Problém s 4 TB diskem

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Problém s 4 TB diskem

#21 Příspěvek od alfisko »

Presne. Aktualizacie robim pravidelne a povysujem cistou instalaciou. A tiez som presiel z mintu na MX.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s 4 TB diskem

#22 Příspěvek od Ventero1 »

labeent píše: 29 bře 2023, 01:21
Ventero1 píše: 28 bře 2023, 19:16 Neodpustím si opětovně poučit, že povyšovat systém je prostě rizikové a je to známá věc. Dnes už dokonce tvrdím, že i aktualizovat systém. Prostě pokud to není třeba kvůli konkrétní aplikaci nebo funkci či funkčnosti, tak co funguje do toho se nebabrám a pokud není vyhnutí, tak nejprve fyzicky odpojím datový disk se všemi důležitými daty (vč. zálohy /home či vybraných konfigurací, popř. apt-cache složky) a pak dělám aktualizaci a pokud potřebuji povýšit, tak čistou instalaci. Jinak pouze aktualizuji via terminál jednotlivé aplikace, kde je třeba novější verze - což je v 99,9% případů pouze internet. prohl.
Pokud by to takto řešil každý, tak to by byla cesta do pekla. Samozřejmě, že aktualizace jsou důležité a nutné. Chápu logiku uživatele, že je třeba jedno vydání pozadu, ale jinak je nedělání aktualizací akorát příprava na pořádný průser.
Jasně například i ve světě Windows jsou lidé, kteří ještě jedou na W XP nebo W7. Pokud nejsou na netu, prosím. Ale pokud jsou online, tak jsou hodně odvážní.

Ano, stane se, že i vývojáři udělají chyby, proto chápu to zpoždění o jeden update. Radit někomu, aby nedělal updaty je jako hodit mu cihlu místo záchranného kruhu, když se topí.

Problém vznikl podle mě po pokusu o obnovu, nikoliv nějakou chybou v novém systému.
Doporučil bych nainstalovat původní verzi systému a v té se řídit radami zkušenějších než jsem já. Určitě před případnou aktualizací zálohovat a teprve pak aktualizace.
Ubuntu i Mint mají nějaké problémy, stejně jako jiné systémy, proto jsem přešel na MX Kde. Ale to Tvůj problém asi nevyřeší.

P.S.:
e2fsprogs - v novém systému máš verzi xx.46, není ve starém systému ta požadovaná xx.41? Mohl by být problém tam.
1. Klasické a ještě do absurdna narostlý bububu, které ovšem za celé roky není ničím podloženo na rozdíl od toho, co píši - rizikovost v této rovině je v řádu jednotek procent. Zbytek je o samotném chování a pozornosti uživatele (soc. inženýrství, phishing atd.). Na to jsou studie a statistiky.
Kdyby to byla pravda, tak je statisticky nemožné, abych za těch 9 let, co to praktikuji nebyl v tom, cituji, "pořádném průseru".
Ale opak je opět pravdou - jsem jen více klidný uživatel, který nemusí tak často řešit (skoro vůbec) dysfunkce, krachy systému a který jen jednou v životě přišel o pár bezvýznamných dat kvůli vadné flešce. Bez virů, bez pádů, beze ztrát. Stačilo si jen osvojit několik málo drobných užitečných návyků. A stejně tak každý komu jsem to naordinoval, bez ohledu na typ a verzi OS.
Mimochodem, zde se bavíme o desktopovém Linuxu a dávat za příklad daleko rizikovější Windows není úplně košér. Vtipné ovšem je, že co píši, platí i pro ten mnohem nebezpečnější Win i ostatní OS - dokonce i pro Android.
V tomto směru se také sluší poukázat na to jakou řadou roste počet zranitelností, bez ohledu na opravy - vlastně by se čistě aritmeticky dalo říci, že s každou opravou zranitelnosti se další 2,3 vyrobí. Jasně, že takto to úplně není, ale případy, kdy nějaká oprava, nebo lépe koncepce řešení zranitelnosti, způsobila zranitelnost závažnější či další jinou, známy jsou a není to až taková vzácnost, myslím.

Každopádně gró rady nebylo až tak o těch aktualizacích, ale o tom, že se má fyzickým odpojením zabezpečit datový disk a systém povyšovat čistým reinstalem.

2. To už jsem psal s tou verzí balíku a tedy nejlépe verzí OS, kde je obsažen.

Také je dobré upozornit, že čím více různých pokusů s diskem, tím se obvykle zvyšuje množství neopravitelných dat či celá pravděpodobnost obnovy. Proto se začíná tou přesnou bitovou kopií.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Problém s 4 TB diskem

#23 Příspěvek od alojz »

Kdyby to byla pravda, tak je statisticky nemožné, abych za těch 9 let, co to praktikuji nebyl v tom, cituji, "pořádném průseru".
Ale opak je opět pravdou - jsem jen více klidný uživatel, který nemusí tak často řešit (skoro vůbec) dysfunkce, krachy systému a který jen jednou v životě přišel o pár bezvýznamných dat kvůli vadné flešce. Bez virů, bez pádů, beze ztrát.
...suhlasim... :idea: :idea: :idea: ...mám to tak isto...aj ubuntu,aj mint...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#24 Příspěvek od zlamyska »

Dobrý den.Tak mi včera dojel ten gparted a žádnou chybu nenašel.Můžete prosím poradit jak přeinstalovat na tu starší verzi ten e2fsprogs.Děkuji

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s 4 TB diskem

#25 Příspěvek od menom »

.

LM 21 tu starsiu verziu nevidim, ze by bola dostupna.

Asi len spustit instalacku starsieho systemu ako Live system, ktory ma tu staru verziu a tam skontrolovat cez GParted.

.
.

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#26 Příspěvek od zlamyska »

zkouším ten DMDE,zítra dám vědět

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#27 Příspěvek od zlamyska »

jo a já jsem na 20.03

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s 4 TB diskem

#28 Příspěvek od menom »

.

LM 20.3 ukazuje len verzie:
1.45.5-2ubuntu1
1.45.5-2ubuntu1.1
Starsia neni keby bola, dala by sa vynutit verzia a uzamknut cez program Synaptic napriklad.

.
.

zlamyska
Příspěvky: 15
Registrován: 26 bře 2023, 16:24

Re: Problém s 4 TB diskem

#29 Příspěvek od zlamyska »

Dobré ráno.Tak mi dokončil práci ten DMDE.Je to program který dokáže obnovit data z toho 4Tb disku takže budu muset opravdu asi koupit dálší disk abych to vše přetáhla.Jen doufám že ta free verze to dovolí vše.
Zkoušela jsem postup opravy filesystemu i podle této stránky :https://www.2daygeek.com/fsck-repair-co ... tem-linux/
ale ani to nepomohlo.Moc Vám všem děkuji za snahu pomoci

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s 4 TB diskem

#30 Příspěvek od Ventero1 »

Ten disk jsi měla koupit jako první - DMDE už prováděl zásahy a opět mohl snížit procento zachráněných a poté i funkčních dat (to že je zachrání, neznamená, že jsou čitelná) ..

Ale je to slušný nástroj a přeji úspěch.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno