Instalace Linux Mint 20.3 CE Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Keyzio
Příspěvky: 26
Registrován: 13 bře 2022, 09:44

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#11 Příspěvek od Keyzio »

je to presne tento model z teto sranky https://www.k24.cz/product/716141/ASUS_ ... 1QH-K5058T

a v prvnim prispevku ve 4. bodu jsem psal ze jsem dal - vse smazat a nainstalovat system (formatovani a cista instalace)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#12 Příspěvek od Ventero1 »

A zkusil jsi nejprve Live? Tam grafické prostředí naběhlo?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Keyzio
Příspěvky: 26
Registrován: 13 bře 2022, 09:44

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#13 Příspěvek od Keyzio »

asi nevim co je Live ale jednou mi graficke prostredi nabehlo.
Jak jsem psal uplne na zacatku. Nabootoval jsem Linux mint z flasky a meel jsem navyber bud Linux mint nebo Linux Mint graphic save mode....ja dal ten save mode a pak mi nabehlo graficke prostredi....v nem jsem na plose zvolil ikonu instalace.

Pres prikazovou radku jsem si sprovoznil wifinu a aktualizoval system...bohuzel mam spatne nastavene DNS a nemuhu aktualizovat vse....no a nenasel jsem zpusob jak v GRUBovskem terminalu spustit editaci konfiguracnich souboru

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#14 Příspěvek od Ventero1 »

Live je vyzkoušet Linux bez instalace - to je ale opravdu absolutní základ a až pak se z něho případně spustí instalace. A to právě umožní zjistit, jak na určitém stroji jaká distribuce Linuxu funguje.
Pokud máš instalováno a nenaběhne grafické prostředí (DE nebo také popř. GUI) tak musíš systém nabootovat zase v graphicsave módu. Toho docílíš změnou bootovacích parametrů. Ale to si počkej, až tě navede někdo jiný - já už dneska nemám sílu. Nebo hledej na netu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Keyzio
Příspěvky: 26
Registrován: 13 bře 2022, 09:44

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#15 Příspěvek od Keyzio »

Tak jinak..je tu nekdo kdo rozumi linuxu i hw zaroven a pro tento model
https://www.k24.cz/product/716141/ASUS_ ... 1QH-K5058T
vi, ze jakakoli distribuce, kterou znate pro zacatecnika na tomto stroji pujde...
chtel bych byt schopny jako uplny zacatecnik dostat do notasu nejakou distribuci a zacit se s ni ucit.

nyni zkousim Ubuntu

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#16 Příspěvek od Ventero1 »

To může vědět jenom ten, kdo zkusil něco na stejném stroji a ten my přesně dosud neznáme. To jsi nám o tom NTB, i přes výzvy stále neupřesnil - nespolupracuješ. Takže se přepni aspoň do té konzole a naklepej tam

Kód: Vybrat vše

inxi -F
a výpis dej do kódu, jako jsem dal já ten příkaz.

Tak vybral jsi si LM a to je celkem pro začátečníky. Jen máš prostě NTB s nějakou grafikou, na kterou nemá LM v jádru driver. Jak rozjet systém, který už máš instalovaný jsem ti psal - buď si dohledej nebo počkej, až to někdo upřesní - to je první krok a pak teprve má cenu tě navádět, jak instalovat ovladače pro grafiku.

Tady máš na to článek a pod tím ještě doplňující odkazy pod posledním obrázkem:
https://askubuntu.com/questions/1138137 ... phics-mode
a tady je kvalitní překladač kdyžtak"
https://www.deepl.com/translator
a nebo vydrž až to někdo z nás sesmolí přímo pro tebe ..


A prosím, přečti si také pravidla fóra a náležitosti, jak se ptát, jak vkládat apod .. děláme zde práci zadarmo a tak nám to prosím ulehči svou spoluprací.

Pokud by jsi chtěl zkusit něco jiného, s rozšířenou podporou (AHS) (pokud jde o případ, že máš příliš nový HW), kde jsou již obsaženy ovladače pro nejnovější HW, tak třeba MX KDE nebo xfce-ahs
https://mxlinux.org/download-links/
Ale je tam jiný instalátor - bude se to opticky lišit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Keyzio
Příspěvky: 26
Registrován: 13 bře 2022, 09:44

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#17 Příspěvek od Keyzio »

vsak jsem ten odkaz s presnymi parametry posilal uz dva krat...nevim co z toho chcete vytahnout tak zakladni jsou asi
CPU: AMD Ryzen 7 5800HS (2.8 GHz, 4.4 GHz Turbo, 16 MB Cache)
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650
RAM: 15GB
SSD: 512GB

co se vypisu tyce je na obrazku, kdyby jste je nemohli otevrit, tak se omlouvam a dejte mi prosim vedet
Obrázek
display je maly vuci rozliseni 4k...tedy pismo je velice male a je sotva videt, tak jsem se to snazil priblizit. Snad to prectete.

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#18 Příspěvek od menom »

.

Podla toho co si pisal, tak bol pokus instalovat GRUB do /dev/nvme0n1
To je vsak oznacenie disku.
Podla toho obrazku "parted" EFI particia ma cislo 1
parted.png
Treba zopakovat instalaciu GRUB alebo obnovit GRUB napriklad pomocou Bootrepair
zvolit v tom Menu, ponuke /dev/nvme0n1p1

.
.

Keyzio
Příspěvky: 26
Registrován: 13 bře 2022, 09:44

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#19 Příspěvek od Keyzio »

Pokud jsem to spravne vycetl z nekolika stranek tak potrebuju
15-20GB, ext4, pripojny bod /
pak tam byl swap oddil o kterem psali, ze na Mint neni treba
nekde davali 500MB do EFI system partition nebo boot oddilu
a nakonec nejaky /home oddil

co se tyce grub-repair, tak kdyz chci neco stahnout z internetu pise mi to problemy s priojenim

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalace Linux Mint 20.3 CE

#20 Příspěvek od Ventero1 »

To bylo ale jenom když chtěl povolit kodeky apod. - pak už ta instalace proběhla a jeho problém je dementní příliš nová integrovaná grafická karta AMD v dementní kombinaci s druhou kartou nVidia. Tedy jeho problém je, že se musí dostat při bootu do editace GRUB2 příslušné volby a tam přidat parametr "nomodeset" a potom nainstalovat proprietální ovladače. Tak ať trochu hledá nebo mu poraďte tohle a nesvádějte ho z cesty prosím. Bude z toho zmatený tuplem - už by tady chtěl dělat ne moc dobré rozdělení disku, podle toho, kde co vyčetl za info, které platily tak před 10 lety.

1. Rozjeď si tu instalaci, tak jak ji máš, podle toho, co ti radím - přerozdělení disku v tomhle nepomůže.
2. Pak se můžeme mrknout na tu síťovku
3. Poté, až to budeš mít odzkoušené, tak to můžeš udělat v případě potřeby jinak a lépe rozdělit disk
4. Na ESP (EFI partition - ta je nutná, pokud nepřepneš na CSM/Legacy) stačí 100MB, pokud tam budeš mít 1 nebo 2 systémy. Kořen (root) "/" dej min. 40GB, ale máš 500GB, tak si dej klidně 60GB nebo 80GB pro sichr. Zbytek dej /home a na swap oddíl (swappart) se u NVME disku vykašli - dle mě je u SSD více na škodu, než k užitku - vytvoří se ti automaticky swapovací soubor (swapfile). Pokud náhodou ne, tak poradíme jak ho aktivovat. Ale on se tam vytvoří.

Jinak balíky aplikací můžeš stáhnout na jiném PC a do tohoto je přenést na flešce. Takto to nejspíše bude s tou síťovkou. Nemůžeš se připojit ani na wifi a ni na lan?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno