Málo místa na disku!!!

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Málo místa na disku!!!

#1 Příspěvek od vmjv »

Ahoj všem, prosím o radu, instaloval jsem Linux Mint na disk : Swap má 4,9GB a root: 37GB......dnes jsem poprvé trávil čas u PC s Mint.....dvě hodinky jsem bloumal po netu....koukal na videa....a najednou hláška že je málo místa na disku, přesněji jen 99MB volného!!?? Jak to ? instaloval jsem jen aktualizace a několik programů jako Office a internet radio , web prohlížeč a něco jako Commander. To je vše a 37GB je plné?? Jak je to možné? Má Mint někde něco jako prozatímní složky ? že by ukládal zhlédnuté videa ? Kde najdu a odstraním nepotřebné data které zacpali 37GB na disku? Dík za rady jsem začátečník odchovanec pana Windows

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Málo místa na disku!!!

#2 Příspěvek od alojz »

.disk usage analyzer-baobab...nainstalujes a ukaze ti aj graficky......
https://help.gnome.org/users/baobab/
...je aj v repoz....
Snímka obrazovky 2021-12-21 08-42-22.png
:idea: :idea: :idea:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Schválně se podívej, kolik má složka /var/log/journal/ - pokud je problém zde, tak
Omezení max. velikost těchto logů nastavíš v souboru

Kód: Vybrat vše

/etc/systemd/journald.conf
Položku "SystemMaxUse" nastavit takto:

Kód: Vybrat vše

SystemMaxUse=200M
- nastaví max velikost žurnálu na 200MB - můžeš dát dle zvážení více.
A uložit.
Pak vyčistit journal takto:

Kód: Vybrat vše

sudo journalctl --vacuum-size=200M
- smaže záznamy nad limit 200MB
popř.

Kód: Vybrat vše

journalctl --vacuum-time=Xd
- kdy "X" je počet dní, za který chceš tyto záznamy zpětně smazat - můžeš dát počet dní provozu OS
Restart

Též lze vymyzat data z adresáře ručně (pokud to neudělá ten příkaz) jako admin s tím, že se zanechá ten poslední záznam - pro jistotu
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#4 Příspěvek od vmjv »

disk analyzer jsem spustil, zahodil jsem hry a zálohu systému, tím jsem po kontrole volného místa zjistil že mám 9,8GB volného......udělal jsem restart a hurá Linux Mint jel...jenom jsem si otevřel web google map a podíval se na trasu do Lovosic a Linux jsem vyp........ted jsem pustil PC a Linux Mint nenajede...málo místa a to tak že nepomohlo NIC, i na login mě nechá napsat :sklep.linux ale heslo OK už nejde napsat a při spuštění save modu nepomáhá NIC ani "zkusit uvolnit místo na disku" prostě se do Linux Mint nemohu dostat, přidal jsem 160GB disk do PC a chtěl jsem ho přiřadit Linuxu aby měl volno ale vypadá to že ani náhodou se už do Mint nedostanu.Kdysi jsem měl Linux SuSe a Mandrake ale nepamatuji si že by Linux dělal takové problémy s místem na disku, co je to za blbost že OS sežere 37GB jen tím že se bloumá po webech a pouští se stearm video. Mint napíše že má 9GB volného místa a deset minut čumění na mapy do Lovosic jako zabere 9GB místa a už se do Mint ani nedostanu???? Proboha co je to za blbost!!!!! Je nějaká možnost jak Mint donutit aby najel a přiřadit mu další HDD ??? Nebo ?? Jen shodit Mint a zkusit jiný Linux třeba Ubundu to jsem měl asi půl ruku na notebooku a nikdy jsem problém s místem na disku neměl.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#5 Příspěvek od Ventero1 »

A na ten journal jsi koukal ?
Ani jsi neposkytl přesnější info o systému ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Málo místa na disku!!!

#6 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: vmjv
Při startu PC mačkej ESC a zkus volbu Advanced options, a pak volbu Recovery mode, bývá to druhá řádka. Pokud to naběhne, dej sem základní výpis z inxi -F, to bude pro začátek stačit ... Akorát doufej, že to nebude problém nějakýho železa, poněvač jestli používáš disky 160GB, tak ty už používali husiti, ne, to je už prales ... :shock:
-------------
Pokud bys chtěl uvolnit a pročistit místo na HD, zkus v klidu BleachBit

https://www.bleachbit.org/

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Málo místa na disku!!!

#7 Příspěvek od alojz »

...bleachbit je dobra volba,aspon otazkovatel preinstaluje system...a uz správne... :roll: :lol: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Málo místa na disku!!!

#8 Příspěvek od labeent »

vmjv píše: 21 pro 2021, 18:30 Proboha co je to za blbost!!!!! Je nějaká možnost jak Mint donutit aby najel a přiřadit mu další HDD ???
Celá blbost je, troufnu si říct, ve špatně provedené instalaci. Promiň, že to takhle říkám na rovinu a nemažu Ti med kolem pusy, ale je to tak.
Správně nainstalovaný Mint tak, jak by se to mělo dělat, by měl mít 3 (2) sektory na HDD.

1) / - prostor pro jádro systému - právě v tom Ti dochází to místo

2) /Home - tam jsou uživatelská data a nastavení, stažené soubory apod.

3) Swap - Odkládací prostor - taková jako vyrovnávací paměť. Dá se nahradit Swap složkou.

Nejhorší varianta, která může nastat, je čistě automatická instalace, kde se vytvoří jen jeden sektor, kde je / stejně jako /Home. Tam je pak snadné rychle zaplnit prostor, protože v tom máš i Stažené soubory apod.

Popis, jak správně instalovat včetně přípravy ještě ve Windows je zde:

Kód: Vybrat vše

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=39826#p39826
Řešením celé situace je nouzové uvolnění místa.
Provádí se spuštěním v Grubu (výběr systémů) a volbou "Advanced options for Mint" a tam zvolit "Mint with Linux x.x.x-xx-generic (recovery mod)". Po naběhnutí všech výpisů se ukáže okno a v něm dát volbu "Pokusit se vytvořit volné místo".Tam pak zkusit uvolnit volné místo například odinstalací všech starších jader systému. Pokud se podaří, systém pak po restartu naběhne a nastává čas zálohování a pak je dobré provést novou instalaci správným způsobem. Hlavně po naběhnutí NERESTARTOVAT.

Popis zálohování:

Kód: Vybrat vše

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=39862#p39862
Velmi detailně je vše s instalací popsáno zde:

Kód: Vybrat vše

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=40068#p40068
Tvorba instalačního média:

Kód: Vybrat vše

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?p=39887#p39887
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Málo místa na disku!!!

#9 Příspěvek od labeent »

Co bys měl udělat (velikosti dle HDD):
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#10 Příspěvek od Ventero1 »

No já používám na 28GB SSD Xubuntu, komplet na jeden oddíl (root,home,swapfile) a nemám s tím problém - jen jsem musel omezit ten journal.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno