Další nepovedená verze Mint 20.2.

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Další nepovedená verze Mint 20.2.

#1 Příspěvek od klocek »

Zdravím, du se zase vyblít. Jen ať si to všeci přečtou, kdo by chtěl uvažovat o Mintu. Tučňák se rozhodl, že mi bude srát na hlavu dál.

Mám tak měsíc, dva čerstvou verzi Mintu Mate 20.2. Zapnu PC, najede prostředí, nenajedou mi lišty. Je to tak v 50% případů zapnutí PC. Pomůže zmáčknout klávesu Win, najede menu, dám odhlásit, znovu se přihlásím, najede prostředí a i ty lišty. Dnes poprvé se stalo, že nenajely hned, ale na druhé odhlášení a přihlášení. Tuším, že jak znám Mint, tak brzy to už nezabere vůbec.

Další nevydařená věc této verze je, že se mi někdy vypne net a pak zase zapne. A tak co chvíli.

A do třetice, když hraji v prohlížeči FF flashovou hru, která je roztahnutá na celou obrazovku, tak tak jednou za den mi zamrzne PC. Myší mohu hýbat, ale nic jiného nereaguje. Ani klávesa Win atp. Pokud je hra ve zmenšeném okně, tak PC nikdy nezamrzne.
Zkusil jsem nechat hru běžet na celou obrazovku a přes obraz jsem měl spuštěn Sledování systému(vždy navrchu). Teplota procáku nepřesáhla 60°C a RAM byla zaplněná z 8GB tak 3-4GB. Paměť vadná nebude, protože ji sem tam využiji z 90% a PC se nesekne.

Vzhledem k tom, že problém s Lin mívám pravidelně tak 10let a na několika(tak 6ti) strojích, tak si myslím, že problémy máte i většina z vás, jen si to umíte snadno opravit, nebo to prostě snášíte jako že to není problém, protože je systém zadarmo, tak tak nějak z věrností to bagatelizujete.

Veřejně tedy od Mintu ostatní odrazuji. Windows už dávno není děravý a nebezpečný systém. Nové procesory mají zadní vrata pro státní účely, takže ani Lin už není bezpečný. Vývojáři vydávají verze 3x do roka. Nejsou tedy vůbec vylazené. Jen budete tratit čas. K novému NB dostanete za příplatek 1000 OEM verzi Win11.
Kdysi byl problém Linuxu, že nepodporoval všechna zařízení, typu tiskárny apod. To už dnes sice neplatí, ale zase se vydávají 3x do roka nevylazené verze.

Proč nepřejdu já? Přecházím. Babě kupilem nový NB s W10. Už jsem ji tam Lin nedal. Za 7měsíců ani jeden problém. Maras. Děckam budu kupovat nové NB během jara. Teď mají Mint, ale budou mít W11. No a pak si chci koupit nové PC já... s W11

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Tak Mint neni jedina distribuce a Cinnamon obzvlaste neni jedine prostredi. Kdyby jsi zkusil treba MX, Devuan nebo i treba to Xubuntu, tak by jsi mozna byl prekvapen, ze to tak strasne pro bezne ucely neni.
Dister je hodne a recenzi take. Napr. i zde je vlakno jine distribuce a tam se muzes inspirovat. Treba cinske distribuce vypadaji hodne komplexne a mohly by byt dosti odlazene, kdyz pocitaji s Linuxem do statni spravy ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#3 Příspěvek od alojz »

...ja kvoli mapám občas,tak raz za dva mesiace,butnem do win...nevie ma nadchnut,ani vzhladovo...a este som nehovoril o aktualizacii win...mint som teraz zacal pouzivat na jednom notbuku,20.2 mate,spravil som podla mojich predstav,vid články,a funguje podla ocakávania,žiadne z popisanych defektov nerobi...ostatne mam ubuntu mate...bezproblémov... :roll: :roll: :roll: asitolko...este dodám,ze po skonceny sedmicky aj moja dcera zacala pouzivat ubuntu mate,teraz ma novy notbuk tiež s ubuntu mate... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Naposledy upravil(a) alojz dne 01 led 2022, 19:03, celkem upraveno 3 x.
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#4 Příspěvek od alfisko »

Prioritne pouzivam linux. Momentalne MX. Windows7 mam virtualny cez vbox, robim v nom fotky a video. Lightroom a pinnacle. Pocitac stiha, mam stolny.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#5 Příspěvek od alojz »

...neviem aký komp máš,ale kuknut na ovladače grafiky???...a nainstalovat z PPA... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#6 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 01 led 2022, 18:32 Tak Mint neni jedina distribuce a Cinnamon obzvlaste neni jedine prostredi. Kdyby jsi zkusil treba MX, Devuan nebo i treba to Xubuntu, tak by jsi mozna byl prekvapen, ze to tak strasne pro bezne ucely neni.
Dister je hodne a recenzi take. Napr. i zde je vlakno jine distribuce a tam se muzes inspirovat. Treba cinske distribuce vypadaji hodne komplexne a mohly by byt dosti odlazene, kdyz pocitaji s Linuxem do statni spravy ..
Souhlas, ale na Cinnamon to neházej, má Mate.
Naopak já v současnosti na hlavním pc mám MX s Cinnamonem a paráda.

K problému:
Problém s hraním ve Flashi neumím určit, ale vzhledem k tomu, že Flash je od Adobe a ta už to nepodporuje a přeje si, aby už Flash úplně skončil, tak bych viděl problém spíš v tom Flashi než jinde.

A jestli si chceš ulehčit trápení, bylo tady navrženo mít dualboot. To je ideální řešení. Pokud něco nejde, tak dám restart a druhý systém.

A o neděravosti Win? Mám je 20 let nuceně v práci a trochu o tom něco vím. Vždycky jsem šťastnej, když se vrátím domů na Linux. A to Widle nezatracuji, jak vidíš. A už jsem se časem kdysi propracoval k tomu, že všude jen legální Widle a legální programy. A stejně mě to nepřesvědčilo k tomu, abych jako hlavní neměl Linux.

A pokud máš problém s jednou distribucí, neboj se vyzkoušet jinou nebo jiné prostředí. Taky jsem se Mintu furt zastával, až mě to nakonec na*ralo. Dal jsem MX, nainstaloval mnohými dehonestovaný Cinnamon, který považuji za nejlepší prostředí, které si krásně upravím a pokud nemám plečku s 2GB RAM, tak nemám problém a hele, ono to jede. A tak, že návrat na Mint by byl asi dost krokem zpět. Pokud se tedy vývojáři nevzchopí a nezačnou řešit funkční problémy místo serepetiček typu plochý hnusný ikony ala W10 a W8, přebarvení víc do šeda, nesmyslné ikony neodpovídající originálním od tvůrců programů apod.
Tady si to prostě řeším já jak chci a je to.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#7 Příspěvek od labeent »

klocek píše: 01 led 2022, 16:35
Vzhledem k tom, že problém s Lin mívám pravidelně tak 10let a na několika(tak 6ti) strojích, tak si myslím, že problémy máte i většina z vás, jen si to umíte snadno opravit, nebo to prostě snášíte jako že to není problém, protože je systém zadarmo, tak tak nějak z věrností to bagatelizujete.
Za sebe můžu říct, že nic úmyslně nebagatelizuju.
Ale prostě asi třeba nedělám to, co Ty, nebo na to má vliv náš odlišný HW nebo ovladače apod.

Na 99.8% věcí prostě používám Linux a moje rodina také. Na zbytek mám dualboot, ale nějak prostě nemám většinou potřebu ...

Nevím, co dělám tak jinak, že na rozdíl od Tebe, jsem na tom takhle. Ale čas od času se také setkám s problémem. Často je to chybou vývojářů nebo nějakým rozhodnutím o vyřazení podpory toho či toho, že je to už staré.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Spis jsem vypichl, dodud zda se, nejproblemitactejsi kombinaci LM a Cinnamon. Kdyz to neni spolu, tak je to lepsi. Ale i tak jsou testy jasne v neprospech Cinnamon ohl. vykonu a problematiky se spravou vykonu ... No a LM (Ubu) uz take neni, co byvalo ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#9 Příspěvek od RadekD »

Naprosto souhlasím s 'labeent', Cinnamon nekomentuji, jiné prostředí prakticky nepoužívám a problémy nemám. Pravda, migroval jsem na Debian, protože Mint začal 'zlobit', ale zobecňovat to na všechna distra linuxu je hloupost. Aktivně používám 3 NB + jeden malý, speciálně s W7, protože moje IP kamery jdou rozumně nastavit - ne používat - jen přes W-aplikaci. Ten spouštím cca 2x za rok se zakázanými aktualizacemi. Na jednom NB mám sice multiboot s W10, ale ani si nevzpomenu, kdy jsem ty W naposledy použil. Stejně tak si nevzpomenu, kdy naposled mi některý NB s linuxem 'zatuhl', pokud jsem to nepo... sám. A server - není to žádný výkonný HW (Intel NUC), ale běží 24h*365d už několik let rovněž na Debianu, žádný problém.
Jediný, občas problémový, NB používá manželka. Také s Cinnamonem. Ovšem problémy jsou HW charakteru - má to jen 32GB a navíc ten nemyslný 'flashdisk' přímo na mainboardu - nehorší varianta, jaká může existovat.
Flash hry - už min. rok to není podporováno - nikde!, ani ve Win, takže s tím bych se vůbec neoháněl. Sice se to dá obejít, ale vždycky to bude jen nějaká "berlička" bez záruky. A 'systemd' - když se s ním naučíte žít, funguje bez problémů a konfigurace až tak složitá není.
To jsou moje zkušenosti, někdo může mít jiné, ale na linux bych to nesváděl...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Další nepovedená verze Mint 20.2.

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Tak zduraznil jsem, ze jde hlavne o tuto konkretni kombinaci. Nicmene souhlasit ci nesouhlasit muze kdo chce s cim chce, ale testy jsou testy a vysledky jsou vysledky ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno