mint 21 nespavost

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
kodl
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2023, 12:00

Re: mint 21 nespavost

#11 Příspěvek od kodl »

je to dost jiným, mnohem míň voleb. Jediný, kdy PC někdy usne, je nastavit uspání do RAM. Tam mi ale vadí poměrně dlouhá doba po probuzení, než je k dipozici síť a pod (dlouhou dobou myslím cca 5s...) A i tak, když třeba zapomenu na pozadí puštěný radio přes firefox, tak to neusne ani do paměti, systém to vyhodnocuje jako stále běžící přehrávání média. Nebude nějaká finta ještě v biosu? nějký ty S3 a podobný úrovně power managementu, co se kdysi řešily?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: mint 21 nespavost

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Tak to jsem myslel, že máš už prozkoumáno. To je určitě relevantní. A to je PC nebo NTB?

Osobně jsem měl problém s vypínáním monitoru, jen právě, když ještě byl v Xubu lightlocker - pak ho vyřadili. No a se spánkem jsem měl problémy snad pokaždé - mimo asi 2 nebo 3 PC se mi nikdy z Linuxu nechtěly probudit. Uspat se uspaly, ale pak nenaběhly. Takže jsem tohle vzdal a nakonec zjistil, že je lepší pro mne i pro systém (zpomalování a nefunkční wifi či audio po probuzení jsou poměrně často řešené věci) a naučil jsem se ukládat, zavírat a vypínat.

Zhasínaní monitoru mám ale pořád zapsáno, jako důležité, přestože u dnešních led-lcd to vlastně také akutné a zlé nie.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: mint 21 nespavost

#13 Příspěvek od menom »

.
kodl píše:je to dost jiným, mnohem míň voleb.

Cinnamon je odvodeny od Gnome, tam mozno instalovat dconf-editor ukaze volby co nie su viditelne. Tam skusit
menit nastavenia o power management.
kodl píše:Tam mi ale vadí poměrně dlouhá doba po probuzení, než je k dipozici síť a pod (dlouhou dobou myslím cca 5s...)

Cakat 5 sekund je nic, niekedy mi nefunguje pripojenie k sieti cez modem, a je potreba ho restartnut a trva to priblizne 10 az 13 sekund po zadani prikazu
do terminalu kym sa objavi v Network Manager.

Kód: Vybrat vše

sudo systemctl restart ModemManager

Toto je len moj subjektivny nazor.

.
.

kodl
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2023, 12:00

Re: mint 21 nespavost

#14 Příspěvek od kodl »

Ze zoufalství jsem nastavil uspávání do paměti. To nějak funguje, ale občas se stane, že k uspání nedojde. Mám podezření na nějakou aplikaci na pozadí, která je aktivní a tím pádem nedojde k uspání. Ale jak zjistit co to dělá?

arpi
Příspěvky: 2
Registrován: 09 bře 2023, 22:13

Re: mint 21 nespavost

#15 Příspěvek od arpi »

V Mint 21 je skutečně problém s upsáním do paměti. Mám spíše problém PC ze spánku probudit, často se probere tak, že přes monitor jsou jen čáry a musím to restartovat tvrdě, tedy vypnout šťávu a vše od počátku. Fujitsu Siemens Scaleo P.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: mint 21 nespavost

#16 Příspěvek od menom »

.

Aka je to verzia Linux Mint s akym prostredim, graficka karta a ovladace ?

Mozno skusit menit nastavenia pre Setric obrazovky a Spravu napajania.

.
.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: mint 21 nespavost

#17 Příspěvek od menom »

.

Skusil som Live system z USB LM 21.1 cinnamon, graficka karta nvidia, ovladac zakladny nouveau, uspanie, prebudenie asi po 3 hodinach - cierna obrazovka (black screen) klavesnica nereagovala dokonca ani sysrq system fn+Alt+sysrq+B , ani fn+Alt+sysrq+O. Len natvrdo vypnut tlacidlom napajania.

Na tom istom hardveri som minuly tyzden nainstaloval LM 21.1 xfce + vsetky aktualizacie + ovladac nvidia v: 525.85.05 (doporuceny).
Po niekolkych restartoch a beznych upravach uspanie, prebudenie - cierna obrazovka (black screen) klavesnica nereagovala dokonca ani sysrq system fn+Alt+sysrq+B , ani fn+Alt+sysrq+O. Len natvrdo vypnut tlacidlom napajania.
To iste sa stalo.
Potom som menil nastavenia Light-Locker tak ako na obrazku:
light-locker.png

Nastavenia Spravcu napajania (power manager) takto:
power-manager-1.png
power-manager-2.png

Dalsie obrazky nizsie.
Naposledy upravil(a) menom dne 11 bře 2023, 11:20, celkem upraveno 1 x.
.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: mint 21 nespavost

#18 Příspěvek od menom »

.

Dalsie karty nastavenia Spravca napajania (power manager) LM 21.1 xfce:
.
power-manager-3.png
power-manager-4.png


Po tychto nastaveniach sa to uspava a prebudza vporiadku aj po cca 8 hodinach spanku.
Obrazovka sa vypne po 5 minut necinnosti, ziadny setric.

;)
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: mint 21 nespavost

#19 Příspěvek od Ventero1 »

LightLocker byl vždycky problematickej a je to kravina k ničemu - oni v Xubuntu moc dobře vědí, proč se toho už před mnoha lety zbavili. Nevím, proč v Mintu ještě dnes straší. On totiž, podle mě, si moc nerozumí se systemd a také, co rozvinuli ten interní powermanager, tak se spolu třískají.

Nejlepší je LL odinstalovat a pak si myslím, že v xfce to bude fungovat dobře, což podkládá i Tvá ukázka, že po vybabrané konfogurační kombinaci to nakonec fachá.
U Cinnamon těch problému vždy bylo více a moc se to nemění. I když už to možná trochu lepší je.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: mint 21 nespavost

#20 Příspěvek od menom »

.

U MX Linux 19.x, 20.x tieto problemy robil xfce4-screensaver, tak nakoniec ho uplne vyhodili, Light Locker, ked robil problemy, nechcel uplne vypnut obrazovku, tiez som ho odinstalovaval a nahradil.

Podobne na LM 20 som musel odinstalovat, teraz LM 21 nasiel kombinaciu nastaveni.
Chce to skusat rozne moznosti a tak je to zdlhavy postup.
Hlavne, ked to funguje zapisat si , odfotit ako je to nastavene.

.
.

Zamčeno