Pomalé načítání OS

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pomalé načítání OS

#11 Příspěvek od alojz »

:idea: ...alebo ubu cleaner... :idea: :idea: :evil:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomalé načítání OS

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Hned po spusteni LM v Grubu zmacknout klavesu esc nebo shift (nevim ted presne) a zobrazi se vypis nabehu. Tam sleduj, kde se to sekne na delsi dobu.
Nebo editovat nabidku grub - odmazat parametr pro splash - pak se vypis zobrazi automaticky misto loga.
Tohle vsak spise vypada, ze se to deje az pri spousteni podruznych sluzeb a uziv profilu - asi LM zwindowsovatel ...
Mozna by stalo za to proverit HDD - na pokles jeho vykonu v dusledku opotrebeni by to taky mohlo vypadat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pomalé načítání OS

#13 Příspěvek od alojz »

:idea: ...HDsentinel... :arrow: :idea: :idea: :idea:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Pomalé načítání OS

#14 Příspěvek od vxmery »

Před 18ti měsíci jsem nainstaloval Mint 19.1. Mate 64bit
Ohliadnuc od toho čo ti správne poradili ostatní - z verzie LM 19 je najvychytanejšia verzia 19.3 (podpora do Apríla/Dubna 2023). Ja na nej fachčím niekoľko rokov a nenarazil som na žiadny zádrhel. Systém nabieha rýchlo, po skončení činnosti ho iba uspávam, potom nabehnutie systému trvá pár sekúnd. Moja rada - zazálohuj dáta a urob čistú inštaláciu verzie 19.3, verím že budeš spokojný.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#15 Příspěvek od klocek »

Stářím HDD to nebude. Před instalací 19.1 jsem měl ten samý problém. Po nové instalaci nabíhala 19.1 svižně. Rozhodně ne 135vteřin. Toto není vůbec normální. Pokud to někdo tvrdí, tak je na to zvyklý, ale normální to není. A opakuji, po nové instalaci to naběhlo snad do minuty i s těmi programy, které tam teď nezapočítávám.

VXMERY, instalací jakékoliv nové verze se chci vyhnout. To množství programů nastavit je hodně otravné. Jen zprovoznit FB na pidginovi. Nemám vůbec jistotu, že v 19.3 budou stejné programy, které používám. Někdy v distrech jsou, někdy ne. LiveUSB-na zkoušku třeba je, ale nejde nainstalovat. Třeba VOIP Twinkle nebo Rhythmbox(ovládací ikona na panelu-nutno doinstalovat). Jsem rád, že mi fachčí. Nastavovat Twinkle(zjišťovat hesla, SIP a jiné čísla do toho) je na dlouho. Češtiny do programů... Také mám nějak nastavený panel a vše to zase nastavovat....
Já vím, někdo mi tu před těmi 18ti měsíci radil, že "jen" zkopíruje složku Home. OK, asi má štěstí, ale mi to prostě nefungovalo. Něco ano, ale spousta věcí ne. Takže jsem tuto verzi(19.1) nainstaloval znovu, znovu nastavil programy...(viz.trampoty, co psalem výše). Jestli ti systém nabíhá roky rychle, bude to zřejmě tím, že používáš SSD. Co brání mi používat SSD? Prachy.
Taky bych rád uspával systém a pak jen probouzel. Ale po probuzení je ten systém často nefunkční. Nebo se to při probouzení sekne. Už to ani nezkouším. A nenacházím ani energii pátrat po příčině.

FF se dá obecně zrychlit novým profilem. Ale taky to není všespasné.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomalé načítání OS

#16 Příspěvek od Ventero1 »

Ten vypis prubehu jsi si zobrazil?

Verze ~.3 u LM byly vzdy stabilnejsi - tedy vymena za 19.3 neni zla rada.
Dalsi rada muze by t vymena LM za jiny debbase OS, ktery je stabilnejsi. Ale to je cimdalvetsi rebus, protoze vyvojari blbnou - uz jsem to tu nekolikrat zminil, kde je teziste problemu dnesnich dister Linuxu, potazmo mysleni lidi napric celym spektrem lidskych cinnosti ...

No a jeste je tu varianta, kdyz nemas ani 500 - 900,- Kc na sytemovy SSD 120GB nebo 240GB, ze ti tu usporadame dobrocinou sbirku. Ale pak budeme chtit videt screenshoty, ze jsi si ho opravdu koupil :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#17 Příspěvek od klocek »

:D sbírkou si pobavil asi nejen mě.

Pořád ale ten systém nepřenesu a musím ho znova komplet instalovat. Na linuxu jedu asi 12let(ale vždy jsem měl dual ).A vždy se tvrdilo, že tou poslední verzí už se vyřeší všechny neduhy. Máme si ho prý nainstalovat a vyřeší se problémy s ovládači, rozlišením obrazovky, půjde zvuk na skypu, zrychlí se start, systém bude stabilnější. Nové instalaci se chci vyhnout jak to jen půjde. Ale je fakt, že pokud ho budu v budoucnu instalovat znovu, pak už jedině na SSD(za své) :)

Ten výpis průběhu se mi zobrazil, jak jsem dával RM. Tam se všechny řádky načítají docela svižně. Ale je jich hodně, tak to trvá.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomalé načítání OS

#18 Příspěvek od Ventero1 »

Za 12 let na jakemkoliv OS by jsi mohl uz vedet, ze nova cista instalace je vetsinou to nejefektivnejsi reseni z hlediska kombinace prace a casu :)
Zvlaste pokud ma clovek dobre zmakle zalohy a na to jsou aplikace ..

Tez ti musi byt za tu dobu jasne, ze operacni systemy maji opacny trend, nez resit problemy, ale spise je mnozit a rozsirovat i tam, kde predtim nebyly - zde zase plati, co jsem napsal v predchozi reakci :(

A vsechny radky se tedy stridaly svizne a az pote, co zmizely je ta delsi pasaz? Jak dlouho trva vypis tech radku a jak dlouho ta cast po zmizeni vypisu? (staci priblizne - stopky v mobilu/v hodinkach)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Pomalé načítání OS

#19 Příspěvek od labeent »

A když by udělal Klocek "jen" upgrade (povýšení), tak by mu tam ty programy měly zbýt tak, jak byly, ne? Přes Správce aktualizací.
To přeci není jako čistá instalace (ta by byla jasně nejlepší).
Nebo počkat 3 měsíce a bude trojková LM20. :D

Jinak jde určutě i stáhnout volby času v Grubu na výběr systému, případně to hned odklepnout Enterem. A stálo by za to nainstalovat a spustit Kremator. Popis je na našich stránkách.
Obrázek

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Pomalé načítání OS

#20 Příspěvek od klocek »

Volbu času Grubu-jasně, to znám. 10vt tam mám, bo děcka chodí na Win hrát hry, tak ať to mají lehčí.

Záloha OS můj problém neřeší. Obávám se, že problém přichází s aktualizacema systému. Možná jen jádro, když měním, problém způsobí. Dá se někde zjistit, jaké jádro jsem nainstaloval původně?
Jádro jsem měnil, protože mi vypadával net. Změnou jádra se problém vyřešil.

Jinač, tady je video bootu. V místě, kde je titulek, je login s názvem pc, tak jsem to smazal. Doba zobrazení odpovídá. https://uloz.to/tam/caa43d89-38cd-4a36- ... f7ceb8e26c Video má 24MB

Zamčeno