Ventoy, aneb multiboot fleška opravdu snadno

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Ventoy, aneb multiboot fleška opravdu snadno

#1 Příspěvek od juhele2014 »

Při návštěvě na https://distrowatch.com/ jsem se nějakým omylem dostal na stránku https://www.mycomputertips.co.uk/281 , kde se píše o vytvoření multibutovací flešky pro linuxové distribuce. Je to poměrně jednoduché, zvládne to kdejaká lama, tedy i já :lol: Takže - odsud https://www.ventoy.net/en/download.html jsem stáhnul ventoy-1.0.53-livecd.iso, což je obraz, který tvoří základ pro používání multiboot flešky pro vaše testování. LM má Nástroj pro zápis obrazů ..., takže je to otázka pár vteřin a můžete Ventoy, dle návodu, vytvořit. Pokud se dílo podaří, při prvním butování této prázdné flešky uvidíte pouze prázdnou plochu, což je správně. Až po nabutování to vašeho mintu si flešku jednoduše otevřete ve správci souborů, např. v Thunaru a myší jednoduše zkopírujete obrazy přímo na flešku. A to je celé. Po nabutování flešky si jednoduše vybere ze seznamu distro, které vás zajímá a zkoušíte ...
---
Jen malá poznámka - pro otestování jsem prubnul flešku 16GB SanDisk, žádný problém. Celou řadu distribucí mám poněkud obstarožní, takže v kernelu nejsou ovladače pro usb wifinu, kterou používám. Takže kdo máte starší wifi flešky, doporučuji používat, nový tp-link 722 na starších distrech nejede. S tím souvisí i skladba softu na některých distribucích, opět, starší prohlížeče můžou mít problém, ale s tím se holt musí počítat ... Pokud se ovšem zaměříte na poslední verze OS, pojede to vše na 100% ... ;)
ventoy.jpg
ventoy.jpg (3.87 KiB) Zobrazeno 1017 x

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Ventoy, aneb multiboot fleška opravdu snadno

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Jenom poznamka, ze obcas se na nekterych ntb stava, ze se boot z pripojeneho obrazu ISO prerusi, tedy bootflashka pracujici s pripojovanim obrazu neni uplne univerzalni. Jinak je to asi nejjednodussi cesta, jak si udelat multiboot flash. Osobne si porad pro servisni pouziti radeji delam flashky rucne, coz je ovsem slozitejsi a casove narocnejsi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Ventoy, aneb multiboot fleška opravdu snadno

#3 Příspěvek od Livan »

S Ventoy som pred cca rokom experimentoval, avšak so zmiešanými pocitmi. Niektoré Distribúcie mi na niektorých pc/ntb nefungovali. Bola to lotéria, preto som sa o Ventoy prestal zaujímať. A pokiaľ som tam chcel zriadiť Perzistenciu, tak to už zasa také jednoduché nebolo. No možno sa Ventoy za tú dobu zlepšil a je to stabilnejšie.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Ventoy, aneb multiboot fleška opravdu snadno

#4 Příspěvek od juhele2014 »

Za tu krátkou chvilku, co jsem flešku zprovoznil, tak jsem zkoušel distro: sparky, korora, manjaro, netrunner, 4M linux, linux lite 2.4, endeavouros, puppy linux, lubuntu, etc ... Je s podivem, že to všechno vcelku funguje, akorát se při startu některého distra rozhodí grafika, ale za pár sekund se to spraví. Drobný problém může být s ovladačem wifiny, to sem psal. Jeví se mě to výhodný např. při nějaké návštěvě u známých, který mají widle a jsou třeba zvědavý na linux, co to jako dovede ... A tady právě ta multiboot fleška může být zajímavá ... ;)

Zamčeno