Přechod z Windows na Linux

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
slezaCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2022, 13:03

Přechod z Windows na Linux

#1 Příspěvek od slezaCZ »

Dobrý den, vzhledem k zpomalování mého notebooku windowsem jsem se téměř rozhodl pro Linux ale nevím jak to funguje. Moje největší obava je že se mi Linux nebude líbit a budu chtět přejít zpět. Neví někdo jak je to poté s opětovnou aktivací windowsu?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Přechod z Windows na Linux

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj a vitaj na fóre. Na vyskúšanie Linuxu ho nemusíš inštalovať. Pripravíš si tzv. bootovací USB kľúč, zmeníš v Biose poradie bootovania tak, aby PC bootovalo najprv z pripraveného USB, po štarte si vyskúšaš Linux v tzv Live režime bez strachu, že ti siahne na HD s Win. Návodov ako to urobiť je kopa aj Češtine.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

slezaCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2022, 13:03

Re: Přechod z Windows na Linux

#3 Příspěvek od slezaCZ »

No dobrá a když bych ho nainstaloval a po třeba měsíci to chtěl zpět? Někde jsem slišel že se windows key ukládá do biosu a pak když bych ho chtěl zpět tak ho nebudu muset zadávat.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Přechod z Windows na Linux

#4 Příspěvek od vxmery »

Linux sa dá nainštalovať popri Win a vytvoriť tak tzv. Dualboot. Pri štarte systému si vyberieš, či sa má spustiť Win alebo Lin. Ak sa ti Lin nebude pozdávať, jednoducho zmažeš partície s Linuxom a nič nemusíš obnovovať. Toto všetko sú otázky x-krát zodpovedané, trochu snahy a odpovede si nájdeš sám.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Přechod z Windows na Linux

#5 Příspěvek od alojz »

...ano,win kluc ma ulozene v BIOSu...so spravnou volbou prostredia bude notbuk o poznanie rychlejsi,avsak novy šrot z toho nebude...este napis parametre notbuku...na prechod dobra volba bude prostredie MATE,aj vzhladom na starsi vek notbuku,predpokladam...zpomalenie win velmo nesuvisi s vekom notbuku,skor s registry win... :oops: :roll: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

slezaCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2022, 13:03

Re: Přechod z Windows na Linux

#6 Příspěvek od slezaCZ »

Notebook mám Acer Nitro AN515-42

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Přechod z Windows na Linux

#7 Příspěvek od Livan »

Opětovná aktivace windowsu by neměl být problém. Napiš přesnější specifikaci, protože ten typ má několik variant. Napiš, jaký tam máš procesor, jaké disky (velikost a typ - zda SSD nebo HDD), kolik RAM a jakou grafiku.

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Přechod z Windows na Linux

#8 Příspěvek od RadekD »

V BIOSu je uložen pouze kód, určující která verze Win do něj byla výrobcem nainstalována (a tudíž majitelem zaplacena). Žádný WinKey, takže stačí stáhnout z webu Microsoftu instalačku a nainstalovat správnou verzi (+ z webu Aceru HW ovladače pro daný model NB). V nouzi lze poslat NB do servisu Aceru v Brně a nechat si za menší bakšiš OS nainstalovat (v záruce dělají zdarma, i když si to zmrvíš sám).
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

slezaCZ
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2022, 13:03

Re: Přechod z Windows na Linux

#9 Příspěvek od slezaCZ »

Acer Nitro AN515-42
CPU - AMD Ryzen 5 2500U with Radeon Vega Mobile Gfx
GPU - Radeon RX 560X Series, AMD Radeon(TM) Vega 8 Graphics
RAM - 16GB
1 Disk 250GB SSD
2 DIsk 1TB HDD

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Přechod z Windows na Linux

#10 Příspěvek od Livan »

slezaCZ píše: 20 říj 2022, 10:55 Acer Nitro AN515-42
CPU - AMD Ryzen 5 2500U with Radeon Vega Mobile Gfx
GPU - Radeon RX 560X Series, AMD Radeon(TM) Vega 8 Graphics
RAM - 16GB
1 Disk 250GB SSD
2 DIsk 1TB HDD
Vzhledem na konfiguraci je divné, že s tím máš problém. Ten ntb je rozumně rychlý. Ja mám daleko pomalejší ntb a s windowsem (rychlostí) tam problémy nemám. Není problém v tom, že nenecháváš doběhnout aktualizace, ty potom mohou zpúsobovat pomalost, než to doběhne, případně pokud je plný ten SSD. Přechod na linux doporučuju pouze v případě, pokud na tom nepoužíváš programy určené pro windows a nehraješ windowsácké hry. Otestuj si to zatím jenom z live linuxu (jak Ti bylo doporučeno) než to přeinstaluješ. Do dualbootu bych se nepouštěl hlavně s ohledem na malý SSD.

Zamčeno