NENAŽRANÝ FIREFOX

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: NENAŽRANÝ FIREFOX

#31 Příspěvek od juhele2014 »

To je právě dobře, že nevidím boty, kabelky, reklamy, zelenýho zmrda a jiný nepotřebný věci. Čas od času se zhrozím, jak vypadá stránka bez blokování reklamy, to je prostě nepřehledné a matoucí. Odvádí to pozornost, než se uživatel zorientuje, tak drahocený čas je fuč. Takže ve finále ty milisekundy analýzy pro ublock nevadí, bo pak rychle pokračuješ přímo k věci, která tě zajímá.

HORIZON
Příspěvky: 6
Registrován: 16 led 2022, 22:46

Re: NENAŽRANÝ FIREFOX

#32 Příspěvek od HORIZON »

Momentálně nemám nainstalovaný swap vůbec (ale asi je tam swapovací soubor), ale když sem ho měl nainstalovaný, tak sem měl naprosto stejný problém, jako popisuji. Mám stejné problémy už dlouhá léta. Na 3 počítačích s rozličnými parametry. V různých distribucích Linuxu. Nestěžuji si, už nemám problémy tak často, jako dřív. Nicméně znovu na to došlo, tak sem tady. Nemám horký akutní problém, jenom mě to léta vrtá hlavou.
Swap je virtuální rozšíření paměti a v praxi funguje tak, že se data swapují stále dokola tam a zase zpátky, což je otravné a neefektivní. Krom toho mám pocit, že na Windows funguje swap o kapánek lépe, ale pokud je toho ve swapu moc, tak je to opět v hajzlu.
Swap má smysl tehdy, když je spuštěno 100 aplikací a většina je momentálně neaktivní. A v praxi to ale vypadá spíše tak, že 90% paměti zažere Firefox, což je stále jedna a tatáž aplikace. Stále stejný problém již od počátku Firefoxu před mnoha a mnoha lety. Pro starou verzi Firefoxu dokonce fungoval doplněk, který redukoval množství paměti, kterou Firefox zažere.
Již před mnoha lety jsem zjistil, že swap v Linuxu funguje tak špatně, že je lepší nemít swap vůbec a dokoupit operační pamět.
Léta se snažím, aby ke swapování vůbec nedošlo, protože vím, že je to problematické.

Fungovalo to tak, že systém hrabal na disk tak dlouho, jak dlouho jsem měl trpělivost čekat, třeba 20 minut. Pak jsem trpělivost ztratil a restartoval.
Nemusí si to stát vždy. Někdy se Linuxu podaří uvolnit pamět tím, že v ní najde nějaké "odpadky", a situaci zachránit. carbage collection
Moderní aplikace jsou tak debilní, že jsou schopné zasrat paměť samýma nulama, ale operační systém to není schopen zjistit.

Moderní aplikace jsou tak debilní, že jsou schopné zasrat paměť samýma nulama, ale operační systém to není schopen zjistit. Ale někde ve Windows10 jsem četl pojem komprimovaná paměť. Ty nuly by se snadno mohli zkomprimovat a uložit do operační paměti zkomprimované, pokud to Linux umí a dá se to někde zapnout.
Teď zkusím nasimulovat poslední případ přetečení operační paměti, co se mi povedl. Nyní mám obsazeno 5.6 GB. Spouštím hru neslušnou flashovou hru sexualni-piknik a to přímo v internetovém prohlížeči. Nyní obsazeno 6.7 GB. Spouštím v internetovém prohlížeči další neslušnou hru sex-v-kancelari. Nyní mám obsazeno 7.7 GB. K přetečení operační paměti nedošlo, nic neswapuje, procesor také není nikterak moc zatížený. (2%)
Ovšem!
Když sem minule spustit ve stejném internetovém prohlížeči a na stejné webové stránce právě tyto flashové hry, tak mě jedna jediná sežrala 4GB operační paměti. A ta druhá také 4GB operační paměti. A spustil jsem hloupě obě naráz.
Je možné, že mě tentokrát paměť ušetřil nějaký z nainstalovaných doplňků do internetového prohlížeče, minule sem tolik doplnků nainstalováno neměl.
Když sem ty flashové hry stáhnul a spustil mimo internetový prohlížeč, tak mě jedna zabrala cirka 150MB v operační paměti.

Nejprve mě překvapilo, že na Linuxu ve Firefoxu fungují flashové hry, protože v minulosti nefungovaly vůbec. A následně mě překvapilo, že to funguje takhle blbě. A ano neměl sem spouštět více naráz, ale v životě by mě nenapadlo, že primitivní flashová hra (nebo ta webová stránka?) může sežrat 4 GB paměti. Nechápu čím.
Je to divné, pamatuji si, že hra GTA San Andreas mi zabrala v paměti 256 MB. A nyní primitivní flashová hra 4 GB. Ale také 1 GB a také 150 MB stále ta samá. Nechápu to.

Musím říct, že operační systém BSD funguje z mého pohledu logičtěji. Když Firefox zasere všechnu pamět, tak ten Firefox spadne. Ale systém běží dál. Naproti tomu Linux nechce nikdy žádnou aplikaci zhodit a sám se dostává do problémů. A pakliže mám zpomalený kurzor myši, tak nedokážu aplikaci ani ukončit. Pokud dokážu aplikaci ukončit klikem myši, tak se zdá, že se nic neděje. Někdy ano, někdy ne.

