zlobí USB porty (Vyřešeno)

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
P.Indian
Příspěvky: 25
Registrován: 21 úno 2021, 17:37
Bydliště: okr. Pelhřimov

zlobí USB porty (Vyřešeno)

#1 Příspěvek od P.Indian »

Zdravím všechny, 20 let jsem používal windows ale W10 opravdu už ne. Takže jsem u Linuxu nový a neumím anglicky tak mě šetřete. Vše jsem si dokázal vždy vyřešit sám s hardwarem softwarem. Vše co mi v Mintu nefungovalo jsem zprovoznil bohužel jsem zjistil, že mám problém s USBčkama. Přetahoval jsem nějaký filmy na flešku (cca 6GB) a při kopírování mi to ze začátku ukazovalo rychlost nějakých 230MB/s, přibližně v půlce se to zpomalilo na nějakých 70MB/s a plynule rychlost klesala až skoro na nulu. Při přehrávání seriálu se mi nějaký díl přehrál celý nějaký do půlky a nějaký se nespustil vůbec. Jednou jsem kopíroval jeden díl cca 700MB a byl na flešce asi za 3s, samozřejmě nešel pustit. Zkoušel jsem to na: fleška USB2 porty USB2 i 3 chová se to stejně, zkoušel jsem i HDD a to samé. Další věc co to dělá: připojím flešku do portu ve správci se připojí automaticky. Po zkopírování všech souborů dám bezpečně odebrat zařízení a vyskočí hláška "zapisují se data na flešku. Zařízení by jste neměli odpojit." To tam zůstane viset. Když flešku odpojím vyskočí hláška viz screenshot. Zde popsané chování fleška formát NTFS, asi se budete ptát proč ne ext4, na počítači mám i pracovní W8.1. Ve videu je vidět chování při kopírování,zde se to chová trochu jinak, ale problém stejný. Zde je fleška formátovaná exfat. Když fleška vyhodí chybovou hlášku po odpojení, tak po znovu připojení se někdy načte normálně a někdy je nakoplá, případ formát NTFS. Takhle jsem si nakopnu HDD a přišel o všechny data na něm, nepomohlo ani připojení do windows ani obnova testdiskem.
Dokáže mi někdo ty USB pomoct opravit?
Obrázek


https://youtu.be/ZN_OISoF0cM
Naposledy upravil(a) P.Indian dne 08 bře 2021, 11:12, celkem upraveno 1 x.
Dell Precision M4600 i7-2860QM NVIDIA Quadro 2000M Crucial 2x8GB DDR3 1333MHz LM 20.1 Cinnamon

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: zlobí USB porty

#2 Příspěvek od RadekD »

"zapisují se data na flešku. Zařízení by jste neměli odpojit." - tak proč ji vytahuješ? Ta hláška není zbytečná, data se zapisují z keše, to u velkých nebo hromady malých souborů trvá někdy dost dlouho po tom, co "teploměr" zmizí... Je to vidět na ikoně v oznamovací oblasti.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

alfisko
Příspěvky: 333
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: zlobí USB porty

#3 Příspěvek od alfisko »

Ked chcem mat istotu ze zapis prebehol, je dobre pre vytiahnutim kluca do terminalu napisat : sync a pockat az to prebehne.
Ono sa to odporuca aj pred beznym vypnutim pocitaca. Je to istota ze sa vsetko pekne ulozi. Ten prikaz ulozi vyrovnavaciu pamat tam kde to treba.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: zlobí USB porty

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Precteni tohoto muze lecos osvetlit
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,85297.0.html

Bohuzel, je to takovy nesvar Ubuntu a spol., ktery opet soudruzi leta neresi a misto toho vymysli nepotrebne hovadiny, jen aby dokazali, jaci jsou sikovni programatori.

