Problem pri instalaci

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Problem pri instalaci

#11 Příspěvek od milhouse »

Lidi, proč mu prostě nedáte odkaz na návod? Od toho tam přeci je!

http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... _instalace
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

jaku57
Příspěvky: 13
Registrován: 07 kvě 2015, 20:14

Re: Problem pri instalaci

#12 Příspěvek od jaku57 »

milhouse děkuji,že jsi připoměl co vlastně potřebuji.Nicméně tento odkaz již mám v praxi zasebou a odpověď na mou otázku jsem se zde zatím nedozvěděl.Připomínám,že Mint a Ubuntu jsem nainstaloval na disk společně s XP asi 3x.Vždy ta instalace probíhala přesně podle odkazu od milhouse.Při poslední instalaci se mě nedaří aby okno s nabídkou kam instalovat mint se zobrazilo s bodem
" Linux Mintu přidělí celý disk, nebo jej nainstalovat vedle ostatních operačních systémů" tato nabídka se nezobrazí a zobrazí se jen "Linux Mintu přidělí celý disk nebo něco jiného"
- instalace vedle ostatních operačních systémů tam prostě nemám a nemohu přijít na to proč když po 3x se to již povedlo ale vždy na jiném disku než ten na který se to pokouším instalovat.
Rady ohledně XP je mrtvé tak proč instalovat XP nepotřebuji já mám důvod proč to tak potřebuji.
Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Problem pri instalaci

#13 Příspěvek od milhouse »

No a proč to neudělat ručně, tedy "něco jiného"? Já to jinak nedělám a v návodu to je dobře popsáno.
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

kamowski

Re: Problem pri instalaci

#14 Příspěvek od kamowski »

to jaku57:
ak bol ten hdd úplne čistý (bez zabudnutých, skrytých partícií) pred inštaláciou xp, je možné, že mbr nie je celkom "kóšer", preto linux xp-čko nevidí
vlož si inštalačné cd xp a daj opraviť systém príkazom fixmbr

jaku57
Příspěvky: 13
Registrován: 07 kvě 2015, 20:14

Re: Problem pri instalaci

#15 Příspěvek od jaku57 »

Ručně - něco jiného jsem zkoušel a nějak se mě to nedaří,vždy to hodí okno,že jsem cosi neudělal a já nevím jak. V návodu je to dobře popsáno,možná pro zkušenější ale já s tím mám problém.Proto se spoléhám na to,že to instalování vedle XP proběhne samo a já jen přidělím velikost disku a při bootování si vyberu OS.
Co se týká toho disku tak ten je starší,podle crystaldisk info vykazuje 1 žluté kolečko.Před instalací jsem odstranil všechny oddíly,zůstalo tam jen nějakých 8 MB a rozdělil ho na disk C a D.Na C je XPéčko a D je nenaformátovaný
Kdyby jsem chtěl provést tu opravu tak kdy a kam zadat to fixmbr?
Pokud vložím cd xp tak se mě to zeptá jestli chci opravu a tam nevím,že by se zadával nějaký příkaz.
Ještě doplním, linux vidí že na disku je aktualní OS Win.xp profesional

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Problem pri instalaci

#16 Příspěvek od DrShame »

Jak se dostat do konzole pro zotavení:
http://www.tipypropc.cz/k-cemu-je-konzo ... indows-xp/

Jak opravit zaváděcí sektor na disku pro Windows XP:
http://www.tipypropc.cz/konzola-pro-zot ... a-fixboot/

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Problem pri instalaci

#17 Příspěvek od DrShame »

Jinak jsem vygooglil proč se při instalaci nemusí objevit volba "instalovat vedle ostatních o.s."

Možnosti proč se tak nestalo:
- windows se místo vypnutí hibernoval
- windows nebyl správně vypnut. (vypadla elektřina, nebo modrá obrazovka?)
- oddíl win je poškozen a měl by být opraven příkazem "chkdsk /f c:"
- oddíl win je příliš plný na to aby ho šlo zmenšit
- oddíl win nejde zmenšit, protože soubory na něm jsou příliš fragmentovány a jejich části by se nacházely mimo zmenšenou oblast
- oddíl win nemůže být zmenšen, protože u hranice jsou nepřemistitelné soubory
- jednotka byla naformátována jako "dynamický disk". Ubuntu (Mint) na něj nemůže být instalováno. Je potřeba jednotku převést na "základní disk".

jaku57
Příspěvky: 13
Registrován: 07 kvě 2015, 20:14

Re: Problem pri instalaci

#18 Příspěvek od jaku57 »

Provedl jsem fixboot ale nic se nezměnilo.Disk má 120GB a je rozdělen na C-52GB a D-62GB.Zkusil jsem znova něco jiného ale opět se mě nedaří.Nevím prostě jak to udělat ač je zde návod /odkaz/ ale ten je pro čistou instalaci takže přesný postup instalace s xp pro lamy jsem nenašel.

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problem pri instalaci

#19 Příspěvek od menom »

.
Cez volbu „Neco jineho“ urcis kam chces instalovat.
Ak mas XP na C tak vyberes pre linux D co by malo byt oznacene ako sda2 (ak mas len tento 1 disk).

V tomto kroku klikni pravym na to sda2 a vyber formatovat.
Vo vyskocenom okne byva zadrhel, ze je tam napisane „Nepouzivat tuto oblast“.
Ty vsak z ponuky vyber „Formatovat na Ext4“
A Pripojny bod pre system vyber znak lomitko /

Potvrdis.

Dole daj pozor kam sa ma instalovat zavadzac.
Ak mas len 1 disk, tak to bude /dev/sda
Potvrdis.

Ak napise ze si nevybral oblast pre SWAP tak to odklikni , SWAP nepotrebujes, iba ak chces pouzivat hibernaciu na disk.
V tom pripade je dobre mat uz pripravenu malu oblast pre SWAP a urcit kde bude.

Neboj pojde to ...

.
.

jaku57
Příspěvky: 13
Registrován: 07 kvě 2015, 20:14

Re: Problem pri instalaci

#20 Příspěvek od jaku57 »

Tak jsem to opět zkusil,něco jiného,nabídlo to sda1 nebo sda5 /sda2 tam nebylo/.Pravé tl. vůbec nereagovalo,prostě jsem to nějak doklikal,a spustila se instalace která normalne probehla, po dokopirovani souboru vsak instalator "zmizi", mam jen prazdou plochu live systemu a doaleluja se toci kurzor (tj. ze pracuje). Disk se ani nehne.Po hodině jsem provedl restart.Naběhl win xp,D disk zmizel z pc win ho nedetekuje ale Everest home vidí oddíl C win. a oddíl linux.
Zkusil jsem znova instalaci a nyní to nabídlo možnost instalace vedle OS ale také linux který jsem tam již nainstaloval.Tak jsem to odklikl a proběhla znova instalace se stejným výsledkem jako předešlá to jest kurzor se točil 2 hodiny a ke klasickému ukončení nedošlo.Tak že nyní mám v pc win a 2x linux ale při spuštění pc naběhne win

Zamčeno