multi boot

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Tom1978
Příspěvky: 6
Registrován: 26 dub 2023, 13:09

multi boot

#1 Příspěvek od Tom1978 »

Ahoj,
rozhodl jsem se, že s blížícím se ukončení podpory Win 10, je načase vyzkoušet Linux. Volba padla na Mint. Systém jsem nainstaloval vedle Windows, vše proběhlo hladce a v pořádku, ale při spuštění notebooku, prostě nedostanu na výběr, který OS chci spustit, čili nezobrazí se mi multi boot a počítač nabootuje přímo do Windows 10. Zkusil jsem toho už opravdu hodně, přes různé návody na Youtube, Easy BCD, Boot Repair a nevím co ještě, ale stále bez výsledku. Pomalu už ztrácim chuť hledat další návody. Dokázal by mi zde někdo prosím poradit, jak postupovat nebo jestli jsem někde neudělal chybu. Strašně stojím o to, Mint vyzkoušet, takže předem děkuji za jakoukoliv radu a podporu.
Tom

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: multi boot

#2 Příspěvek od menom »

.

Ahoj ako prve mozno mackat klavesu Shift pri starte, cim sa zvykne vyvolat tabulka GRUB zavadzaca, ak toto nefunguje,
mozes skusit vyvolat boot menu casto to byva F11 alebo niektore z tlacitok od ESC az po F12.
Dalej mozes v nastaveni BIOS(UEFI) vypnut Secure boot, ulozit nastavenia a tak skusat.

Zalezi na akom pocitaci ako to bolo nainstalovane ....

.
.

Tom1978
Příspěvky: 6
Registrován: 26 dub 2023, 13:09

Re: multi boot

#3 Příspěvek od Tom1978 »

Ahoj,dik za reakci. Secure boot jsem vypnul, ale přesto mi žádná klávesa menu nevyvolá....

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: multi boot

#4 Příspěvek od alojz »

...pichneš live mint,boot repair,kliknes na advanced options,tam nastavis ktory OS chces,aj sekundy...reboot,a malo by sa objavit grub-menu...keby sa stal zázrak,že sa nič neobjavy,tak píšeš... :roll: :oops: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: multi boot

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Tak předně jsi nenapsal, co máš za NTB a v jakém módu jsi instaloval (GPT/MBR neboli EFI/CSM - též jako Legacy). Už Menom tě na to naváděl, ale to jsi ve své reakci ignoroval:
"Zalezi na akom pocitaci ako to bolo nainstalovane ...."

Budu hádat - máš NTB Acer?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Tom1978
Příspěvky: 6
Registrován: 26 dub 2023, 13:09

Re: multi boot

#6 Příspěvek od Tom1978 »

ano, je to Acer Aspire ES1-711G.

Tom1978
Příspěvky: 6
Registrován: 26 dub 2023, 13:09

Re: multi boot

#7 Příspěvek od Tom1978 »

A přiznám se, že v jakém módu jsem instaloval nevím,jel jsem podle návodu z ytb, ani si nevybavuji že tam tahle možnost byla.

Tom1978
Příspěvky: 6
Registrován: 26 dub 2023, 13:09

Re: multi boot

#8 Příspěvek od Tom1978 »

alojz píše: 26 dub 2023, 18:17 ...pichneš live mint,boot repair,kliknes na advanced options,tam nastavis ktory OS chces,aj sekundy...reboot,a malo by sa objavit grub-menu...keby sa stal zázrak,že sa nič neobjavy,tak píšeš... :roll: :oops: :shock:
Zkusil jsem a prostě nic...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: multi boot

#9 Příspěvek od alojz »

...jasné...ty tu maš aj iné nejasnosti...náhodov grub sa kde nainštaloval???...kontroloval si???...vizualne... :roll: :roll: :roll:
...acer je samý pruser,má aj TPM,...atakdalej... :oops: :mrgreen: :idea:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Tom1978
Příspěvky: 6
Registrován: 26 dub 2023, 13:09

Re: multi boot

#10 Příspěvek od Tom1978 »

alojz píše: 26 dub 2023, 19:25 ...jasné...ty tu maš aj iné nejasnosti...náhodov grub sa kde nainštaloval???...kontroloval si???...vizualne... :roll: :roll: :roll:
...acer je samý pruser,má aj TPM,...atakdalej... :oops: :mrgreen: :idea:
Aha, ne, GRUB jsem nekontroloval, ani kam se nainstaloval. Takže nevím. Každopádně dík a jestli bude ještě příležitost a budu požádán abych si nainstaloval Linux, tak se na to.... :D

Zamčeno