Problém s vypínáním PC

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s vypínáním PC

#11 Příspěvek od Ventero1 »

Sorry, ale "16RAM, GTX 750, Intel 4x 3GHz" nejsou parametry, ale hrubý a nepřesný popis, který toho moc neříká.

Jak jsem si myslel - tohle dělají starší desky někam do Core i 2.gen. - většinou pomůže aktualizovat BIOS, pokud je. Ale už jsem se setkal s tím, že výrobce novější FW neposkytl a musel se pak PC dovypínat tlačítkem. Na Win7 nebo Ubu 14.04 se PC vypínal normálně a na W10 nebo U20.04 to blblo a poté se i inicializace desky při opětovném startu prodloužila někam na 20ti násobek běžného času. Nejčastěji jsem se s tím setkával u strojů HP a Dell, ale myslím, že i u jiné desky jsem to zaznamenal.

Tady u toho to ale vypadá, že to udělal ten nevhodný ovladač a do resetu desky to bylo nějak bloklé ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s vypínáním PC

#12 Příspěvek od menom »

Livan píše: 08 čer 2022, 08:00
menom píše: 07 čer 2022, 19:12 Asi to bude chyba systemd v kombinacii s nvidia ovladacom.
Zmenit graficky ovladac na slobodny nouveau moze vyriesit problem dokial bude nova verzia systemd 246.

Tu sa o tom pise:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... 8#p2089669

U mna na starom notebooku s ovladacom nvidia 340 to nerobi, vypina dobre, rychlo.
No keďže to robí aj pod windows, tak to asi systemd nebude. Čakal som, kedy niekto zvalí vinu na systemd. Podľa toho, že to robí na obidvoch systémoch, tipujem nejaký harvérový problém s diskom alebo neprebehla nejaká aktualizácia biosu, driverov na disk alebo niečo podobné?

.

Ty sa ozyvas, ako keby systemd, tvoj oblubeny nemohol mat chybu.
Co mu robi windows k tomu sa nevyjadrujem.
Mozno ma nejak opotrebovany HW .....
Podla toho co je na obrazku je to chyba systemd.

https://github.com/systemd/systemd/issues/14981

.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Problém s vypínáním PC

#13 Příspěvek od Livan »

menom píše: 09 čer 2022, 19:58 Ty sa ozyvas, ako keby systemd, tvoj oblubeny nemohol mat chybu.
Podla toho co je na obrazku je to chyba systemd.
Ja rozhodne nemám systemd obľúbený, skôr je mi šumafuk, avšak treba brať do úvahy, že dnes je systemd na väčšine distribúcií. Skôr ma irituje, že tie ponosy na systemd bývajú často nekorektné a nemajú s realitou nič spoločné. Proste systemd hejteri. Koniec koncov i v danom prípade sa potvrdilo, že to so systemd nemalo nič spoločné.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s vypínáním PC

#14 Příspěvek od menom »

.
Skôr ma irituje, že tie ponosy na systemd bývajú často nekorektné a nemajú s realitou nič spoločné.

.

Uz v minulosti si mal podobne nazory, akoby si nemohol pripustit, ze slávny systemd môže mať chyby, tak to obhajujes.

Takze podla teba to co je na obrazku a chyba systemd na githube spolu nemaju nic spolocne_?
.
P1200844.JPG
P1200844.JPG (31.66 KiB) Zobrazeno 2309 x


https://github.com/systemd/systemd/issues/14981

Alebo len nahodou sa tam zjavil podobny text.

.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Problém s vypínáním PC

#15 Příspěvek od Livan »

menom píše: 12 čer 2022, 00:47
Skôr ma irituje, že tie ponosy na systemd bývajú často nekorektné a nemajú s realitou nič spoločné.

Uz v minulosti si mal podobne nazory, akoby si nemohol pripustit, ze slávny systemd môže mať chyby, tak to obhajujes.
Takze podla teba to co je na obrazku a chyba systemd na githube spolu nemaju nic spolocne_?
Alebo len nahodou sa tam zjavil podobny text.
Ja samozrejme viem, že akýkoľvek softvér môže mať chyby, teda aj systemd. Avšak v danom prípade to robilo problémy aj vo windows, teda apriori to nemohlo byť spôsobené systemd, pretože windows, ako je známe, nemá systemd. A to, že sa tam objavil rovnaký text chyby iba znamená, že sa tá chyba navonok prejavovala rovnako. V danom prípade nemožnosťou odpojiť zariadenie, pretože bolo zaneprázdnené. To mohlo spôsobovať viacero príčin. Napríklad, že vo windows bolo nastavená hybernácia namiesto vypínania alebo došlo k nejakej poruche a nejaký súbor alebo program nebol korektne ukončený a pod. Vyriešilo sa to reštartom zdroja. Pokiaľ by bol problém systemd, po spustení by sa chyba zopakovala, čo sa nestalo.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s vypínáním PC

#16 Příspěvek od Ventero1 »

... teda apriori to nemohlo byť spôsobené systemd, pretože windows, ako je známe, nemá systemd.
Tohle není úplně jisté. Ve výše popsané problematice, o které jsem psal, tak se projevilo to, že to "špatné" vypnutí z Win10 si PC nějak pamatoval a pak měl problém i se zapínáním i u Win7, kde se vypínal normálně. Tedy základní ovl. vrstva ACPI desky reaguje na "špatné" řízení pwm desky s určitou persistencí. A nebo dokonce samotné obvody pwm.

Řízení ACPI pak ve frontu přebírají ovladače GPU a tedy to opravdu velmi pravděpodobně systemd v kombinaci s verzí proprietálu nVidia způsobil (verze ovl. vs verze jádra)

Též třeba staré NTB Acer Travelmate mají problémy se vypnout už od novějších podverzí Ubu14.04 - a tam už byly nástroje systemd implementovány.

Je to hodně triviálně - nejsem odborník a vycházím ze svých praktických zkušeností s HW - ale empiricky to nasvědčuje, že Menom může mít pravdu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Problém s vypínáním PC

#17 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 13 čer 2022, 09:19
... teda apriori to nemohlo byť spôsobené systemd, pretože windows, ako je známe, nemá systemd.
Tohle není úplně jisté. Ve výše popsané problematice, o které jsem psal, tak se projevilo to, že to "špatné" vypnutí z Win10 si PC nějak pamatoval a pak měl problém i se zapínáním i u Win7, kde se vypínal normálně. Tedy základní ovl. vrstva ACPI desky reaguje na "špatné" řízení pwm desky s určitou persistencí. A nebo dokonce samotné obvody pwm.

Řízení ACPI pak ve frontu přebírají ovladače GPU a tedy to opravdu velmi pravděpodobně systemd v kombinaci s verzí proprietálu nVidia způsobil (verze ovl. vs verze jádra)

Též třeba staré NTB Acer Travelmate mají problémy se vypnout už od novějších podverzí Ubu14.04 - a tam už byly nástroje systemd implementovány.

Je to hodně triviálně - nejsem odborník a vycházím ze svých praktických zkušeností s HW - ale empiricky to nasvědčuje, že Menom může mít pravdu.
Dobrá a jak potom vysvětlíš, že po resetu zdroje se už problémy nevyskytovaly. Pokud by byl problém v systemd, problémy by měly pokračovat ne? Však mezitím nedošlo k aktualizaci systemd, aby se to dalo vysvětlit tím, že tam byla chyba v jeho kódu.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s vypínáním PC

#18 Příspěvek od Ventero1 »

Problémy se přestaly vyskytovat nejen po resetu zdrojem, tedy pravděpodobně i pwm obvodů desky, ale také po změně ovladače GPU - tedy možná změna v horní vrstvě ovl. ACPI - to je to vysvětlení. Tím spíše, že zrovna desky Gigabyte na tyhle věci trpí obzvláště - mám s tím vlastní zkušenost a bylo mi to potvrzeno i od Redhawk.

Museli bychom mít podrobnější informace a testy, abychom to mohli jednoznačně určit, což už je mimo moje znalosti, ale zatím je příčet systemd možný.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s vypínáním PC

#19 Příspěvek od menom »

.
.. teda apriori to nemohlo byť spôsobené systemd, pretože windows, ako je známe, nemá systemd.


To je jasne, ze do windows linuxovy system nezasahuje.
Ale je to dualboot a jeden system moze ovplyvnit druhy, co si aj Ty potvrdil:
Napríklad, že vo windows bolo nastavená hybernácia namiesto vypínania alebo došlo k nejakej poruche a nejaký súbor alebo program nebol korektne ukončený a pod.


K tomuto mam osobnu skusenost, kedysi davno na jednom notebooku bol najprv Win XP a neskor som k nemu instaloval Win7, teda windowsovy "dualboot". V novsom Win7 potom vsetko fungovalo a po boote do Win XP nefungoval zvuk. Bolo nutne preinstalovat ovladac pre zvukovu kartu a potom isiel OK.

Zanedlho som pouzil Win7 a zvuk isiel dobre, pri dalsom zapnuti Win XP sa situacia opakovala a vo Win XP nesiel zvuk, ale po preinstalovani ovladaca zvukovej karty zase OK. Samozrejme ma to nebavilo stale preinstalovavat pri zapnuti ovladac tak Win XP bol vymazany.

Z toho mam poucenie, ze systemy sa mozu v dualboot ovplyvnovat tym ako nastavia HW a v akom stave ho zanechaju
pre ten druhy system v dualboote.
Dobrá a jak potom vysvětlíš, že po resetu zdroje se už problémy nevyskytovaly.

Klocek pisal:
Je zajímavé, že když u obou OS dám restart, a pak chytnu úvodní obrazovku biosu na začátku spouštění PC, a zmáčknu na bedně tlačítko POWER, tak by se měl pc vypnout. Ale nevypne se a zůstane úvodní obrazovka biosu zamrzlá.

Tak pisal, ze dal restart, nedochadzalo k odpojeniu el.energie.
Po uplnom odpojeni zdroja ako mu poradil Adem, sa HW dostal z kolobehu toho zleho stavu v ktorom bol.

Tak mne z toho vychadza tato kombinacia zriedkavej chyby systemd + ovladaca nvidia ako pisali na linux mint fore.

Pripustam aj moznost, ze moze za to HW sam o sebe.

.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Problém s vypínáním PC

#20 Příspěvek od Livan »

menom píše: 13 čer 2022, 23:04 Po uplnom odpojeni zdroja ako mu poradil Adem, sa HW dostal z kolobehu toho zleho stavu v ktorom bol.

Tak mne z toho vychadza tato kombinacia zriedkavej chyby systemd + ovladaca nvidia ako pisali na linux mint fore.

Pripustam aj moznost, ze moze za to HW sam o sebe.
Ak by bola chyba v kombinácii systemd a ovladača, tak by po vyresetovaní zdroja chyba pokračovala, pretože sa tá kombinácia systemd a ovladača nezmenila. Mne to vyzerá jednoznačne na hardvérový problém, pretože pred vyresetovaním zdroja opakovane hádzalo chyby a po vyresetovaní už nie aj keď sa v kombinácii systemd a ovladač nič nezmenilo.
Naposledy upravil(a) Livan dne 17 čer 2022, 14:57, celkem upraveno 1 x.

Zamčeno