Problém pri inštalácii

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Mammut
Příspěvky: 3
Registrován: 21 úno 2023, 16:38

Problém pri inštalácii

#1 Příspěvek od Mammut »

V prvom rade, túto otázku píšem pretože si neviem dať radu aj napriek tomu, že viem googlia a čítal. Už asi 2 týždne sa s týmto trápim a hľadám odpoveď na rôznych fórach ale nenašiel som riešenie priamo na môj problém.

Mám starší notebook Lenovo s205, chcem si do neho dať Linux Mint. Mám stiahnuté live CD, vytvoril som si boot USB. Vložím ho, nacitam a spustíme inštaláciu systému. Počas inštalácie mi vyskočí chýba, že group sa nedá nainštalovať, jedna sa o kritickú chybu a inštalácia sa nedokončí.

V minulosti sa mi to už stalo, spustil som boot repair a opravilo sa mi to. Ale teraz mi ani toto nefunguje.

Nedokáže sa mi nainštalovať group. Inštaláciu nechávam všetko na á systéme, nerozdelujem si disk ja sam. Bios nemam zaheslovany ani nič podobné. Pred tým som na tom notebooku mal Linux a všetko bežalo ale chcel som zistiť, ktorý mi bude viacej vyhovovať tak som ich menil po krátkej dobe. A odvtedy mám problém.

Boot repair mi vyhodí chybu, že nvram locked. Tak som hľadal ako ju odblokovať ale nenašiel som normálny návod. Vybral som aj baterku CMOS a resetoval celý Bios ale nepomohlo.

Nech dám akúkoľvek distribúciu tak sa nedokáže nainštalovať.

Poprosím Vás, nie som odborník na Linux a programovanie. Keď mi niekto chce pomôcť tak mi píšte návod ako pre osobu, ktorá tomu nerozumie. Ak niečo potrebujete ešte vedieť pýtajte sa. Neviem, čo by Vam pomohlo pri riešení tohto problému.

Voľakedy na tom notebooku išiel Linux ale potom sa niečo pokazilo, nič som nemenil v biose ani nikde inde. Skúsil som nainštalovať Windows a ten bezi bez problemov.

Bude vďačný za pomoc :)

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém pri inštalácii

#2 Příspěvek od menom »

.

V takomto pripade mozno spustit instalacku z toho boot USB, a ked nabehne pracovna plocha, tak otvorit Terminal, zadat prikaz, a kopirovat sem cele:

Kód: Vybrat vše

inxi -F


A ako bol vytvoreny ten boot USB, v UEFI mode, lebo aj instalacia by mala byt v UEFI mode.
Ak by bol starsi notebook co nema este UEFI, tak vtedy treba vytvorit boot USB a instalovat v legacy mode.

Ten windows je tam aj teraz spolu s linuxom ?
Secure boot je vypnuty v BIOS(UEFI) ?

.
.

Mammut
Příspěvky: 3
Registrován: 21 úno 2023, 16:38

Re: Problém pri inštalácii

#3 Příspěvek od Mammut »

Windows tam už nie je. Ten som tam dal len aby som vyskúšal, či nemám nejakú hardvérovú chybu.

Boot USB som vytvoril najprv v inom linuxe konkrétne Linux mint lebo ten mám aj na druhom notebooku ale skúšal som ho vytvoriť aj vo windovsw cez program Rúfus ale neviem v akom mode.

To UEFI asi nemám lebo som to nevedel nájsť. Le skúsim zajtra vytvoriť boot USB v rufuse a skontrolujeme si ako ho vytvorí

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém pri inštalácii

#4 Příspěvek od menom »

.

No jo ked myslis, tento prikaz da hned odpoved ci je tam BIOS alebo jeho novsia verzia UEFI:

Kód: Vybrat vše

efibootmgr -v

.
.

Mammut
Příspěvky: 3
Registrován: 21 úno 2023, 16:38

Re: Problém pri inštalácii

#5 Příspěvek od Mammut »

Vyskúšam ho, ďakujem

Zamčeno