Málo místa na disku!!!

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#21 Příspěvek od Ventero1 »

Nebo nám napiš, co máš za stroj a my ti dáme tipy. Ale zrovna xfce je supr směs konzervy a moderny a běží i na starších křápech. Pokud bude blbnout Mint, tak tak tam můžeš dát Xubuntu, MX. A taky nemusíš mít tu nejnovější verzi distra, když je PC starší a slabší, tak tam prostě vrznu starší odladěné distro.

Jinak k velikosti swapu - už jsem to tu zkráceně naznačoval - pokud máš dostatečný swap, tak tím sice předejdeš pádu systému, ale jakmile začne na hdd systém odkládat větší množství obsahu RAM, aby si ji uvolnil, tak je to taková brzda a zásek, že radši sám bouchnu do toho knoflíku, co vypíná přívod el. proudu do PC, že výsledek je stejný - zhroutí se systém - ale bez toho swapu je to s míň nervama :D

Pokud máš 4GB RAM, tak nastavuji totéž na swap, pokud mám 8GB, tak na něj kašlu - ještě se mi nestalo, že bych s tím měl problém - používám PC na běžné věci, žádný velký multitasking a záložek v browseru kolem 15ti. Jinak dnešní browsery mají už mechanismy na uvolňování RAM neaktivních záložek, což je někdy dobré, ale jindy zamrzá stream, který je puštěný na jiné záložce, když pracuješ na jiných. A ani PIP tomu jaksi nezabraňuje.
Pokud mám SSD tak swap oddíl nedělám vůbec (není to moc dobré stran životnosti disku)- moderní distra udělají swapfile a u starších se to dá nastavit manuálně. A úplně stará distra zase používat nemá cenu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#22 Příspěvek od vmjv »

Tak jsem to zkoušel udělat podle přiložené rady, SystemMaxUse jsem změnil na 300M a uložil, to proběhlo OK.
Pak ale vymazání a hlavně nastavení mazání journal po Xd neproběhlo v pořádku. Tady je výpis :
skleplinux@skleplinux-desktop:~$ /etc/systemd/journald.conf
bash: /etc/systemd/journald.conf: Operace zamítnuta
skleplinux@skleplinux-desktop:~$

skleplinux@skleplinux-desktop:~$ sudo journalctl --vacuum-size=300M
[sudo] heslo pro skleplinux:
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /var/log/journal.
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /var/log/journal/7a0781c5129d4f848f901e53f906eaf1.
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /run/log/journal.
skleplinux@skleplinux-desktop:~$

skleplinux@skleplinux-desktop:~$ sudo journalctl --vacuum-size=300M
[sudo] heslo pro skleplinux:
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /var/log/journal.
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /var/log/journal/7a0781c5129d4f848f901e53f906eaf1.
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /run/log/journal.
skleplinux@skleplinux-desktop:~$ journalctl --vacuum-time=1d
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /run/log/journal.
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /var/log/journal.
Failed to delete archived journal /var/log/journal/7a0781c5129d4f848f901e53f906eaf1/system@669767f49631473d821a61c4011f8221-0000000000000001-0005d3d1ce2516a7.journal: Operace zamítnuta
Failed to delete archived journal /var/log/journal/7a0781c5129d4f848f901e53f906eaf1/user-1000@9808efa5957445b186c4aa6080eb3b81-0000000000000549-0005d3d1cfef4c49.journal: Operace zamítnuta
Vacuuming done, freed 0B of archived journals from /var/log/journal/7a0781c5129d4f848f901e53f906eaf1.
skleplinux@skleplinux-desktop:~$

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#23 Příspěvek od Ventero1 »

Tak zase chybi zaklady.
journald.conf neni prikaz, ale konfiguracni soubor. Tedy ho musis upravit v textovem editoru. Jako spravce, tedy prikaz v terminale musi byt takto:

Kód: Vybrat vše

sudo tvujtexteditor /etc/systemd/journald.conf
Pak teprve lze vykonat prikazy pro cisteni - takto narazily na limity urcene v konfiguraci.

A nauc se prosim pouzivat funkce kod a citace v editaci prispevku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...


vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#25 Příspěvek od vmjv »

Tak jsem otevřel text editor a to xed (sudo xed /etc/systemd/journald.conf) no a pod řádek size=300M jsem připsal #--vacuum-time=2d no a uložil jsem to . No kontrola " skleplinux@skleplinux-desktop:~$ journalctl --disk-usage
Archived and active journals take up 24.0M in the file system.
skleplinux@skleplinux-desktop:~$ "
Ale jak zkontrolovat jestli je i zadáno 2d to jsem nenašel. Jaký příkaz mě ukáže jestli jsem dobře nastavil 2dny na mazání dat?
Je to OK nebo ne?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#26 Příspěvek od Ventero1 »

No ne - ty musis prislusny radek odkomentovat (umazazt krizek na zacatku), pak restartovat system nebo sluzbu (link od Kamowski) a pak provest prikaz pro cisteni.
Ze neznas zaklady je jedna vec, ale ty nedodrzujes instrukce, respektive pristupujes k nim lajdacky a delas si z toho takovej svuj gulas.
Uz nemusis zadavat automaticke cisteni po 2 dnech, ktere by se takto provadelo kazdy den (kdyby jsi tam nedal ten krizek) - logicky nesmysl 1 - pokud mas nastaven limit na maximalni velikost - logicky nesmysl 2.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#27 Příspěvek od vmjv »

OK dobře , že jsem laik to je pravda, no ale lajdácky....to ne....jen to co Vám připadá automaticky jednoduché je pro mě novinka a zkouším a tápu i s radou je to pořád novinka.

vmjv
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2021, 07:56

Re: Málo místa na disku!!!

#28 Příspěvek od vmjv »

No ale Mint na 250GB plotně disku je pomalí, dnes jsem koupil SSD 240GB tak to znovu přeinstaluji snad Mint zrychlí.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo místa na disku!!!

#29 Příspěvek od Ventero1 »

Delas veci jinak, nez zni rady - paklize tedy ne lajdacky, tak k nim pristupujes kreativne coz v tomto pripade (pokud nevis, co delas) ma stejny vysledek.
Je treba je dodrzovat presne popr. se doptat - jinak je vlakna na 4 prispevky vlakno o 3 strankach - a to je prace, kterou vsichni tady delame dobrovolne ...

Zkus jinou verzi ci jinou distribuci, kdyz to Mint neutahne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Málo místa na disku!!!

#30 Příspěvek od labeent »

vmjv píše: 28 pro 2021, 16:28 No ale Mint na 250GB plotně disku je pomalí, dnes jsem koupil SSD 240GB tak to znovu přeinstaluji snad Mint zrychlí.
Zkus nainstalovat tohle, pokud děláš novou instalaci, rozdělení disku platí, jen SWAP nedělej:

Kód: Vybrat vše

https://mirrors.nic.cz/linuxmint-cd/stable/20.2/linuxmint-20.2-xfce-64bit.iso
popřípadě 20.3 ve stejné verzi,

Kód: Vybrat vše

http://ftp.energotel.sk/pub/linux/mint/testing/linuxmint-20.3-xfce-64bit-beta.iso
nebo vyzkoušej tohle:

Kód: Vybrat vše

https://sourceforge.net/projects/mx-linux/files/Final/Xfce/MX-21_x64.iso/download
Tam je to stejné, jen ta instalace je trochu jinak graficky provedena, může to trochu mást.
Obrázek

Zamčeno