SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
wendi
Příspěvky: 7
Registrován: 10 led 2022, 20:11

SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#1 Příspěvek od wendi »

Dobrý den, Mám v servewru HP nainstalovaný Linux Mint Cinamon a začínám pochybovat, zda to byl dobrý nápad. Je Mint vůbec vhodný pro server, nebo tam vůbec nepatří?

wendi
Příspěvky: 7
Registrován: 10 led 2022, 20:11

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#2 Příspěvek od wendi »

wendi píše: 10 led 2022, 20:35 Dobrý den, Mám v serveru HP nainstalovaný Linux Mint Cinamon a začínám pochybovat, zda to byl dobrý nápad. Je Mint vůbec vhodný pro server, nebo tam vůbec nepatří?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Nebyl to úplně dobrý nápad.
Jednak LM není primárně dělaný jako server - je to modifikace Ubuntu s úmyslem více se přiblížit běžnému uživateli.
Bohužel konče verzí 17.3 se jim to moc nevede a nebývá už tak dobře odladěné - to ostatně ani samotné Ubuntu v novějších verzích.
Další věc je prostředí Cinnamon, které je asi ze všech nejproblematičtější a asi ne úplně vhodné pro serverový provoz.
Tedy je třeba zvážit, zda potřebuješ grafickou nadstavbu (GUI) - dle toho, k čemu všemu bude server sloužit - a podle toho, jakou má HW konfiguraci (picni sem do kódu výstup příkazu "inxi -F") a jak moc jsi zkušený, zvolit distribuci a prostředí - ti jistě někdo zde poradí, když posdílíš parametry svého železa a své potřeby i představy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#4 Příspěvek od alfisko »

Podla toho k comu je server urceny. Ja som mal server HP na dhcp, tam bol solaris bez grafiky a pristupoval som k nemu z pocitaca s linuxom cez ssh.

wendi
Příspěvky: 7
Registrován: 10 led 2022, 20:11

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#5 Příspěvek od wendi »

Velice děkuji za odpověď. Můj záměr je zprovoznit 2 servery:
První s windows, 12 hardisků v RAID 5, jeden oddíl, zhruba 20-25 GUI aplikací, které těží ,,zelené kryptoměny,, CHIA + forky (nepoužívají se grafické karty Proof of work, nýbrž pouze hardisky Proof of Space) Těžba má tak minimální spotřebu (momentálně těžím na ,,domácím,, počítači cca 45 kryptoměn s celkovou spotřebou cca 500 W.
Druhý server potřebuji jet na jiném systému, ideálně Linux. Opět 12 hardisků, opět jeden oddíl, opět cca 20 aplikací GUI. Oba servery potřebuji propojit aby navzájem sdíleli přístup k hardiskům ( k oddílu) toho druhého. Nic víc....
Ten server s windows jsem již zprovoznil. Druhý server jede na Linux Mint Cinamon, vytvořil jsem v ,,BIOSU,, RAID 5 ale nedokážu v Linuxu vytvořit v tomto Raidu oddíl, do kterého nahraju potřebná data - to je momentálně můj největší problém. Stáhnul jsem si aplikaci GParted, ale ta je k ničemu... Také jsem se marně snažil nainstalovat HP Smart Storage Administrator.
PS: Jinak ty GUI co potřebuji běží na Linuxu Mint asi o 30% lépe než ve windows, bohužel cca polovina Gui jede pouze ve Win.
Doufám, že můj záměr není úplný nesmysl a že mi poradíte, předem děkuji.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Hledal bych tedy informace se zaměřením na nastavení disků ohl. toho RAID - gparted k tomu určen není. Možná aplikace Disky, ale hledal bych - jistě budou nějaké nativní linuxové utility pro práci s RAID ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#7 Příspěvek od juhele2014 »

které těží ,,zelené kryptoměny,, CHIA + forky Mám laickou otázku, trošku bokem. Vyplatí se to dneska? A kolik se toho, já nevim, třeba za den, "vytěží" ?

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#8 Příspěvek od alojz »

...ubuntu server... :oops: :oops: :oops:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

wendi
Příspěvky: 7
Registrován: 10 led 2022, 20:11

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#9 Příspěvek od wendi »

juhele2014 píše: 11 led 2022, 18:51 které těží ,,zelené kryptoměny,, CHIA + forky Mám laickou otázku, trošku bokem. Vyplatí se to dneska? A kolik se toho, já nevim, třeba za den, "vytěží" ?

Rád odpovím, ale tady sem to nepatří, napiš tento dotaz do skupiny https://www.facebook.com/groups/chia.forks.cz , nebo mne kontaktuj přes soukromou zprávu FB, https://www.facebook.com/vaclav.pavlat.9 , nebo mail wendelincz@email.cz

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: SERVER HP vs LINUX MINT CINAMON

#10 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: wendi
OK, díky za info, ale s tím facebokem to nebude tak žhavý, to nevedu ... ;)

Zamčeno