Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Fitness
Příspěvky: 61
Registrován: 26 led 2022, 16:42

Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#1 Příspěvek od Fitness »

Zdravím ,
chci se zeptat, mám rok starý notebook Asus , tady je https://www.czc.cz/asus-x571gd-cerna/283870/produkt a nevím, jak nastavit boot menu v Biosu , pro nastavení bootu z externí dvd vypalovačky přes USB port , něco jsem o nastavení našel zde https://www.1u.cz/2020/09/03/notebook-a ... oot-z-usb/ , pokud se tím budu řídit , nainstaluju Mint ? Ještě jsem se chtěl zeptat , nastavení v Biosu mám po nainstalování Mintu vrátit zpět ?Tj. i secure boot . Jo bude mi i fungovat tlačítko pro podsvícení kláves ? Jo na tom 1 rok starým notebooku mám Windows 11. Díky
Naposledy upravil(a) Fitness dne 01 úno 2022, 09:57, celkem upraveno 1 x.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj, do žiadnej inštalácie sa nepúšťaj pokiaľ si nevyskúšaš liveUSB. Na nových ntb nie je bios ale uefi a každý výrobca si ho upravuje podľa svojho. Najprv si nájdi relevantné návody aby si presne vedel, čo robíš. Inak sa môže stať, že o Win prídeš a Mint nenabootuješ.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Fitness
Příspěvky: 61
Registrován: 26 led 2022, 16:42

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#3 Příspěvek od Fitness »

Něco jsem našel na stránkách Asusu , tady https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1013017/

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#4 Příspěvek od vxmery »

Článok je celkom ok. Ja som s Asusom bojoval pri dualboote v roku 2018. Možno ti pomôže toto.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Fitness
Příspěvky: 61
Registrován: 26 led 2022, 16:42

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#5 Příspěvek od Fitness »

Díky . Po ukončení instalace mám vrátit Bios na původní hodnoty ,jako secure boot, atd. , je to tak ? Díky

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#6 Příspěvek od menom »

.
uefi a každý výrobca si ho upravuje podľa svojho

Ano tak to je, preto je dobre zistit ci ma ten BIOS(UEFI) moznost aj zapnut Legacy alebo CSM.

BIOS(UEFI) je dobre mat najnovsiu verziu, ja mam skusenost s Asus, ze po nahrati najnovsej verzie svietil display na 100%
a nedal sa znizit jas. Ten jas sa zacal chovat normalne az po zapnuti CSM a Legacy.

Aj s tymto nastavenim sa to instalovalo v UEFI mode nie Legacy.

Ak tam tieto moznosti nie su nevadi, tym ze je novsi model, tak bude instalacia v UEFI mode.
Ak neide so zapnutym Secure Boot tak vypnut a podobne Fast Booot a znova skusit.

Po instalaci mam Secure Boot vypnuty, podsvietenie klaves sa da regulovat normalne na to urcenymi tlacitkami.

.
Naposledy upravil(a) menom dne 01 úno 2022, 12:41, celkem upraveno 1 x.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#7 Příspěvek od Livan »

Fitness píše: 01 úno 2022, 11:26 Díky . Po ukončení instalace mám vrátit Bios na původní hodnoty ,jako secure boot, atd. , je to tak ? Díky
Po inštalácii nechaj všetko tak, ako to bolo nastavené pri inštalácii. Ináč sa ti môže stať, že to nenabootuje. Týka sa to hlavne secure bootu a UEFI/Legacy (CSM). Jediné, čo môžeš spraviť, je zmeniť poradie bootovania z USB alebo DVD na disk, na ktorý si inštaloval LM.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#8 Příspěvek od vxmery »

Po ukončení instalace mám vrátit Bios na původní hodnoty
Pre istotu zopakujem, nepúšťaj sa do inštalácie skôr ako si vyskúšaš funkčnosť HW v Live.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Pokud to jde, tak instaluji vzdy v CSM zvlastepak u dualboot.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Jak nastavit bios pro instalaci Mintu na 1 rok starém notebooku ?

#10 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 01 úno 2022, 13:51 Pokud to jde, tak instaluji vzdy v CSM zvlastepak u dualboot.
Pokaľ inštaluje dualboot, tak win10 už zvyčajne býva nainštalovaný v UEFI móde na GPT disk a potom mu už neostane iné, ako LM doinštalovať tak isto v UEFI. Ledaže by sa mu chcelo preinštalovávať obidva OS a meniť tabuľku rozdelenia disku na msdos.

Zamčeno