Pomalé načítání OS

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomalé načítání OS

#41 Příspěvek od Ventero1 »

Klocek:
Prosim nauc se davat vypisy do "kodu". A tez pripadne pouzivat "citace" - tedy pouzivat editor.
Staci se tu porozhlednout a pripadne si precist zakladni informacni vlakno a clovek vi ...
Jinak
a) v CPU problem nebude
b) stala se z toho bohapusta akademicka debata o nicem, protoze dokud nepojmes, ze zaklad je vymenit vadny disk a pouzivat stabilni verze systemu, tak cokolov muze vest pouze k marginalnimu zlepseni a plytvas zde casem svym i ostatnich
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 02 říj 2021, 08:49, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#42 Příspěvek od klocek »

problém s cpu odhalen. V BIOS jsem měl nastaven násobič na 6x 333MHz, takže 3GHz procesor běžel jako 2GHz. Násobič jsem zvedl na 9 a teď lscpu ukazuje CPU Max 3000 a CPU Min 2000(nejmenší násobič v BIOS je 6).

Po restartu doba načítání je stejná. 135vteřin.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#43 Příspěvek od klocek »

Ventero1:
OK, máš pravdu. Potenciál vyřešení problému jsme asi vyčerpali. Řešením je tvůj návrh. SSD si pořídím a holt, udělám další instalaci.

Nicméně teď zkutečně k zamýšlení.... Tím, že si lidi pořizují SSD disky tak vlastně tvůrci stránek, programů a O
OSystémů nemusí kódy optimalizovat a nechávají tam balast, který časem nabobtná tak, že i ti s SSD časem budou mít stejný problém, jako mám já teď....

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pomalé načítání OS

#44 Příspěvek od alojz »

...novy kompjuter...a obcas ten system precistit...sicce ja osobne s tymto problemom nestretol,hocci na kazdom kompe mam linux... :idea: :roll: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Pomalé načítání OS

#45 Příspěvek od juhele2014 »

Akademická debata nevadí, víc hlav víc ví ... Každej má nějaký zkušenosti, např. přetaktování intelu sem taky řešil, ale zároveň jsem snížil, nikoliv zvýšil, napětí pro napájení CPU, takže tady může klocek experimentovat. Malý krok, tuším 0,05V, to gigabit umí. Má to za následek snížení zahřívání, ale výkon zůstává. Kdysi dávno jsem to tady ve foru někde psal. (jestli to snížení taktu nebylo kvůli teplotě)
Druhá věc - instalace. Pokud je to dualboot s widlema, tak si tu situaci, popravdě, neumím moc představit. Na začátku vlákna je psáno cosi o dětech a o hrách. Nevim, co je to za hry, nevim, jaký pozice jsou kde uložený. Ale byl jsem svědkem, kdysi dávno, jak kolega smáznul HD, zformátoval, a instaloval nový widle. Po čase přišel jeho synek a hledal instalovaný hry ... ;) Když se dozvěděl, že je to všechno fuč, málem ho kleplo ... ;)

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Pomalé načítání OS

#46 Příspěvek od West »

=> nemusí kódy optimalizovat...
Často to ani nerobia, pretože o problémoch s pomalosťou nevedia. Voľakedy dávno bolo zvykom, že programátori mali tie najpomalšie počítače z celej firmy a to práve preto aby robili optimalizovaný kód. Teda aspoň u nás. Teraz je to naopak.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomalé načítání OS

#47 Příspěvek od Ventero1 »

To je spis o mentalite vyvojaru - mladsi rocniky, zhruba pocinaje tim mym, jsou uz vicemene lemplove a mimoni, kteri nemaji v mysleni tu efektivitu kodu a ani mysleni na ergonomii systemu. Resi nesmyslne paranoidni bezpocnostni prvky a machrujou s inovacemi, ktere jsou sice nejaka kodova frajerinka, ale pro uzivatele v drtive vetsine spise komplikace, nez-li prinos. Misto aby se zamerili na funkcnost. Take si casto poridi drahy vykonny HW a tam to jede, tak coz - na zelvy se neohlizet.
Bavil jsem se o tom v laznich s jednou drivejsi programatorkou, ktera je z toho, jaky to nabralo smer dodnes hotova.
A tohle se uz deje cca 15 let bez ohledu na SSD. Pravda vsak je, ze pokud se neproberou, a to se moc ocekavat neda, tak to opravdu je dalsi katalyzator tohoto nestastneho vyvoje, jak pise Klocek.

Win je tusim na jinem disku.

Ale kdyz uz by se menil ten disk (ono staci i rychlejsi malo jety hdd, kdyby se opravdu muselo akutne setrit - neco bych ti sehnal kdyztak), tak bych rovnou kompa rozebral, vycistil, prepastoval, lihem a zubnim kartackem vycistil porty (usb hlavne) poradne prosel nastaveni bios - treba tam najdes nejaky dalsi nesmysl, jako to podtaktovani - no proste generalku ..

Ano - casem se to stane i na SSD, ale ten je porad min. 5x rychlejsi v nacitani, takze ten rozdil nebude tak moc znatelny.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#48 Příspěvek od klocek »

Zdar po delší době. Na dobrou radu zdejších jsem pořídil SSD. Ne, že bych na to 2 měsíce šetřil, ale ten nutný proces instalace Mintu+Win (dual) mě furt odrazoval až do doby, kdy jsem na tom HDD slyšel jak během sezení dokola najíždí a zase vypíná motor plotny, přičemž v HDD cvakalo, jak se aktivovalo a deaktivovalo rameno s přenoskou.
Koupil jsem Crucial 250GB. To je více než 160GB a bude mi to bohatě stačit. Nahodil jsem Mint Mate 20.2. Rychlost systému je o malinko rychlejší, ale z matky s DDR2 toho už asi více nevymáčknu-začíná ve mě bublat myšlenka novější technologie. OS se načítá rychleji, než ty 2 min, jak to bylo. Nicméně do 20vteřin, jak na mém jiném novém NB s SSD to není. Je to asi do minuty(ještě jsem to nestopoval-až po nainstalování programů). Ale mám takový dojem, jako by ta doba načítání byla +- taková, jak nová instalace OS na HDD.

Narazil jsem však na několik programových obtíží a ještě jednou poprosím o rady a pomoci.
1.Pidgin+facebook messenger. Funguje to někomu pod 20.2? Na síti se to zatím neřeší, nemám tedy z čeho čerpat. Nebo ještě jinak se zeptám. Je jakýkoliv jiný program pro 20.2, ve kterém mohu spustit messenger? Pidgin mám rád, ale jiný protokol pro kecání už nevyužívám. Jen FB-messenger. Děkuji. (a né, nejsem fb závislák. Nechodím tam vůbec, jen s bandou přes mess.kecáme. )

2.Shutter pro otisky obrazovek. V Synapticu už není. Musí se doinstalovat ručně. Nainstaloval jsem to, ale v Menu nemám ikonu. Musím spouštět přes terminál. Jde nějak tu ikonu mít? Asi je pohodlnější kliknout na liště na ikonu, než otvírat terminál a zadávat příkaz. Děkuji (nemusí být shutter, klidně si nechám doporučit i jiný programek, ale v nabídce jsem nic nenašel a nechci moc experimentovat s instalacema, protože si chci OS+instalace zazálohovat, tak ať tam nemám bordel co nepotřebuju)

3.Slovník StarDict. V Synapticu je pouze Eng-CZ slovní zásoba. Není tam program. Jde to nějak?

děkuji

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pomalé načítání OS

#49 Příspěvek od alojz »

Jde nějak tu ikonu mít?
...JDE... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#50 Příspěvek od klocek »

díky :)
Zkusil jsem zkopírovat obsah ikony ve staré instalaci shutteru v usr/share/applications a nakopíroval to do nějaké zkopírované ikony(mohl jsem zkopírovat ikonu ze starého OS celou). Změnil se obrázek na shutterův. Kde se vzal? To je někde v PC zásobárna ikon nainstalovaných programů?

Pokud bych neměl starou instalaci OS, jak bych mohl vytvořit obsah ikony?(to co se dá otevřít v txt souboru). Ptám se v podstatě na to samé, jako v původní otázce, ale teď už spíše na ten obsah ikony. Jak to mohu zjistit, jakým příkazem program spustit? Vždyť mnoho programů se nespouští jen zadáním názvu toho programu.
děkuji

Zamčeno