HP LaserJet Pro MFP M28-M31 Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Frantarocker
Příspěvky: 63
Registrován: 18 zář 2019, 15:57
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#1 Příspěvek od Frantarocker »

Ahoj,prosím o radu jak nainstalovat ovladač na tuhle tiskárnu. Naistaloval jsem si nový linux mint 21.1. xfce a nejde mi nainstalovat ovladač tiskárný hplip 3.22.10. stáhnul jsem z https://developers.hp.com/hp-linux-imag ... g/gethplip
Věděl by někdo co stím dělat?🙂
Fandarocker 🎸

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Nevěděl, bo někteří zde mají 2 koule a někteří žádnou (máme tu vůbec ještě ženy?), ale nikdo nemá křišťálovou.

Takže se trochu rozepiš - kde se to seklo a na čem? Co jsi dělal, jak si dělal a výpis z terminálu ..

Podpora pro tyto tiskárny byla přidána ve verzi 3.18.4 a tedy někdy 2018 / 2019. To znamená, že by možná bylo lepší zkusit instalovat z repa.

Kód: Vybrat vše

sudo apt install hplip
Pokud ti nepoběží skener, tak ještě můžeš zkusit instalovat hp-plugin a popř. ještě hplip-gui pro frafické uživatelské rozhraní.
Předtím však pečlivě odstranit všechny staré komponenty.
Zde je podrobněji popsáno co a jak a kdyby jsi to zadal do vyhledávače, tak by jsi to musel sám najít:
https://askubuntu.com/questions/1056077 ... or-scanner
Většinou se to sekne na verzích komponentů python - to se ale stává, když se nové hplip instalují na starší distro - řešení je též v tom vlákně.

A příště nejprve trochu postudovat nějaké návody.
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 07 bře 2023, 22:22, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#3 Příspěvek od menom »

.

Tu sa o tom nieco pise v casti Zlepšenie tlače a skenovania citujem:
https://www.linux-mint-czech.cz/2022/08 ... x-mint-21/

Linux Mint 21 používa IPP známy tiež ako Tlač a skenovanie bez ovládačov. Je to štandardný protokol, ktorý komunikuje s tlačiarňami a skenermi bez použitia ovládačov. Mnohé tlačiarne a skenery sú automaticky detegované a nie sú potrebné ovládače.

V prípade, ak sa ukáže že vaša tlačiareň alebo skener nefunguje správne, môžete protokol IPP vypnúť, odstránením balíkov ipp-usb a airscan z operačného systému. Potom nainštalujte ovládače od výrobcu zariadenia.

Poznámka: balík HPLIP 3.21.12 je súčasťou vašej inštalácie

Dobre mrknut sem https://linuxmint-user-guide.readthedoc ... nters.html

.
.

Frantarocker
Příspěvky: 63
Registrován: 18 zář 2019, 15:57
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#4 Příspěvek od Frantarocker »

Ventero1 píše: 05 bře 2023, 12:51 Nevěděl, bo někteří zde mají 2 koule a někteří žádnou (máme tu vůbec ještě ženy?), ale nikdo nemá křišťálovou.

Takže se trochu rozepiš - kde se to seklo a na čem? Co jsi dělal, jak si dělal a výpis z terminálu ..

Podpora pro tyto tiskárny byla přidána ve verzi 3.8.14 a tedy někdy 2018 / 2019. To znamená, že by možná bylo lepší zkusit instalovat z repa.

Kód: Vybrat vše

sudo apt install hplip
Pokud ti nepoběží skener, tak ještě můžeš zkusit instalovat hp-plugin a popř. ještě hplip-gui pro frafické uživatelské rozhraní.
Předtím však pečlivě odstranit všechny staré komponenty.
Zde je podrobněji popsáno co a jak a kdyby jsi to zadal do vyhledávače, tak by jsi to musel sám najít:
https://askubuntu.com/questions/1056077 ... or-scanner
Většinou se to sekne na verzích komponentů python - to se ale stává, když se nové hplip instalují na starší distro - řešení je též v tom vlákně.

A příště nejprve trochu postudovat nějaké návody.
Otevřel jsem hplip v terminálu do zadaní hesla instalace bežela zadal jsem heslo stisknul klávesu y=yes a instalace se přerušila a terminál se zavřel
Fandarocker 🎸

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Otevřel jsi tedy hplip do terminálu? Dvojklikem na hplip.run? Tak spusť hplip v terminále a on se pak sám nezavře - neměl by ..

Zkus však raději postupovat podle toho návodu v tom odkazu.
Jinak na cz ubufóru je taktéž o tom několikrát zmínka a nějaký načrtlý postup.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Frantarocker
Příspěvky: 63
Registrován: 18 zář 2019, 15:57
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#6 Příspěvek od Frantarocker »

Ventero1 píše: 05 bře 2023, 15:51 Otevřel jsi tedy hplip do terminálu? Dvojklikem na hplip.run? Tak spusť hplip v terminále a on se pak sám nezavře - neměl by ..

Zkus však raději postupovat podle toho návodu v tom odkazu.
Jinak na cz ubufóru je taktéž o tom několikrát zmínka a nějaký načrtlý postup.
Ahoj
Teď mi to zas dělá tohle a nevím co stím když stisknu y tak se to pořád opakuje když n tak se terminál zavře. Posíám ti screen terminalu.
Přílohy
Snímek obrazovky_2023-03-07_10-01-03.png
Fandarocker 🎸

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Myslím, že tenhle případ je popsán v tom návodu, který jsem odkazoval.
Kdyžtak si dej vyhledat tu chybovou hlášku ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Kupec
Příspěvky: 4
Registrován: 30 led 2023, 18:40

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#8 Příspěvek od Kupec »

Ahoj.mám stejnou tiskárnu.Linux Mint 21.1 Cinnamon. Stačilo nainstalovat hplip-gui a přímo v tom programu naistalovat ovladače na scanner .Možná trochu dýl trvá než naběhne nabídka nainstalování ovladačů v programu.
Pak ještě třeba pomuže: sudo apt purge ipp-usb.
Třeba ti to pomůže

Frantarocker
Příspěvky: 63
Registrován: 18 zář 2019, 15:57
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#9 Příspěvek od Frantarocker »

Kupec píše: 07 bře 2023, 15:59 Ahoj.mám stejnou tiskárnu.Linux Mint 21.1 Cinnamon. Stačilo nainstalovat hplip-gui a přímo v tom programu naistalovat ovladače na scanner .Možná trochu dýl trvá než naběhne nabídka nainstalování ovladačů v programu.
Pak ještě třeba pomuže: sudo apt purge ipp-usb.
Třeba ti to pomůže
Dík zkusím to
Fandarocker 🎸

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HP LaserJet Pro MFP M28-M31

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Proč jsi mačkal xkrát Y? Takhle tam nevidíme, co bylo vypsáno předtím.


Zkusil jsi instalovat hplip z repozitáře, jak jsem psal?

Zkusil jsi se podívat na tu stránku s informacemi, kterou ti to radí?

Zkusil jsi?

Kód: Vybrat vše

sudo apt update
sudo apt install python3-pyqt4
Tady máš vytaženou jinou alternativu:
Nekompatibilita se starší podporou pythonu2 v nejnovějších verzích Debianu a Ubuntu

Python2 je od Debianu 11 (bullseye) a Ubuntu 20.04 LTS (focal) zastaralý, takže mnoho starých balíčků pythonu již neexistuje. Navíc balíčky musí výslovně odkazovat na python3 nebo python2, nikoliv na python. Pro kompatibilitu se starším kódem pythonu2 používajícím /usr/bin/python mohou být v systému již nainstalovány dva balíčky python-is-python2 a python-dev-is-python2. Ty pouze nainstalují několik odkazů, takže python a python-config ukazují na verzi python2 těchto příkazů.
To potřebujete například ke spuštění sady pro kalibraci barev DisplayCal (DisplayCal 3.8 stále spoléhá na kód python2).

Nejjednodušší způsob kontroly je spustit příkaz python --version a zjistit, zda se jedná o verzi pythonu 2 nebo 3.
Pokud spustíte instalační balíček hplip, selže, protože se snaží zjistit, která verze pythonu má být použita (pravděpodobně něčím na základě python --version nebo ekvivalentní). Pokud máte nainstalovány balíčky kompatibility pythonu2, skript se nechá zmást a pokusí se nainstalovat balíčky závislé na pythonu2, které již nejsou k dispozici.

Pokud opravdu potřebujete nainstalovat hplip ze stránek HP a opravdu potřebujete nástroje založené na pythonu2, můžete vždy dočasně změnit odkaz na verzi pythonu :

Kód: Vybrat vše

sudo apt install python-is-python3 python-dev-is-python3
Poté spusťte instalační program.

Až bude vše nainstalováno, upravte soubory /usr/share/hplip/*.python tak, abyste první řádek (#!/usr/bin/env python) nahradili #!/usr/bin/python3, jak je tomu v balíčcích hplip pro Debian a Ubuntu.
Zkus postupovat podle toho, co se zobrazuje a co ti radíme, trochu lépe spolupracovat a případně dávat doplňující informace a dotazy ..

Jinak od HP je tohle zase extra šlendrián - tenhle jejich bordel s tím pythonem je evergreen ..

A to co teď jede HP za politiku, že když nemáš tiskárnu na síti, aby tě mohli mít pod kontrolou, tak si nevytiskneš ani písmenko, tak to mě už došla trpělivost a koupil jsem multifunkci Brother, která má ofiko podporu Linuxu, tak zkusím časem rozběhat i na Xubuntu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno