Inštalácia nového počítača

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Inštalácia nového počítača

#1 Příspěvek od pepestar »

V inom príspevku som písal, že som dal poskladať nový PC. Zo starého som vybral Blu Ray napaľovačku. 1T WD pevný disk, SSD som chcel použiť, ale nakoniec som ho použil inde. Keď som inštaloval PC, tak bol SSD vymazaný dal som tam len USB kľúč so systémom Linux- Ubuntu 22.04 LTS. Sám nabehol sytém pri zapnutí PC.Všetko som nainštaloval.
Ide super. Len som rozmýšlal nad tým, že keby som chcel po čase zmeniť Linuxovú distribúciu či by som to vedel takisto ľahko ako na starom PC alebo mojom NTB Lenovo. Tak som tam len tak dal ten istý USB s Ubuntu 22.04 LTS a vôbec mi ho nenačítalo. Pozeral som návody na nete, skúšal som nájsť ako sa spúšťa boot menu, ale jediné čo som našiel je to, že priamo v BIOSE je funkcia vymazať SSD disk. A potom keď bude prázdny tak mi asi nabootuje znova systém z USB kľúča. Vie niekto poradiť ako len tak načítať systém ak by som potreboval, alebo spustiť boot menu a tak spúšťať systém z USB na tomto konkrétnom PC?
Ak niekto vie, som vďačný za všetko. Našiel som len to, že trebav ymazať cez BIOS SSD disk a znova nainštalovať systém Linux. V Biose radšej nič meniť nebudem, v položke Secure Boot sú 2 možnosti:Windows alebo Other OS. Je to nastavené na Other OS
Dík

CPU AMD Ryzen 3 4300G 4core (3,8GHz)
8GB DDR4-3200MHz Patriot
WD BLUE 2TB / WD20EZAZ / SATA 6Gb/s / Interní 3,5"/ - ďaľší disk k tomu
ASUS PRIME A520M-E
SSD 240GB WD Green

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Inštalácia nového počítača

#2 Příspěvek od menom »

.

To vyzera, ze treba nastavit boot prioritu tak, aby bolo mozne nacitat USB Flash disk. Obvykle sa posunie polozka flash disk
na vyssiu poziciu aby bola nad vnutornym harddiskom a save changes.
Ak to tam nevidno mozno bude treba nastavit heslo superuzivatela, administratora. Niektore UEFI(BIOS) az potom spristupnia
niektore skryte moznosti.
spustiť boot menu >>

Bude to niektora klavesa v tom vrchnom rade od Esc cez f1 smerom doprava, casto to byva f11 ale aj ina to moze byt.

.
.

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Inštalácia nového počítača

#3 Příspěvek od pepestar »

Nenašiel som tam takú možnosť ako nastaviť aby bola položka flash disk vyššie, respektívne tak nič nebolo vidno. Priamo UEFI-BIOS má v ponuke vypísané boot F8 ale pri spúšťaní PC a pri vloženom USB so systém Linux mi USB nenačítalo, ale nabehol systém, ktorý bol nainštalovaný. Skúšal som aj podržať Esc, aj stáčať a nič. Skúsim pozrieť ako nastaviť heslo. Ale celkom ma zaujalo, sa tam nachádza v ponuke v UEFI-v BIOSE ako vymazať SSD disk.

Dík za odpoveď

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Inštalácia nového počítača

#4 Příspěvek od alojz »

...a videl si boot poradie???...bo to ty musis dat vyssie,podla pokynov bud dole,alebo vpravo na obrazovke,a pri opusteni biosu zmeny musis potvrdit... :roll: :mrgreen: :idea:
index.jpeg
index.jpeg (6.98 KiB) Zobrazeno 1721 x
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Inštalácia nového počítača

#5 Příspěvek od pepestar »

No nevidel, keby som to vedel prečo to nevidím tak to sem nenapíšem. Keď tam dám USB, nevidno ho. Už som našiel na youtube návod k základovej doske a zajtra to možno pozriem

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Inštalácia nového počítača

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Takze, kdyz tam das USB a hned po startu mackas F8, tak se zobrazi bootmenu, ale ta fleska tam neni?

Povoleni boot s vymenitelnych zarizeni v nastaveni desky?

UEFI vs CSM vs peiprava flesky?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Inšt aalácia nového počítača

#7 Příspěvek od pepestar »

Keď stáčam F8, stáčam Esc, tak nabehne nainštalovaný Linux. Ten istý , ktorý už je v PC. Nenačíta mi USB a ani Blue ray. Nabehne hneď nainštalované Ubuntu.Skúšal som aj iné Distrá ako Debian 11 a Fedora 37. Skúšal som aj iné ,ale F2 a Del slúži na vstup do UEFI-Bios. F8 Boot menu som videl vypísané v Biose. Ale je tam zobrazený len SSD disk. Predpokladám, že treba niečo zmeniť v nastaveniach ako popísal menom- Veľká vďaka.
Ale klasická ponuka ako vymeniť poradie boot tam nie je. Pretože nevidím ani Blue ray mechaniku. Nenačítava mi ani Blue Ray mechaniku, keď dám Linux na DVD do mechaniky a skúšal som aj GParted na CD. A také menu, kde by som mohol zmeniť poradie načítavania také niečo som nenašiel.
1-USB HDD
2-SSD
3-Blua Ray

Budem to hľadať v nastaveniach

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Inštalácia nového počítača

#8 Příspěvek od Livan »

Sú dve možnosti. Prvá, pri štarte aktivovať boot menu, ktoré býva na nejakej klávese FXX alebo niekde Esc podľa počítača. Tam by mala byť možnosť zvoliť aj USB, pokiaľ je na tom USB správne vytvorené bootovateľné USB (vplyv môže mať aj nastavenie Secureboot a Legacy/UEFI). Tu je jedno, v akom poradí je nastavené poradie bootovania. Druhou možnosťou je nastaviť poradie bootovania tak, aby USB bolo na prvom mieste a vždy, ke%d vložíš pred štartom USB, načíta sa ako prvé. Opäť je dôležité, ako je bootovacie USB vytvorené versus nastavenie UEFI/legacy. Dôležité je, aby bolo bootovanie z USB povolené v UEFI, môže tam byť táto možnosť deaktivovaná.

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Inštalácia nového počítača

#9 Příspěvek od pepestar »

Chcem sa ešte spýtať aký je rozdiel medzi UEFI/legaci pri:
1:Device Control
2:Storage Devices
3:PCI-E Expansion Devices
4:Network Devices

Storare Devices- Je asi napríklad Boot z USB
Network Devices- Inštalácia z internetu?

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Inštalácia nového počítača

#10 Příspěvek od Livan »

pepestar píše: 18 pro 2022, 22:08 Chcem sa ešte spýtať aký je rozdiel medzi UEFI/legaci pri:
1:Device Control
2:Storage Devices
3:PCI-E Expansion Devices
4:Network Devices

Storare Devices- Je asi napríklad Boot z USB
Network Devices- Inštalácia z internetu?
UEFI (nástupca BIOSu) je moderný spôsob vyžadujúci disk s GPT tabuľkou rozdelenia. Legacy režim je emulácia starého BIOSU vyžadujúca bootovanie z disku s msdos tabuľkou rozdelenia oddielov (niekedy tiež uvádzané ako MBR). Tie štyri položky by mali mať možnosť používať obi dva spôsoby, pokiaľ to UEFI podporuje. Niekedy nie je Legacy podporované. V tom prípade to nepodporuje ani jedna z nich.

Zamčeno