HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#1 Příspěvek od pepestar »

zdravím všetkých,od včera sa mi objavil problém na stolovom PC,ktorý mám prepojený na TV cez HDMI kábel.teraz ho ani nezapnem. ide o stolový PC intel corei5,ATI Radeon hd 5770 1G,128 mb SSD , 1T HDD,4G ram.
asi 12-15 rokov ho mám takto prepojený a od včera mi veľmi nejde. Hocikedy vypadne obraz a aj zvuk cez HDMI kábel. Proste zamrzne.zostane tmavý obraz a neviem ho ani vypnúť. Išiel mi asi 2 hodiny včera a zamrzol,potom som ho zapol asi 40 minút a zase zamrzol. Od rána som ho nevedel zapnúť,skúšal som iný HDMI kábel -išlo! Skúšal som aj iný vstup v TV cez starý HDMI kábel išlo,tak som PC zapol ale nevydržal ani hodinu. Zase tmavá obrazovka a koniec. Vie niekto poradiť čo to môže byť? Niekdy ide,niekedy nie,či sa kazí grafika. Ja netuším

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Ano - je pravděpodobné, že je problém s grafikou - nedávno mi odešla ta samá (už ani ve Win nejdou instalovat ovladače). Dobré by bylo zkusit s jinou grafikou nebo z jiného OS. Ona přeinstalace by možná také neškodila.
12-15 let - to je core i5 1. generace, že? To bych už zvážil i výměnu HW komplet.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#3 Příspěvek od pepestar »

áno je to core i5 1.generácia. ráno som skúšal boot debian 11 z USB a tiež mi nešiel obraz. pred pol hodinkou som zapol PC a dal som Distro Fedora 37. HDMI vydržalo inštaláciu, dal som aktualizáciu a po reštarte znova tmavá obrazovka. Ja tipujem asi Grafiku keď sa vypne hocikedy. Neviem. Keď nie tak asi dám nový PC, lebo ani Lenovo čo mám nie je bohviečo. Ale niektoré distrá mi idú

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#4 Příspěvek od pepestar »

mám ešte otázku takú,že som pozeral PC zo zadnej strany a videl som že by mala byť asi grafická karta ešte jedna na základovej doske, pretože výstup HDMI, potom klasický na monitor biely a modrý sú na zadnej strane. Už si to nepamätám, ale v tej dobe som asi grafickú kartu ATI Radeon chcel kvôli hrám čo som vtedy hral. Ak sú tam výstupy tak by som v BIOSE mal vedieť prepnúť na druhú grafickú kartu . Momentálne sa neviem dostať do PC a mám tam nahraté veci ako foto, dokumenty a pod. Síce mám skoro všetko zálohované ale aj tak by ma potešilo keby som sa k tomu dostal. Keď sa mi podarí zapnúť PC mám skúsiť prepnúť grafiku v BIOSE a skúsiť tam dať Mint 21 alebo Debian aby som sa vedel dostať k dokumentom ak je napr. zlá grafika?

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#5 Příspěvek od pepestar »

Pripojil som modrý kábel na grafickú kartu- myslím, že sa volá RGB kábel a nič to nerobí, tak to bude naozaj tá grafická karta

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#6 Příspěvek od pepestar »

Má niekto nápad ako by som mohol stiahnuť údaje z pevného disku keď neviem pripojiť monitor a ani TV? nezobrazí sa mi nič...alebo vybrať pevný disk a dať do nového PC alebo spraviť z neho prenosný disk?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#7 Příspěvek od labeent »

pepestar píše: 04 pro 2022, 12:46 Má niekto nápad ako by som mohol stiahnuť údaje z pevného disku keď neviem pripojiť monitor a ani TV? nezobrazí sa mi nič...alebo vybrať pevný disk a dať do nového PC alebo spraviť z neho prenosný disk?
Nainstalovat si nový pc (udělat to správně manuálně s rozdělením disku na / a /Home), až budeš mít, tak vyndat starý HDD ze starého pc a připojit ho do nového.
Pokud nemáš USB adaptér,
adapter.jpeg
adapter.jpeg (5.08 KiB) Zobrazeno 1197 x
tak vypnout nový pc, připojit na další kšandu starý HDD a spustit pc, pozor na to, že starý hdd bude mít stejně pojmenované particie (abys věděl, že jsi opravdu ve starém hdd apod.). Po nastartování zkopírovat pomocí Double commanderu nebo Krusaderu požadovaná data ze starého HDD.

Pokud máš ten usb adaptér (zvážil bych i koupi - je to dobrá věc na zálohování apod.), tak jen připojíš HDD do adaptéru a ten připojíš do běžícího nového pc. Připojí se starý HDD a je možnost zkopírovat pomocí Double commanderu nebo Krusaderu požadovaná data ze starého HDD.

Po zkopírování dat, bych ten starý HDD (tady si musíš být 100% jistý) zformátoval a použil ho v novém pc jako další datový disk. Pokud tam máš i Windows, tak zformátovat na NTFS, pokud to chceš jen pro linuxové systémy, tak v klidu Ext4 nebo jiný linuxový formát. Výhodou je pak více místa pro data a nezávislost těch dat na operačním systému (vhodné třeba pro foto, video, hudbu, instalačky programu, hry apod.)
Obrázek

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#8 Příspěvek od pepestar »

díky za odpoveď asi kúpim adaptér. Ešte rozmýšlam, že by som zobral disk tam kde by som kúpil nový PC a nech mi ho tam dajú, lebo by som porušil plomby na novom PC. Ja mám len NTB a tam asi zo stolového nebude pasovať. Nevojde tam. Nejaký návod ako vybrať HDD zo stolového? Na youtube som hľadal, ale nič moc. Dík za hocičo

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#9 Příspěvek od labeent »

A je tu ještě jedna možnost, co jsi nezmínil:
Zkusit jinou externí grafiku (asi ne novou - deska by ji asi nezvládla), ale nějakou starší, ještě solidní.
Např,:

Kód: Vybrat vše

https://www.incomputer.cz/graficka-karta-amd-hd-8490-1gb-ddr3/
nebo

Kód: Vybrat vše

https://www.incomputer.cz/amd-radeon-r7-350x-4gb-ddr3-nizky-profil/
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: HDMI kábel-vypadne obraz aj kvuk-tmavý obraz

#10 Příspěvek od labeent »

pepestar píše: 04 pro 2022, 13:19 díky za odpoveď asi kúpim adaptér. Ešte rozmýšlam, že by som zobral disk tam kde by som kúpil nový PC a nech mi ho tam dajú, lebo by som porušil plomby na novom PC. Ja mám len NTB a tam asi zo stolového nebude pasovať. Nevojde tam. Nejaký návod ako vybrať HDD zo stolového? Na youtube som hľadal, ale nič moc. Dík za hocičo
Kup si nějaký slušný repasovaný stolní pc a nemusíš řešit záruku. Pro Linux doporučuji Dell.
Jestli chceš levný, tak třeba tohle:

Kód: Vybrat vše

https://www.incomputer.cz/dell-optiplex-7040-mt-2/
Jsou to jen odkazy pro náhled, nerovnal jsem ceny apod.

Tohle by bylo ještě léta slušné:

Kód: Vybrat vše

https://www.incomputer.cz/dell-precision-5810-tower-10/
Určitě nekupovat micro nebo SFF verze. Ty mají třeba ntb mechaniky apod., špatně se tam přidávají další hdd apod.
Do budoucna pak bych tam koupil a přidal SSD a bude to super pc ještě leta.
Obrázek

Zamčeno