Nejčastěji mi padal prohlížeč, když sem si otevřel hodně nemovitostí na sreality.cz
Nevím, možná se to tak nemá dělat, ale měl sem ve zvyku otevřit hodně panelů a pak je navzájem porovnávat. Do toho ale přišla blbost firmy seznam, kde každý panel/karta v internetovém prohlížeči zabrala nepřiměřeně místa v paměti a to místo se pak dále zvětšilo, když:
Jsem prolistovával fotografie nemovitosti a místo jedné fotografie se spustil seznamácký street view, ten street view zabral hodně paměti, ale to nebylo všecko. Když sem ten street view zavřel, ale nezavřel sem panel/kartu s nemovitosti, tak se žádná pamět neuvolnila. Když jsem znovu listoval fotkama a znovu se mi spustil street view, tak se mi znovu obsadilo to samé místo v paměti. Takže mi ten jejich street view obsadil klidně 10x pamět ve stále stejném panelu/kartě internetového prohlížeče.
A když sem měl navíc otevřených hodně dalších nemovitostí, tak mi operační paměť již přetekla.
Nicméně je milion způsobů jak zapráskat paměť skrz Firefox.
Žel speciálně internetový prohlížeč Firefox hodně plýtvá pamětí. Tím je Firefox pověstný již od samotných počátků. Chrome je mi natolik hodně protivný, že sem jej ani nestihl pořádně otestovat.

uBlock Origin jsem si nainstaloval, než sem začal tohle všechno psát, díky. Ano, jsou weby, které šíleně zatěžují procesor, což je další věc, kterou nechápu a další téma na diskuzi.
A tím se otevírá zase jiné téma:
Lze nastavit v operačním systému, kolik přidělí konkrétní aplikaci procesorového času?
(Ale když mě přeteče paměť, tak se to typicky projeví současně také zpomalením počítače, krom toho swapování. Kurzor myši třeba ještě funguje, ale když chci zachránit situaci a něco ukončím, tak se to neukončí. Ctrl F4 už také nic nedělá. Linux by měl přednostně ukončovat, nikoliv přednostně swapovat. Navíc je to swapování typicky na Linuxu zacyklené. A ve chvíli, kdy je paměť už plná, má Firefox stále v plánu tam ukládat něco víc a víc. )

Takže bych si nastavil, že Firefox má limit 6 GB v paměti a současně limit 25% času procesoru. Je to možné?
Myslím si, že operační systém by měl mít otěže pevně v rukou. Nechci kritizovat Linux, jen píšu, jak by se mi to líbilo. A pokud to je možné, tak nechci být blbec, co to neumí.
Spouštěl jsem Windows ve virtuále z Linuxu (musím si gratulovat, že se mi to vůbec povedlo), a nastavoval jsem tam limit operační paměti a procesoru pro virtuální stroj. Proč bych to nemohl nastavit pro jednotlivé spuštěné aplikace? Zejména pro Firefox.

Doporučené prohlížeče si právě instaluju, kromě Chromu, ten je nechutný, jako všechno od Google. Myslím, že první dva už sem měl, na předešlém systému. Ovšem nyní mám prohlížeč Tor, což je vlastně Firefox, a obyčejný Firefox mám taky. Nevím, jestli Tor je založený také na něčem jiném, než na Firefoxu. Třeba Tor na Waterfoxu nebo Tor na Palemoonu.

HORIZON
Příspěvky: 6
Registrován: 16 led 2022, 22:46

Re: NENAŽRANÝ FIREFOX

#33 Příspěvek od HORIZON »

Ventero1 píše: 10 úno 2022, 08:47 No u adblock píší, že nemáme aktivovat příliš mnoho filtrů, kvůli zátěži - tedy že by to měl ublock vyřešen jinak, když píší, že nezatěžuje CPU? Ale zajímalo mě spíš zkušenostně z praxe, co je efektivnější. Nebo o to tam nejde a každý má trochu jiný okruh a systém působnosti? A proto ty jsi zvolil tuto kombinaci?
ADblock jsem používal, nasekal jsem toho do něj požehnaně, zátěže na CPU jsem si nevšiml.

HORIZON
Příspěvky: 6
Registrován: 16 led 2022, 22:46

Re: NENAŽRANÝ FIREFOX

#34 Příspěvek od HORIZON »

Ventero1 píše: 18 led 2022, 16:09 ...
Jinak testoval jsem, opticky a pocitově bez měření na stránkách Youtube, většinu ze zmíněných prohl. na Win10, Core i3-4170, Intel HD 4400, 8GB RAM s HDD a všechny běžely taknějak podobně, všude trhavé video během pohybu (nešvar architektury x86_64 - popisuji jinde),
...
Jaký má architektura x86_64 nešvar? To by mě zajímalo. Ač je to neřešitelný problém, protože všechny dnešní procesory mají architekturu x86_64 (snad kromě mobilních telefonů)
Dosud jsem o nešvaru x86_64 nebyl informován.

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: NENAŽRANÝ FIREFOX

#35 Příspěvek od math29 »

Ja len pozerám čo sa dokáže diať. V Opere mám často otvorených aj vyše 20 okien a nič nemrzne. Stabilne vyše 10. Tie čísla čo koľko pamäte zaberá ani nesledujem. Swap mám a pamäť 8 GB. Firefox takmer nepoužívam je pomalý.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: NENAŽRANÝ FIREFOX

#36 Příspěvek od menom »

.
Ano, jsou weby, které šíleně zatěžují procesor, což je další věc, kterou nechápu a další téma na diskuzi.


To vie administrator toho konkretneho webu, co tam ma. Prva pomoc, ked zbadam procesor na 100% je zakazat java script
a hned obnovit stranku. To su 3 kliknutia a ide hned dolu.
Obrazky su na 1 stranke tejto temy v prispevku cislo 6.

.
.

Zamčeno