PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#21 Příspěvek od hal_sk »

Hibernate ani neviem kde sa zapína, ale ten sa mňa netýka, lebo by som musel vyčleniť 24 GB SWAP oddiel (12 GB RAM) a to je priveľký luxus.
Suspend občas využívam, lebo niekedy, hlavne v noci, mám otvorených viacero programov naraz v ktorých pracujem a v jednom momente si poviem že "dobre, idem už spať, zajtra hneď ráno to dokončím" - tak uložím prácu (pre istotu) a dám suspend. Ráno sa zobudím a šok - všetko musím otvárať znova a škriabať sa po hlave, že čo som vlastne mal otvorené.
Je tiež možnosť o suspend sa nepokúšať a len vypnúť display. Ale to spotrebuje viac energie, opotrebuje hardware a ventilátor ruší nočný kľud.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#22 Příspěvek od Ventero1 »

A co ta funkce ulozit relaci pred vypnutim - to nefunguje tak, ze se pak po spusteni otevrou aplikace, ktere pred tim byly aktivni? To by pak resilo nemoznost spanku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#23 Příspěvek od hal_sk »

Ventero1 píše: 24 črc 2020, 19:49 A co ta funkce ulozit relaci pred vypnutim - to nefunguje tak, ze se pak po spusteni otevrou aplikace, ktere pred tim byly aktivni? To by pak resilo nemoznost spanku.
Neviem o tej funkcionalite. Keď tak pohľadám. Viem len, že webové prehliadače umožňujú niečo podobné - v rámci prehliadača.

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#24 Příspěvek od menom »

menom píše: 12 črc 2020, 14:52 Pre ubuntu a teda aj mint je moznost ako skusit vypatrat problem pri prebudeni zo spanku sytemu :

Ked sa to stane, ze sa nezobudi a da sa len vypnut "na tvrdo" cez napajacie tlacitko,
tak treba do 3 minut znova nastartovat ten isty operacny system a do terminalu zadat prikaz
co vytvori subor dmesg.txt v domovskom adresari :

Kód: Vybrat vše

dmesg > dmesg.txt

.

Co tak vyskusat postup co som pisal v prispevku # 16

.
.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#25 Příspěvek od hal_sk »

menom píše:Co tak vyskusat postup co som pisal v prispevku # 16
Odložím si to na plochu a potom vyskúšam.

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#26 Příspěvek od RadekD »

hal_sk píše: 24 črc 2020, 19:14 Hibernate ani neviem kde sa zapína, ale ten sa mňa netýka, lebo by som musel vyčleniť 24 GB SWAP oddiel (12 GB RAM) a to je priveľký luxus.
....
Pro hibernaci stačí swap RAM+10%, netřeba 2X RAM, bohužel už delší dobu tato funkce v Linuxu většinou nefunguje spolehlivě a je standardně vypnutá. Kacířsky se přiznám, že právě toto byl jeden z důvodů, proč jsem "utekl" k Debianu - běží na starším jádru 4.19_xxx a hibernace funguje naprosto spolehlivě. Je zapnutá už v základu a od té doby notas prakticky normálně nevypínám. Proti Suspend má výhodu, že je NB úplně vypnutý a nevybíjí baterii, což je hlavní nevýhoda suspend - když NB suspenduji a baterie není dost nabitá, stane se často, že už pak nejde zapnout.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#27 Příspěvek od Ventero1 »

Hibernace dobre nefunguje vzdy uz ani na W7 po nekterych z poslednich aktualizaci pravdepodobne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#28 Příspěvek od hal_sk »

menom píše: 12 črc 2020, 14:52 .

Ano zmenit nastavenia a vyskusat.

Pre ubuntu a teda aj mint je moznost ako skusit vypatrat problem pri prebudeni zo spanku sytemu :

Ked sa to stane, ze sa nezobudi a da sa len vypnut "na tvrdo" cez napajacie tlacitko,
tak treba do 3 minut znova nastartovat ten isty operacny system a do terminalu zadat prikaz
co vytvori subor dmesg.txt v domovskom adresari :

Kód: Vybrat vše

dmesg > dmesg.txt


Potom ten subor otvorit v dakom textovom editore a hladat slova "hash matches"
kde by sa malo ukazat nejake zariadenie co sposobuje problem
napriklad hash matches device i2c-9191
A to potom vyhladat vo vypise

Kód: Vybrat vše

cat /sys/devices/pci*
alebo

Kód: Vybrat vše

lspci -v


https://wiki.ubuntu.com/DebuggingKernel ... m_trace%29

.
Dnes som môj notebook znova prichytil pri činne. Do 3 minút po tvrdom zapnutí som si nechal vypísať dmesg.txt a našiel som dva riadky obsahujúce "hash matches":

Kód: Vybrat vše

[    0.934887] machinecheck machinecheck4: hash matches
[    0.935384] memory memory34: hash matches
Žeby problém s RAM-kou? Potom som aj hľadal výraz "memory34" v tom ďalšom texťáku, ale nič som tam s takým názvom nenašiel...
Úprimne, viac sa mi po tom nechce pátrať a ani nebudem. Ale ak by sa niekomu chcelo za mňa, budem vďačný. Čus.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#29 Příspěvek od hal_sk »

Pri riešení iného problému som narazil na informáciu z oficiálnej stránky mojej grafickej karty (sekcia "ADDITIONAL INFORMATION"), že...
Known Issues with this release:
* Resuming from suspend may not be reliable on GeForce GTX 9xx boards in some configurations.
Takže je možné, že problém spôsobuje ovládač grafickej karty.

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#30 Příspěvek od menom »

.

V dmesg.txt ked tam neni konkretne zariadenie, napr. (hash matches device i2c-9191) tak to nic neni
platne.

Ovladac grafickej karty ma na to vplyv, ale povedal by som, ze je to kombinacia nastaveni.
Mozno to nedava hned zmysel, ale v mojom pripade okrem nastaveni ako som pisal,
nastavit akciu, ktora sa ma vykonat po stlaceni tlacidla Napajania
na Neurobit nic
Rovnako pre tlacidlo uspania - Neurobit nic
Tak aj pre akciu co sa ma vykonat pri kritickej urovni nabitia baterie mam rovnako Neurobit nic
v power manageri.
Takto to mam nastavene :
Screenshot.png
Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

Po 10 minutach sa vypne display, namiesto screensavera

U mna dobre funguju ovladace rady 390.xx ale nie kazdy, treba vyskusat ako si to navzajom sadne.

O instalacii ovladaca zo stranky nvidia NVIDIA-Linux-x86_64-349.16.run sa neoplati uvazovat.
Nvidia neposkytne k tomu podporu, len napisu aby si sa obratil pre pomoc v ramci pouziteho distra.

.
.

Zamčeno