Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#1 Příspěvek od buena »

Dobrý den.
Chci se zeptat, jestli existuje nějaký způsob, jak zachránit alespoň část dat z disku, na který jsem dnes ráno nainstalovala Linux Mint 20.1?
Na disku byla ještě ráno data z win, tedy NTFS.

Asi je nejspíš vše ztraceno, že?
Děkuji.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Teoreticky ano, ale je to nesmírně složité. Pokud instalace nová, a jako že ano, zaplnila více než cca 3GB , tak se píše o limitu, aby se data obnovila do původní adresářové struktury. Spíše půjde o fragmenty s kterými by jsi musela dále hodně trávit času s nejistým výsledkem.
Můžeš zkusit pohledat a nastudovat nějaké aplikace, popř. někdo zde poskytne tip na nějakou ověřenou nebo uživatelsky ergonomickou aplikaci, pokud tomu chceš věnovat mrtě času.
Profesionální záchranáři by si zase vzali několik desítek tisíc Kč a také nemáš jistotu, že se povede obnovit zrovna to, co nejvíce potřeba.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#3 Příspěvek od buena »

Ventero1 píše: 15 črc 2021, 10:31 Teoreticky ano, ale je to nesmírně složité. Pokud instalace nová, a jako že ano, zaplnila více než cca 3GB , tak se píše o limitu, aby se data obnovila do původní adresářové struktury. Spíše půjde o fragmenty s kterými by jsi musela dále hodně trávit času s nejistým výsledkem.
Můžeš zkusit pohledat a nastudovat nějaké aplikace, popř. někdo zde poskytne tip na nějakou ověřenou nebo uživatelsky ergonomickou aplikaci, pokud tomu chceš věnovat mrtě času.
Profesionální záchranáři by si zase vzali několik desítek tisíc Kč a také nemáš jistotu, že se povede obnovit zrovna to, co nejvíce potřeba.
Děkuji moc, za světlo v temnotě.
Budu tedy hledat konkrétnější produkt.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Problém je, že většina těch uživatelsky normálních produktů je pro Win a počítá s přeinstalací win-win. V Linuxu je často zmiňovaný TestDisk/PhotoRec, ale je třeba opravdu zjistit, jestli toto zrovna umí a pořádně nastudovat ovládání, které není zrovna moc přívětivé.

Každopádně to budeš muset udělat z jiného disku a jiného OS a tento dotčený disk už vůbec nepoužívat a připojit pro záchranu jako vedlejší.
Tedy bude třeba nejprve dát jiný disk a instalovat tam nový OS dle toho, co objevíš či někdo doporučí za aplikaci (jestli pro linux nebo win), poté dotčený disk připojit jako druhý a pak zachraňovat data.

Ještě počkej, jestli tu někdo zkušený nedá konkrétnější tip.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#5 Příspěvek od buena »

Ventero1 píše: 15 črc 2021, 11:19 Problém je, že většina těch uživatelsky normálních produktů je pro Win a počítá s přeinstalací win-win. V Linuxu je často zmiňovaný TestDisk/PhotoRec, ale je třeba opravdu zjistit, jestli toto zrovna umí a pořádně nastudovat ovládání, které není zrovna moc přívětivé.

Každopádně to budeš muset udělat z jiného disku a jiného OS a tento dotčený disk už vůbec nepoužívat a připojit pro záchranu jako vedlejší.
Tedy bude třeba nejprve dát jiný disk a instalovat tam nový OS dle toho, co objevíš či někdo doporučí za aplikaci (jestli pro linux nebo win), poté dotčený disk připojit jako druhý a pak zachraňovat data.

Ještě počkej, jestli tu někdo zkušený nedá konkrétnější tip.
Opravdu moc děkuji za každou radu.

Podcenila jsem zálohování, které jsem dělala jen sporadicky.
Jak jsem se dostala k tomu, že jsem nainstalovala Mint právě na disk s daty... to je šílené a jen stěží uvěřitelné.
Několik věcí se sešlo a teď je všechno asi navždycky pryč.
Koukám na ten disk... musím z něj něco dostat... i kdyby to mělo trvat roky... a bohužel ho z ruky nemůžu dát, takže i kdybych měla na drahé řešení, neohlídala bych si to fyzicky.
Takže za blbost se platí.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Nejspise to plati i pro tenhle pripad, tak uplne nejdrive si udelej presnou bitovou kopii toho zpackaneho disku. A experimenty se zachranou delej na te kopii. Original vzdy pouzivej pouze a vyhradne k delani kopii.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Na druhou stranu si nedokazi predstavit, co tam je za charakter dat, ze to nelze sverit profesionalni firme. Ve smlouve o dile byva klauzule o zavazani se firmou stran diskretnosti tech dat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#8 Příspěvek od alojz »

...eroticka tematika...asiisto... :oops: :oops: :oops:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#9 Příspěvek od buena »

Ventero1 píše: 15 črc 2021, 13:14 Na druhou stranu si nedokazi predstavit, co tam je za charakter dat, ze to nelze sverit profesionalni firme. Ve smlouve o dile byva klauzule o zavazani se firmou stran diskretnosti tech dat.
Ani nemohu napsat, kolik tam všeho bylo. Zase bych řvala, jako ráno.
Ten sled nepravděpodobných událostí byl tak neuvěřitelný, že ještě teď nemohu pochopit, že je to snad všechno v háji.
Za čtyři roky textu... navíc jen rozpracovaného bez prvních korektur. Hromada ilustrací od ilustrátorky a další rozpracované náměty.
Z toho jen dvě knihy jsem měla po korekturách v prvním nátisku, vázané ještě doma..

Než to svěřit neznámé firmě, pokusím se sama o nemožné, anebo začnu od znovu.
Nic jiného mne nečeká.
Většinu z doby před čtyřmi lety mám na flašce, ale za víc než poslední rok jsem na flash disk nesáhla ani jednou.
Zrovna v době, kdy jsem toho napsala nejvíc a taky mne to nejvíc bavilo.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Je nějaká naděje na obnovu části dat z disku

#10 Příspěvek od akojak »

Možno sú tie veci na disku. Ako si inštalovala LM? Aký veľký je disk?
Čo je teraz na disku? Vieš to zistiť?
Skúsila si pozrieť disk z live usb?

Zamčeno