Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#1 Příspěvek od hal_sk »

Ahoj,
Používam Linux Mint už nejaký ten rok, ale stále som nepochopil ako funguje pridávanie a odoberanie softvérov do Linuxu. Bol by som rád, ak by ste pripomienkovali nižšie uvedené body, za účelom edukácie mňa a ostatných. Z mojej doterajšej skúsenosti som za zatiaľ stretol s týmito spôsobmi pridávania softvéru do Linuxu:
  • Softvér je dodaný ako appimage súbor
    Asi najjednoduchší spôsob pridania softvéru. Softvér sa dá aj aktualizovať. Netreba zabudnúť povoliť danému appimage aby sa spúšťal ako program.
  • Pridanie softvéru cez Synaptic Package Manager (GUI), alebo cez príkaz "sudo apt-get install" (CLI)
    Mnou pozorované nevýhody:
    1) Musím vedieť kľúčové slovo softvéru ktorý inštalujem (napr. raz som chcel nainštalovať SIgnal a nevedel som, že nestačí napísať sudo apt-get install signal, ale treba napísať sudo apt-get install signal-desktop).
    2) Po inštalovaní cez túto metódu sa niekedy stane, že sa mi nevytvorí odkaz na softvér na ploche, alebo niekedy ani v ponuke "štart" (neviem ako sa volá v Linuxy...). V takomto prípade treba manuálne vytvoriť launcher pre daný softvér, alebo ho spúšťať cez terminál.
  • Pridanie softvéru cez "Software manager" (GUI)
    Celkom šikovné, ale problém je, že tam často sú zastarané verzie softvérov a ponuka je slabá. Výhodou je, že je tam možnosť vyhladávania, recenzie, popisy a tak...
  • Pridanie cez balíčky deb
    Asi fajn. Stiahnem deb súbor a ak sa nemýlim, tak sa niekedy rovno spusti GUI okienko a oznamom o úspešnom pridaní softvéru, prípadne za zobrazí hlásenie o tom, že najnovšia verzia aplikácie je už nainštalovaná.
  • Iné spôsoby inštalácie softvérov
    Toto je asi naj-geekovejší spôsob. Niekedy sa stane, že daný softvér je stiahnuteľný len v akejsi skomprimovanej forme, typicky tar.gz, alebo podobne. V tomto prípade sa modlím, aby v danom balíku boli inštalačné inštrukcie, ale v polovice prípadov tomu tak nie je a potom mám o zábavu na večer postarané.
Bonusové otázky:
  • Momentálne riešim to, ako odobrať pôvodnú starú verziu LibreOffice (6.x), ktorá myslím bola dodaná ako súčasť Linux Mint. Teraz som si stiahol verziu 7.x vo forme deb a nainštaloval. Ale všimol som si, že pôvodná verzia 6.x v mojom Minte stále je. Ako odstrániť starú verziu LibreOffice a nevymazať pri tom novú?
  • Akú metódu pridávania softvérov do Linux Mint preferujete vy a aká metóda je najvhodnejšia pre prípad, že chcem aby sa daný softvér aktualizoval automaticky?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#2 Příspěvek od labeent »

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2021/03/libreoffice-7-xx/
Třeba také takhle. Takže přidání nového zdroje ...
Obrázek

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#3 Příspěvek od hal_sk »

Tak to vyzerá dobre. A ako sa tá metóda pridania zdroja volá po anglicky? Nech si to vyhľadám a nezaťažujem tu zbytočne.
A predpokladám, že najprv. vymažem tú verziu LO 7.x ktorú som pridal cez balíček deb a potom urobím to pridanie zdroja podľa Tvojho návodu aby som aktualizoval môj LO 6.x? A ten LO sa potom bude aktualizovať spôsobom, že po každom spustení si overí stav verzie a pri zistení novej verzie mi ponúkne aktualizáciu?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Že by třeba "add repository ubuntu" do vyhledávače ? ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#5 Příspěvek od labeent »

hal_sk píše: 05 led 2022, 22:57 Tak to vyzerá dobre. A ako sa tá metóda pridania zdroja volá po anglicky? Nech si to vyhľadám a nezaťažujem tu zbytočne.
A predpokladám, že najprv. vymažem tú verziu LO 7.x ktorú som pridal cez balíček deb a potom urobím to pridanie zdroja podľa Tvojho návodu aby som aktualizoval môj LO 6.x? A ten LO sa potom bude aktualizovať spôsobom, že po každom spustení si overí stav verzie a pri zistení novej verzie mi ponúkne aktualizáciu?
Pokud Ti bude vše fungovat, tak se pak kontroluje nová verze, výhodou je, že se tam bude neustále objevovat nová verze. Tedy časem třeba i LO 7.3. nebo 7.4. apod.
Jak verze přidaná vlastní aktualizací nevím, předpokládám odinstalování ručně a pak instalace ze zdroje. Ale to je jen můj osobní názor.