Nicmene, naucit se s tim pracovat da, NEVNDAVAM disk, dokud mi to system nedovoli a pripadne nejake mozne vylepseni je v tom vlakne..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

P.Indian
Příspěvky: 25
Registrován: 21 úno 2021, 17:37
Bydliště: okr. Pelhřimov

Re: zlobí USB porty

#5 Příspěvek od P.Indian »

Kopírování 11ti videosouborů (4.8GB) na flešku rychlostí 10MB/s mi nepřijde zrovna v pořádku a potom čekat dalších 15 min. než mohu odpojit flešku ? :shock: :shock: :shock: A co poškozený soubory po kopírování je taky normální?
Dell Precision M4600 i7-2860QM NVIDIA Quadro 2000M Crucial 2x8GB DDR3 1333MHz LM 20.1 Cinnamon

P.Indian
Příspěvky: 25
Registrován: 21 úno 2021, 17:37
Bydliště: okr. Pelhřimov

Re: zlobí USB porty

#6 Příspěvek od P.Indian »

Nechal viz popis problému v prvním příspěvku, ale pokud nemusím tak win. nepoužívám.
Ventero: to bude asi stejný problém s tím rozdílem že mě to dělalo i s HDD. Bohužel postupy v příspěvku nejsou zrovna pro mě začátečníka, pro mě je to pěknej guláš když nevím co co je. :lol: Z toho však nevím zda se to dořešilo a jakým postupem. Dokážu kde co nastavit, ale potřebuji to polopatě kam co napsat nebo zadat.
Dell Precision M4600 i7-2860QM NVIDIA Quadro 2000M Crucial 2x8GB DDR3 1333MHz LM 20.1 Cinnamon

P.Indian
Příspěvky: 25
Registrován: 21 úno 2021, 17:37
Bydliště: okr. Pelhřimov

Re: zlobí USB porty

#7 Příspěvek od P.Indian »

Nikdo nic? Nenajde se tu nikdo kdo by mi pomohl vyřešit problém s USBčkama? Špatně fungovali na Ubuntu, zkoušel jsem i Fedoru stejný problém vypadá to že ten problém bude na všech linux systémech. Je těžký používat počítač s USB 2 a 3 který fungujou jako USB 1, na to se zvyknout opravdu nedá. Není se co divit že většinu začátečníků odradí od linuxu taková základní věc jako nefunkční USB. 90% lidí si neumí bez pomoci naprogramovat systém tak aby chodil na jeho počítači.
Dell Precision M4600 i7-2860QM NVIDIA Quadro 2000M Crucial 2x8GB DDR3 1333MHz LM 20.1 Cinnamon

alfisko
Příspěvky: 333
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: zlobí USB porty

#8 Příspěvek od alfisko »

Malokedy to hovorim, ale tu asi bude chyba medzi hlavou a klavesnicou. Skus to kopirovat cez terminal. Ked to skonci bez nejakych hlasok, tak je to ok. Prikaz je cp -r co kam. Kluc bude asi v /media/****.
To male r je tam aby to kopirovalo aj adresare a to co je v nich.a to sync to je take ako ked kliknes vo windowse na tu ikonku v pravo dole.

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: zlobí USB porty

#9 Příspěvek od RadekD »

Asi s tím ostatní problém nemají - u mne USB 2, 3 i C fungují normálně, na USB 3 trvá kopírování cca 5GB videa pár sekund a nic jsem s tím nedělal. Ona taky není flashka jako flashka, syn si koupil nějakou 124 GB a hodil ji do šuplíku, protože je prakticky nepoužitelná (používá jen W$). Dělají ti to všechny? Na to asynchronní kopírování se dá zvyknout, stačí sledovat ikonu v oznamovací oblasti. Nemám ve zvyku vyškubnout flashku hned jak indikátor zmizí.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

alfisko
Příspěvky: 333
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: zlobí USB porty

#10 Příspěvek od alfisko »

Vsak vravim ze pred vytiahnutim kluca alebo externeho disku to isti ked do terminalu napises sync a pockas az sa vrati prompt.

Zamčeno