Peppermint OS 2022

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Peppermint OS 2022

#1 Příspěvek od alfisko »

Vyskusam 🙂

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Peppermint OS 2022

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Budu zvědavý na dojmy a srovnání po nějakém čase ..
.. byl to první Linux o kterém jsem něco četl a dalo mi to impulz nebýt závislý na Win.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Peppermint OS 2022

#3 Příspěvek od Ventero1 »

systemd?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Peppermint OS 2022

#4 Příspěvek od juhele2014 »

Je to vyloženě "lehčí" distro, na bázi xfce. Odtud staženo https://peppermintos.com/guide/downloading/ zkoušeno pouze live. Zdá se v pohodě, na web s tím můžete, je tam starší ff, kernel 5.0, . Zkusil jsem gqrx + jtdx, sice starší verze, ale běželo to. Po startu to psalo tuším jen 166 task, to jde. Přecházet na to nebudu, kdo hledá nenáročný systém, mělo by to bez potíží fungovat. :idea:

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Peppermint OS 2022

#5 Příspěvek od alfisko »

Skusal som to na Vboxe na disku kde uz bol mint. Pri rucnom rozdelovani disku mi to pisalo particie ktore tam povodne neboli ( sda5 a 6). Tak som to dal na ne a po naistalovani mam zase sda1,2,3. Zaujimave.

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Peppermint OS 2022

#6 Příspěvek od alfisko »

redhawk píše: 04 úno 2022, 21:00
alfisko píše: 04 úno 2022, 19:29 Skusal som to na Vboxe na disku kde uz bol mint. Pri rucnom rozdelovani disku mi to pisalo particie ktore tam povodne neboli ( sda5 a 6). Tak som to dal na ne a po naistalovani mam zase sda1,2,3. Zaujimave.
vbox som robil kvoli screenshotom automat bez problemov efi + gpt a manualne aj legacy + mbr.
ale siel som na to z Windows X
Aby som to upresnil. Bol to virtualny disk s mintom vdi.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Peppermint OS 2022

#7 Příspěvek od juhele2014 »

No vida, už to píše česky, takže znovu a lépe. Včera jsem stahnul to správný ISO PeppermintOS-amd64.iso a nahrál do flešky s Ventoy, a zkusil. Vcelku to vypadá docela pěkně. Na první pohled. Když se ukáže plocha, je možno instalovat prohlížeče, a další různý programy krz Gnome software store, je tam toho něúrekom ... Včera jsem vyzkoušel gqrx (verze 2.14) + wsjtx (verze 2.3), oboje makalo na první pokus, akorát se zvukem drobné trable, je potřeba nastavit správný audio vstup. Instalace ze synapticu. Celkem pěkný distro, na distrovači je na 42. místě, nikoli první, to sem sem koukal bůvhí kam ...
------------------------------------------------------
POZOR - rozchodil jsem (poprvé na linuxu) DAB. Celkem jednoduše. Instaloval jsem ze sekce Audio & video program welle.io Nebylo to snadný, ale po vyjmutí DAB filtru v anténí cestě, se to rozběhlo ... :D Program jsem tedy musel vypnout, pak nahodit, to samý SDR fleška. Zpočátku proskanovat pásmo, našlo to kolem 70. kanálů, někerý se opakujou. Ale hraje to, takže kdo chcete ladit DAB, sežeňte si třeba tohle https://1url.cz/mK9ac , pokročilejší (přesná) fleška je tahle https://1url.cz/RK9an Hmm, koukám, že si to instalaci na SSD zaslouží, takže bude co testovat ... :idea:

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Peppermint OS 2022

#8 Příspěvek od menom »

.
treba vziat do uvahy ze to uz je debian.
nie ubuntu
Je fajn vidiet debianovu distribuciu, ktora sa snazi byt privetiva k uzivatelom.

Na ubuntu zalozene OS nemaju problem preberat veci z debian vetvy, naopak to moc nefunguje.
Celkovo vsak ubuntu vetva je pre bezneho uzivatela jednoduchsia na pouzitie, to ukazuje dlhodobo prax.

.
.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Peppermint OS 2022

#9 Příspěvek od juhele2014 »

ubuntu vetva je pre bezneho uzivatela jednoduchsia na pouzitie S tím se dá souhlasit, odpoledne jsem peprmint trochu potrápil. A zjistil pár drobností. Na rozdíl od mintu nelze zvolit zrcadlo jaké si vyberete, je tam sada přednastavených adres, takže to mě trochu zmátlo. Ale nijak to nevadilo, nebylo to pomalé, minimálně síť + web makaly rychle jako v LM. Co je o trochu lepší, subjektivně, je správa softweru. Pro zelenáče je zde velký výběr všeho možnýho, takže "holý" systém si může vhodně doplnit. Ale zas - instaloval jsem pár prog. pro amatéry, ale v Menu nabidce se to neukázalo, až při zkoumání, kde to je, jsem to našel přes Editaci menu, nebo tak nějak. Lze položky šoupat nahoru a dolu. Ale i po přešoupnutí, a odhlášení, přihlášení, se změna nekonala. Tapety byly vkusný, přednastavené tmavé téma je dobrý, xfce maká bez větších zádrhelů.

Akorát je škoda, že se nenajde více "testerů" pro porovnání, aby tady bylo trochu živo. Jestli se lidi bojej psát, nebo co, nebo neuměj, nevim, každopádně je tohle vlákno pro zelenáče jak stvořený. Je to i o tom vyzkoušet si a omakat, bezpečně, jiný distro, a porovnat s LM. Je klidně možný, že si nováček všimne ouplně něčeho jinýho, než co se běžně sleduje. No, a právě to nás všechny zajímá, co si o linuxu zelenáči myslej ... :mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Peppermint OS 2022

#10 Příspěvek od Ventero1 »

No to je těžký - už min. 2 roky chci přejít na MX a ještě jsem se nedostal ani k tomu ho podruhé někam nainstalovat, rok chci zkusit Devuan, teď přibyla flaška zelený - asi dám do piva na magický oko - a jak to mám všechno stíhat :mrgreen:
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno