Problém s vypínáním PC

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Problém s vypínáním PC

#1 Příspěvek od klocek »

Zdravím,
mám problém s vypínáním PC. Naběhne v pohodě, ale po vypnutí zůstane v chodu větrák procáku a na monitoru hláška -viz.foto.

Mám 1xSSD s dual Mint mate 20.2 / W10. Dělá to u obou OS. Win10 to ale asi nezpůsobuje. Problém nastal v době, kdy jsem týdny na Win nepřepínal.
Pak mám ještě jeden HDD jako odkládací prostor. Ten jsem odpojil na zkoušku, ale problém stále přetrvává.
16RAM, GTX 750, Intel 4x 3GHz

Máte někdo tušení, čím by to mohlo být a jak to odstranit?

výpisy sem nedávám, neboť nevím jaké.

děkuji
Přílohy
P1200844.JPG

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s vypínáním PC

#2 Příspěvek od menom »

.

Asi to bude chyba systemd v kombinacii s nvidia ovladacom.
Zmenit graficky ovladac na slobodny nouveau moze vyriesit problem dokial bude nova verzia systemd 246.

Tu sa o tom pise:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... 8#p2089669

U mna na starom notebooku s ovladacom nvidia 340 to nerobi, vypina dobre, rychlo.

.
.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Problém s vypínáním PC

#3 Příspěvek od klocek »

pak ale nechápu, proč to dělá i když vypínám z Win10. Linuxový ovládač by přeci neměl zasahovat do Win,ne?

Je zajímavé, že když u obou OS dám restart, a pak chytnu úvodní obrazovku biosu na začátku spouštění PC, a zmáčknu na bedně tlačítko POWER, tak by se měl pc vypnout. Ale nevypne se a zůstane úvodní obrazovka biosu zamrzlá.

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: Problém s vypínáním PC

#4 Příspěvek od Adem »

Vyzkoušej vypnout, odpojit i napájení 230V na delší dobu. Minuty až desítky minut, aby se vytratila napětí zdroje. Někdy mi toto pomohlo.
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Problém s vypínáním PC

#5 Příspěvek od alojz »

...mne to robilo na notbuku hápé...riesenie bolo jednoduché...aleee tam nebol win... :shock: :shock: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s vypínáním PC

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Takže, co je to za PC - značka, model, parametry?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Problém s vypínáním PC

#7 Příspěvek od Livan »

menom píše: 07 čer 2022, 19:12 Asi to bude chyba systemd v kombinacii s nvidia ovladacom.
Zmenit graficky ovladac na slobodny nouveau moze vyriesit problem dokial bude nova verzia systemd 246.

Tu sa o tom pise:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... 8#p2089669

U mna na starom notebooku s ovladacom nvidia 340 to nerobi, vypina dobre, rychlo.
No keďže to robí aj pod windows, tak to asi systemd nebude. Čakal som, kedy niekto zvalí vinu na systemd. Podľa toho, že to robí na obidvoch systémoch, tipujem nejaký harvérový problém s diskom alebo neprebehla nejaká aktualizácia biosu, driverov na disk alebo niečo podobné?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s vypínáním PC

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Na 99% to bude otázka HW nebo FW desky k čemuž se pracovně zatím přikláním. Proto chci ty informace, které tu měl, zvláště u takové povahy problému, dát Klocek, který tu není první den, automaticky.
Podobnou věc mi třeba běžně dělají starší PC HP s přechodem na novější verze OS, kde je asi trochu jiná nadstavba pro ACPI, než v předchozích.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Problém s vypínáním PC

#9 Příspěvek od klocek »

Čtu si vaše komenty nyní. Vyzkouším a budu postupně reagovat. Nicméně, vyskytl se mi v před pár týdny ještě jeden problém. Nevím už, jestli byl dříve než to vypínání. A NEVÍM, JESTLI, TO S VYPÍNÁNÍM MŮŽE NĚJAK SOUVIST. Jde o to, že když zapnu PC, najede a má se spustit Firefox(sám po zapnutí). Najede mi ovšem jen šedý rámeček. Bez tlačítek, bez panelu panelů, bez stavového řádku. Prostě jen šedá linka okolo a ta horní lišta, jak je v ní napsána "stránka" - mozila Firefox. Když to zakřížkuji a znovu spustím, FF najede normálně, ale bez předchozích otevřených panelů. Ty by se měly při spuštění zobrazit.

Zkusil jsem změnit ovládač na 370. PC vypínat již jde. Včera byla 300m od nás bouřka, tak jsem vytáhl ze sítě i PC. Takže jsem vlastně zdroj takto resetoval. Zkusím dát ještě ovládač 510. Ta 340 je už nekompatibilní s novými jádrem a nemá rozlišení ani 800x600.

zatím všem děkuji. Pak ještě písnu

edit: doplněna věta s velkými písmeny A NEVÍM....

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Problém s vypínáním PC

#10 Příspěvek od klocek »

Deska je Gigabite ga-p35-ds3L.
Značka PC je neznámá. Je to skládanka. Parametry jsou v původní otázce.

Dál jsem původní ovládač 470. A stroj kupodivu vypíná. A vypíná i W10. Je dost možné, že je to tím vytažením ze sítě a resetem zdroje.

A co se týče řádného nenaběhnutí FF, tak jsem ho zakázal v aplikacích po spuštění. A když ho spustím ručně, panely z minula se mi zobrazí. Problém to asi bude z jiného soudku, než to vypínání.

Zamčeno