Málo místa na disku!!!

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Málo místa na disku!!!

#11 Příspěvek od Livan »

labeent píše: 21 pro 2021, 22:49 Celá blbost je, troufnu si říct, ve špatně provedené instalaci. Promiň, že to takhle říkám na rovinu a nemažu Ti med kolem pusy, ale je to tak.
Správně nainstalovaný Mint tak, jak by se to mělo dělat, by měl mít 3 (2) sektory na HDD.

1) / - prostor pro jádro systému - právě v tom Ti dochází to místo

2) /Home - tam jsou uživatelská data a nastavení, stažené soubory apod.

3) Swap - Odkládací prostor - taková jako vyrovnávací paměť. Dá se nahradit Swap složkou.

Nejhorší varianta, která může nastat, je čistě automatická instalace, kde se vytvoří jen jeden sektor, kde je / stejně jako /Home. Tam je pak snadné rychle zaplnit prostor, protože v tom máš i Stažené soubory apod.
Souhlasím s názorem, že je problém ve špatné instalaci, avšak dál je několik nepřesností až zavádějících informací. Varianta, kdy je vytvořený pouze jeden oddíl je ve skutečnosti z pohledu prostoru nejlepší řešení, protože dovolí využívat veškerý prostor a nemá hranice až do vyčerpání celého oddílu. Naopak pokud při instalaci zvolím velký oddíl /home a / jenom cca 20 GB, potom časem budu mít problém. Přesně toto se mi stalo, po čase byl tento oddíl zaplněný na doraz a nedalo se aktualizovat ani instalovat nové programy. Pokud by byl pouze jeden oddíl, bylo by místo do spotřebování celého oddílu. Proto, pokud dnes zvolím instalaci s odděleným prostorem na / a /home, zvolím velikost / minimálně 30 GB. A co se týče swapu, ten múže být ve formě odděleného oddílu, nebo jako soubor, ne však jako složka.
Naposledy upravil(a) Livan dne 22 pro 2021, 14:33, celkem upraveno 1 x.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Málo místa na disku!!!

#12 Příspěvek od Livan »

zeleno píše: 21 pro 2021, 11:07 Bolo by dobre uviesť, či máš /home a /swap na samostatnej partícii, alebo spolu s /root. Ak spolu, tak 37GB na všetko málo.
Souhlas, 37 GB na všechno nestačí. Jinak to bude věčný boj s místem. Bylo by fajn zobrazit rozdělení disku, velikosti oddílú a jejich připojovací body. Nejlépe pomocí gparted.
Naposledy upravil(a) Livan dne 22 pro 2021, 13:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Málo místa na disku!!!

#13 Příspěvek od alojz »

...ja osobne už vždy volim jeden oddiel,a funguje to dobre,aj na eMMC disku 32GB... :roll: :roll: :idea: :o
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#14 Příspěvek od vmjv »

AHA...tak dík za rady, jasně že problém měl počátek mezi židlí a klávesnicí, udělám novou instalaci na samostatný disk který má ANO jen 160GB, je to starší ale dobrý HDD 2,5 z noteboku, ten by na Linux měl stačit , je to PC ve sklepě kde ho používám přes zimu, u doplnění kotle si čumím po netu a pouštím hudbu atd. jen tak pro zpestření.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Málo místa na disku!!!

#15 Příspěvek od Livan »

alojz píše: 22 pro 2021, 13:05 ...ja osobne už vždy volim jeden oddiel,a funguje to dobre,aj na eMMC disku 32GB... :roll: :roll: :idea: :o
Na malém disku je to nejlepší řešení, na velkém bych spíš volil instalovat swap, / a /home odděleně. Dúvodem je že při přeinstalaci formátuju pouze malý / oddíl a /home i swap zústane nedotčeno.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#16 Příspěvek od Ventero1 »

Přičemž swap oddíl na SSD bude spíše škodlivý - tam tuty volit swapfile ... Na HDD je lepší swappart - bo je o něco rychlejší - i když jak to začne u HDD swapovat, tak se stejně komp zaseká - nejlepší je mít hodně RAM ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Málo místa na disku!!!

#17 Příspěvek od labeent »

Livan píše: 22 pro 2021, 12:45
labeent píše: 21 pro 2021, 22:49 A co se týče swapu, ten múže být ve formě odděleného oddílu, nebo jako soubor, ne však jako složka.
Jasně, jsem se upsal.

Jinak použití jediné partition má zdánlivě výhodu v tom místě, ale obrovskou nevýhodu v případě přeinstalací apod.
Takže za mě by právě měly být minimálně data /Home oddělena od systému /.
A velikost jsem nepsal 20GB, to je na obrázku, ale psal jsem dle velikosti hdd. V praxi nemám problém mít jen pro systém / 50GB. Pak neřeším problémy typu plný disk.
Obrázek

vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#18 Příspěvek od vmjv »

Tak jsem to přeinstaloval na celý disk, /- 70GB, /Home- 70GB, a swap 17GB, nová instalace Linux Mint .......... no a je to rychlé jako na PC s 486 na 1024 memory.....hrůza....Takhle pomalé jsem zažil naposledy před 20 lety. No Mint mě zklamal na celé čáře, teď zkusím Ubundu , před rokem a půl na noteboku (starém) jela dobře a málo místa nehlásila ani po roce používání. Uvidím jak to bude dnes na PC sklep.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Málo místa na disku!!!

#19 Příspěvek od alojz »

...ubuntu mate-redmond...20.04... :!: :!: :!:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Málo místa na disku!!!

#20 Příspěvek od labeent »

vmjv píše: 23 pro 2021, 15:09 Tak jsem to přeinstaloval na celý disk, /- 70GB, /Home- 70GB, a swap 17GB, nová instalace Linux Mint .......... no a je to rychlé jako na PC s 486 na 1024 memory.....hrůza....Takhle pomalé jsem zažil naposledy před 20 lety. No Mint mě zklamal na celé čáře, teď zkusím Ubundu , před rokem a půl na noteboku (starém) jela dobře a málo místa nehlásila ani po roce používání. Uvidím jak to bude dnes na PC sklep.
Tak si tam zkus nainstalovat jen jiné prostředí - XFCE. Není potřeba přeinstalovávat systém. Jen v Synapticu zadej XFCE, nainstaluj a pak restart a v přihlašovacím okně zadej XFCE místo původního sezení.

A Ubuntu nebude o moc rychlejší. Jo a jedna věc: "Čím novější systém, tím větší nároky", tedy na starším pc pomalejší. A na HDD o dost pomalejší oproti SSD apod.

A Swap máš tedy docela velký. Ale to není úplně na škodu.
Obrázek

Zamčeno