OpenWrt linux a pod.

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

OpenWrt linux a pod.

#1 Příspěvek od akojak »

Má niekto skúsenosti s inštalovaním OpenWrt linuxu na routery v linuxe? Nejaké návody?

Nainštaloval som starší Tp-link Archer C2 pomocou windows 10. ide to ľahko a rýchlo.
Treba k tomu tftp server, OpenWrt recovery pre Tp-link Archer C2, nastavenia dhcp, ip adresy a LAN kábel.
Všetko prebieha pomocou sw s GUI, takže stačí naklikať.
Výsledok je sľubný. V teste routera s porovnaním s tp-link originálnym softvérom badať zlepšenie
o možnostiach nastavení ani nehovoriac. Tp-link svoj router už neaktulizuje od roku 2017.
OpenWrt má nepretržité aktualizácie softvéru.

1.jpeg
openwrt0.png

Podarilo sa tiež obnoviť router MikroTik série hAP, ktorý predáva O2 a má v ňom svoj nepoužiteľný upravený softvér.
Po dlhšom špekulovaní sa podarilo odstrániť cudzopasný sw a nainštalovať originál firmware RouterOS linux.

mt3.jpg

https://openwrt.org/cs/start

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: OpenWrt linux a pod.

#2 Příspěvek od RadekD »

Naposledy jsem OpenWRT instaloval na TL-WR1043ND, z linuxu není problém, normálně přes tftp a web-rozhraní. W$ nepoužívám už řadu let. Bohužel, před časem jsem koupil Archer C5/AC1200 V2, ten ovšem kvůli čipům není a nebude OpenWRT podporován (nainstalovat teoreticky jde, ale např. WiFi 5G nefunguje, 2.4 má problémy apod.). Přitom je tak "debilní", že tiskárnu v USB nejde z linuxu rozchodit, protože potřebuje tiskový server nainstalovaný do W$. Tak nakonec šel z domu a koupil jsem RT-AC1200 od aušusu, který obsahuje nějakou jejich verzi O-WRT, pro tiskárny podporuje asi 3 protokoly a vše funguje. Zatím je v záruce, tak jsem nějaký free firmware netestoval.
Obecně lze říct, že s instalací OpenWRT pod linuxem problém není, O-WRT je taky linux, jen je třeba mít odpovídající HW routeru.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: OpenWrt linux a pod.

#3 Příspěvek od West »

openWRT obsahuje závažný bug, ktorý spôsobuje zamrznutie wifi časti routra, alebo modemu. Všetko čo obsahuje openWRT a to často aj firemný firmware, ktorý je len upravený openWRT tento bug obsahuje. Je to tam takých dobrých 12 rokov a dosť pochybujem, že to bude niekedy aj opravené keď na takto závažný bug hádžu bobky.
Je ale pravda, že s týmto bugom sa stretne málo kto, pretože na vyvolanie zamrznutia musia nastať isté veľmi špecifické podmienky a práve kvôli tomu má tento bug extrémne malú opakovateľnosť. Stači router preniesť do inej izby a nebude zamŕzať. Ten bug je tam ovšem stále prítomný. Nikde nezmizol. Pravdepodobne o tom výrobcovia vedia, pretože niektoré drahšie routre sa samovoľne reštartujú keď zistia zamrznutie wifi časti.

Zamčeno