Jinak na to najdeš spoustu článků česky i slovensky (Přidávání repozitáře), takže nepotřebuješ hledat v angličtině (Add repository).
Naposledy upravil(a) labeent dne 06 led 2022, 11:19, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#6 Příspěvek od labeent »

Jo a docela mi překvapuje, že tuhle verzi neznáš. Já ji považuji za takovou základnější. Když bych to měl seřadit podle toho, jak bych viděl posloupnost já, bylo by to takhle:

1) Instalace programu přes softwarového správce
Tím může být Synaptic nebo třeba Správce softwaru. Zde preferuji Synaptic, kde není si ho doinstalovávám (Ubuntu např.). Je pro mě přesnější než Správce softwaru, ten neukazuje tolik podrobností.

2) Instalace programu přes Terminál
sudo apt-get install (To samé jako bod 1, jen textovou formou. Někdy mnohem jednodušší a rychlejší)

3) Přidání zdroje a instalace z něj
(To se dělá většinou jednoduše přes Terminál)

4) Použití instalačního balíčku
(v našem případě .deb)

5) Použití balíku .appimage
(náhradní řešení místo .deb, jedná se v podstatě o takové "Portable")

6) Použití Zdrojového balíku
(Většinou archiv, v něm buď instalační skripty, nebo se může jednat o obdobu "Windows portable programu- tedy rozbal a spusť)

7) Flatpak, Snap apod.

8) Předělávka balíku od "konkurence"
(tedy převod z .rpm na .deb)

9) Použití win programu v Linuxu přes Wine nebo Play on Linux apod.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#7 Příspěvek od labeent »

A stále platí informace z našich seriálů:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-08/
Obrázek

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#8 Příspěvek od alojz »

.k appimage je aj stranka s programami...uz je tam najnovsi gimp,aj digikam 7.4-profesionalna spravca fotografii...appimage sa neaktualizuje... :idea: :idea: :idea: :idea:
Snímka obrazovky 2022-01-06 19-48-48.png
dalej je flatpak,tiez ma stranku-flathub,flatpak sa aktualizuje...mint ma predinstalovane,vid kde som pisal o tom... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#9 Příspěvek od hal_sk »

labeent píše: 05 led 2022, 21:50

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2021/03/libreoffice-7-xx/
Třeba také takhle. Takže přidání nového zdroje ...
Vymazal som obe verzie LibreOffice cez Synaptic. Ale keď sa následne pokúšam nainštalovať LibreOffice pomocou uvedeného postupu (pridaním zdroja cez ppa), nefunguje mi to. Skúšal som to aj cez terminál (ako v návode) a aj cez GUI pomocou "Software Sources" z ktorého prikladám screenshot. LibreOffice sa tvári sa to ako pridaný, ale nemôžem ho spustiť. Ikonky na LibreOffice zmizli a LibreOffice súbory sa nespustia.
Obrázek

Po kliknutí na "Open"...
Obrázek

Chce to po mne označiť balíčky na inštaláciu a neviem ktoré. Ani tam nieje možnosť "označiť všetky" - je toho tam dosť. Podľa mňa by to malo byť automaticky nainštalované, alebo som len príliš pohodlný?
apt update a apt upgrade nepomohlo. Ani cez sudo.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mám zmätok v inštalácii / odinštalácii programov

#10 Příspěvek od labeent »

Podle mě to musíš udělat takhle:

1) Vše smaž a odstraň i ten přidaný zdroj
2) Aktualizuj cache
3) Vše pozavírej (klidně i restart)
4) Otevři Terminál
5) zadej příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
6) Potvrď, co je nutné
7) Zadej příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo apt update && sudo apt upgrade -y && sudo apt full-upgrade -y
8) Opět potvrď, co je nutné
9) Zadej příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo apt install libreoffice
10) Potvrď, co je nutné

Tohle by Ti mělo nainstalovat vše, co potřebuješ. Pokud by byl problém, chtělo by to dělat screenshoty nebo výpis toho, co terminál píše.

Psal jsem to zpaměti, tak snad tam nebudeš mít ještě nějaké další odkliknutí. Možná nějaké Y jako Yes (Ano) apod. se tam vyskytnout může ...
Obrázek

Zamčeno