Problém s 4 TB diskem

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#11 Příspěvek od zlamyska »

gparted udělám až přijdu z práce

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#12 Příspěvek od zlamyska »

Nainstalovala jsem ten Gparted.Tyto snímky mne napadlo že pomůžou vyřešit můj problém.Pokud je tam ještě něco co mám vyfotit dejte prosím vědět.Možnost "zkontrolovat " jsem neměla odvahu
gparted foto
gparted foto
gparted foto 2
gparted foto 2

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s 4 TB diskem

#13 Příspěvek od menom »

.

Ukoncit program GParted a nainstalovat balik e2fsprogs, napriklad aj cez terminal:

Kód: Vybrat vše

sudo apt install e2fsprogs


Vcera som robil instalaciu LM 21.1 a ten balik je v systeme

Kód: Vybrat vše

$ apt show e2fsprogs
Package: e2fsprogs
Version: 1.46.5-2ubuntu1.1


.
.

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#14 Příspěvek od zlamyska »

ano ten balík tam mám ale co mám s ním udělat?nějak aktivovat ?

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#15 Příspěvek od zlamyska »

[sudo] heslo pro prdelka:
Načítají se seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí… Hotovo
Načítají se stavové informace… Hotovo
e2fsprogs je již nejnovější verze (1.46.5-2ubuntu1.1).
0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Problém s 4 TB diskem

#16 Příspěvek od alfisko »

skusil by som

https://wiki.gentoo.org/wiki/E2fsprogs/badblocks

s parametrom -s -n Ale vyzera to ze je disk vhodny na formatovanie

alebo doinstalovat gpart a v gparted opravit disk. Ten gpart je sucastou gparted

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s 4 TB diskem

#17 Příspěvek od Ventero1 »

To bych rozhodně nezkoušel, jestli chceš mít naději na obnovu dat, protože tohle vypadá fakt blbě.

Spíše bych zkusil starší verzi toho balíku 1.41.* nebo někam vedle starší verzi OS na které to naposledy fungovalo (viz poslední odstavec tohoto příspěvku) a pokud to selže tak dále:

Pokud jsou ti data potřebná, tak bych nejlépe nejprve udělal bitovou kopii disku (potřebuješ druhý 4TB disk) a pak zkusil v Gparted najít možnost opravy oddílu. Dále se pak můžou zkoušet spec. aplikace - DMDE, TestDisk.

Nejjistější je, svěřit to firmě, ale připrav si desítky tisíc Kč.

Pravděpodobně došlo k nějaké nekompatibilitě mezi verzemi toho balíku (bug vývojářů) a formát ext4 není úplně stejný jako ten předchozí - už jsme tohle zažili s Ubu 18.04 a odvozených dister, že hned po instalaci systému a jeho aktualizaci systém odmítl naběhnout s tím, že je rozbitý FS - naštěstí to tenkrát řešil FSCK a pak už byl klid.

Neodpustím si opětovně poučit, že povyšovat systém je prostě rizikové a je to známá věc. Dnes už dokonce tvrdím, že i aktualizovat systém. Prostě pokud to není třeba kvůli konkrétní aplikaci nebo funkci či funkčnosti, tak co funguje do toho se nebabrám a pokud není vyhnutí, tak nejprve fyzicky odpojím datový disk se všemi důležitými daty (vč. zálohy /home či vybraných konfigurací, popř. apt-cache složky) a pak dělám aktualizaci a pokud potřebuji povýšit, tak čistou instalaci. Jinak pouze aktualizuji via terminál jednotlivé aplikace, kde je třeba novější verze - což je v 99,9% případů pouze internet. prohl.
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 28 bře 2023, 19:25, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Problém s 4 TB diskem

#18 Příspěvek od alfisko »

Pokial su data dolezite tak potom jedine firma.

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#19 Příspěvek od zlamyska »

Jsou to sice nepotěšující zprávy ale přesto děkuji za rady a snahu pomoci.Budu zkoušet možnosti co jste psali a dám vědět jak to dopadlo.Velké díky

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Problém s 4 TB diskem

#20 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 28 bře 2023, 19:16 Neodpustím si opětovně poučit, že povyšovat systém je prostě rizikové a je to známá věc. Dnes už dokonce tvrdím, že i aktualizovat systém. Prostě pokud to není třeba kvůli konkrétní aplikaci nebo funkci či funkčnosti, tak co funguje do toho se nebabrám a pokud není vyhnutí, tak nejprve fyzicky odpojím datový disk se všemi důležitými daty (vč. zálohy /home či vybraných konfigurací, popř. apt-cache složky) a pak dělám aktualizaci a pokud potřebuji povýšit, tak čistou instalaci. Jinak pouze aktualizuji via terminál jednotlivé aplikace, kde je třeba novější verze - což je v 99,9% případů pouze internet. prohl.
Pokud by to takto řešil každý, tak to by byla cesta do pekla. Samozřejmě, že aktualizace jsou důležité a nutné. Chápu logiku uživatele, že je třeba jedno vydání pozadu, ale jinak je nedělání aktualizací akorát příprava na pořádný průser.
Jasně například i ve světě Windows jsou lidé, kteří ještě jedou na W XP nebo W7. Pokud nejsou na netu, prosím. Ale pokud jsou online, tak jsou hodně odvážní.

Ano, stane se, že i vývojáři udělají chyby, proto chápu to zpoždění o jeden update. Radit někomu, aby nedělal updaty je jako hodit mu cihlu místo záchranného kruhu, když se topí.

Problém vznikl podle mě po pokusu o obnovu, nikoliv nějakou chybou v novém systému.
Doporučil bych nainstalovat původní verzi systému a v té se řídit radami zkušenějších než jsem já. Určitě před případnou aktualizací zálohovat a teprve pak aktualizace.
Ubuntu i Mint mají nějaké problémy, stejně jako jiné systémy, proto jsem přešel na MX Kde. Ale to Tvůj problém asi nevyřeší.

P.S.:
e2fsprogs - v novém systému máš verzi xx.46, není ve starém systému ta požadovaná xx.41? Mohl by být problém tam.
Obrázek

Zamčeno