX linux 64 bit XFCE. Solidní nový linux se spoustou ovladačů. Lze do něj i doinstalovat jiná prostředí, ale XFCE je jeho základní verze.

Ani s jedním z navrhovaných Linuxů bys neměl udělat chybu.

Dualboot (Windows na HDD a Linux na SSD) je rozumná možnost, jak mít vše potřebné dostupné i v případě nefunkčnosti něčeho v Linuxu.

Jednoduchá tvorba instalační flash pomocí Ventoy nebo Rufus.
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#18 Příspěvek od labeent » 19 led 2021, 18:49

Ventero1 píše: 19 led 2021, 13:43 Labeent je daleko trpělivější člověk, než já, a proto může používat na takovém dědovi Cinnamon a ještě to hodnotit, že není problém :)
Mě přijde na silnější mašině i Mate už dost málo svižné a to je svižnější než Cinn. No jo - jsem holt rozmazlenej xfce :D
Každopádně platí (dohledatelně), že Cinn je statisticky problematičtější prostředí, než ta ostatní a často se tam řeší potíže s nesmyslným nadměrným vytížením RAM a CPU. A řeší to i lidi se sakra silnějším železem.

Zbytek jak píše - pověz, co na tom chceš dělat a my povíme, ať se na to rovnou vykašleš, bo lepší je nedělat nic a nemít problémy :lol:
Dělám si srandu - jak píše Labeent - lépe se pak určí nějaké tipy ...
To je ale rychlej děda :lol:
Obrázek

radek1910

#19 Příspěvek od radek1910 » 19 led 2021, 20:17

dakujem tak na notebook idem pohladat mx linux 32 bit a na pc pohladam novy 20 mint cinamon - mam iba asi 19,3

Ventero1
Guru Mintu

#20 Příspěvek od Ventero1 » 19 led 2021, 20:23

Pokud nebudeš mít ty proprietály na grafiku a zvláště pokud chceš pracovat s grafikou a videem, tak bych jednoznačně volil xfce.
Co se týče pokročilejší práce s videem, audiem, tak ještě k Ubuntu Studio je varianta na bázi MX zvaná AVLinux a tu bych doporučil spíše na tuto konfiguraci.
Na noťas MX xfce nebo Xubuntu - dalo by se zvážit i lehčí distro - Lubuntu nebo LXLE (lxqt oboje, starší verze lxde) popř. ještě MX s fluxboxem.
Každopádně u toho noťase počítej, že internet bude s dnešními nároky a zhovadělostí webmakerů zabržděnej a nějaké videostreamy jako YT apod. prakticky rovnou zapomenout.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět