Minimální instalace

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
sachy
Příspěvky: 6
Registrován: 09 bře 2013, 14:27

Minimální instalace

#1 Příspěvek od sachy »

Ahoj,
chci přejít z *vyladěného Ubuntu 10.04 na Mint+MATE.

První pokus o přechod dopadl špatně, nastavení se nejen nezmigrovalo (chápu), ale navíc *rozbilo způsobem, že si s ním ani ze zálohy obnovený systém neporadil.

1) instalace obsahuje spoustu programů, které nikdy nepoužiji - existuje něco jako minimalCD?
2) Lze přejít Ub->Mint pomocí náhrady repozitářů a "update && upgrade"?

Díky...

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Minimální instalace

#2 Příspěvek od ulo »

Vítám pane,

1) minimal CD ani něco jako netinstall zatím není, vše je jen na jednom DVD a já tuto absenci řeším tak, že po instalaci čistého systému odinstaluju pro mě nepotřebné aplikace nebo je nahradím nějakými svými oblíbenými (předpokládám, že toto řešení je jasné, i když ne moc pohodlné).

2) postup přes update po změně zdrojů z Ubuntu na Mint by teoreticky mohl fungovat, ale nemám ho vyzkoušen a nevím o nikom, kdo by to zkoušel (a popř. s jakým výsledkem). Já přechod z Kubuntu na LinuxMint KDE dělal z čisté instalace (čili udělal jsem si zálohu oddílu "/" a samostatného oddíl "/home" z Kubuntu, pak čistá instalace Mintu, opět oddíly "/" a "/home", pak po instalaci potřebných aplikací jsem jen zkopíroval konfiguráky s nastavením ze zálohy a donastavil to, co se nepovedlo přes konfiguráky, především nastavení týkající se KDE prostředí) a vše mi pak šlapalo jako hodinky.
Chápu, že se chceš vyhnout po čisté instalaci zdlouhavému nastavování všeho, co potřebuješ, ale myslím si, že v určité míře se tomu stejně nevyhneš.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

sachy
Příspěvky: 6
Registrován: 09 bře 2013, 14:27

Re: Minimální instalace

#3 Příspěvek od sachy »

Díky za odpověd.
1) Řekněme že mám na systém trochu nestandardní nároky a nahrazoval bych většinu věcí. Takže se odinstalacím chci pokud možno vyhnout a instalovat rovnou co potřebuji.

2) Pokud má mint metabalík mate-desktop, který přiinstaluje MATE do existujícího systému bez "balastu" v podobě FF/Gimp/Gwibber/..., tak bych vzal minimal Ubuntu/Debian + mintí repozitáře :) Je mi jasné že se poinstalačním úpravám nevyhnu, jen je chci minimalizovat...

sachy
Příspěvky: 6
Registrován: 09 bře 2013, 14:27

Re: Minimální instalace

#4 Příspěvek od sachy »

Vypadá to, že optimální instalační disk bude Ubuntu 12.10 server. Neobsahuje žádný (zjevný) balast, po instalaci je zaplněno příjemných 1.4GiB disku:)

Může mi prosím někdo poradit které repozitáře jsou pro Mint 14 potřeba?
Díky...

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Minimální instalace

#5 Příspěvek od ulo »

sachy píše:Může mi prosím někdo poradit které repozitáře jsou pro Mint 14 potřeba?
Díky...
Mintí repozitáře, které jsou potřeba:

Kód: Vybrat vše

deb http://packages.linuxmint.com/ nadia main upstream import
deb-src http://packages.linuxmint.com/ nadia main upstream import
a pak jsou ještě doplňkové repozitáře backport (novější verze některých aplikací, graf. prostředí Cinnamon a MATE backportované na starší vydání Mintu - pro Mint 14 ještě není, je nyní pro Mint 13 a jsou v něm aplikace a nové verze Cinnamonu a MATE z Mint 14) a pak ještě romeo repozitář (testovací verze aplikací).

Zajímalo by mě, jak dopadneš s tou svou zvláštní instalací - napiš sem pak prosím ;-) Díky.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

sachy
Příspěvky: 6
Registrován: 09 bře 2013, 14:27

Re: Minimální instalace

#6 Příspěvek od sachy »

Takže návod "Jak vytvořit odlehčený Mint+Mate systém (Ubuntu 12.10 -> Mint MATE Nadia)" pro *pokročilé uživatele, kteří se nebojí terminálu. Všechny příkazy je nutné provádět s právy roota, ikdyž to u nich explicitně neuvádím.
Prozatím ve VirtualBoxu, pak sepíšu jak na "čistou" instalaci.
Návod doplněn o offline postup "naostro". Pokud instalujete offline, věnujte pozornost modrým krokům.

1) Stáhněte Ubuntu 12.10 server
1a) Stáhněte si přiložený seznam potřebných balíků. NetworkManager jsem pro jeho přílišnou závislost nahradil stejně schopným programem Wicd.
1b) Vyčistěte cache a stáhněte balíky, které budou potřeba pro instalaci MATE. Balík "add-apt-key" je potřeba pro přidání repozitáře v kroku 3.

Kód: Vybrat vše

apt-get clean
apt-get install add-apt-key $(cat pkgs.txt) --no-install-recomends --download-only
1c) Stažené balíky si nakopírujte někam, kde přežijí instalační proces (na flahku třeba)

Kód: Vybrat vše

cp -r /var/cache/apt/archives/* /media/flashka/archives/
[/color]

2) Nainstalujte Ubuntu server.
2a) Instalátor se zeptá na "rodiny" balíků k instalaci - nevybírejte nic a pokračujte ENTERem

3) Po restartu je třeba přidat Mintí repozitář...

Kód: Vybrat vše

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install add-apt-key
echo "#Mint repositories
deb http://packages.linuxmint.com/ nadia main upstream import
deb-src http://packages.linuxmint.com/ nadia main upstream import" >> /etc/apt/sources.list
add-apt-key 3EE67F3D0FF405B2
apt-get update
3a) Bod 3 nemá bez internetu smysl. Provedte ho po nainstalování ostatních balíků a vyklikaném připojení k síti.

4) ... a nainstalovat Mate *bez uživatelských programů (Gimp, FF, LibreOffice, totem, Banschee,...), tudíž nelze použít metabalíky "mate-desktop" a další silně závislé :)
V příloze je seznam balíků z normálně instalovaného Mintu (pouze mintí repozitář), takže se instaluje opravdu jenom MATE + několik málo věcí, jejichž odstranění ze závislostí je neúměrné vynaloženému úsilí. Soubor si stáhněte a uložte teba na flashku, kterou pak připojte do nového systému.

Kód: Vybrat vše

mkdir /media/flashka
mount -o defaults,rw /dev/sdb1 /media/flashka
apt-get install $(cat /media/flasha/pkgs.txt) --no-install-recommends
4a) V případě že instalujete offline, příkazy budou následující (předchozí nedělejte)

Kód: Vybrat vše

mkdir /media/flashka
mount -o defaults,rw /dev/sdb1 /media/flashka
dpkg -i /media/flashka/archives/*
[/color]

5) Instalace skončí s chybou že se nepovedlo korektně nainstalovat balík "mint-artwork-mate", to ničemu nevadí, můžete to ignorovat.
5a) Instalace pomocí dpkg vygeneruje chyby i u "mate-common" a ještě jednoho balíku, lze ignorovat.

6) Restart systému do nového prostředí

Kód: Vybrat vše

shutdown -r now
7) Měla by naběhnout Mintí přihlašovací obrazovka a po přihlášení cosi mezi gnome2 a MATE. Rozdíl je dán pravděpodobně vadným balíkem "mint-artwork-mate", vyřeším (a napíšu sem) později. V příloze máte screenshot jak ted systém vypadá (a že je opravdu štíhlý).

POZOR!) Instalace obsahuje Wicd místo NM. Neobsahuje přehrávač videí, webový prohlížeč...
Přílohy
pkgs.txt
Seznam potřebných balíků
(1.96 KiB) Staženo 144 x
mintbuntu.png
mintbuntu.png (169.42 KiB) Zobrazeno 2680 x
Naposledy upravil(a) sachy dne 16 bře 2013, 22:25, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Minimální instalace

#7 Příspěvek od KOLEGA »

Díky, problém se pokusíme nějak řešit, teď momentálně tak, že si to napíšu do TXT a dám na plochu... :D
Edit: Kdyby jsi chtěl, tak to hodíme jako článek, protože tohle je opravdu zajímavá věc, která si zaslouží pozornost... ;)
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Minimální instalace

#8 Příspěvek od ulo »

sachy píše: ...
"Nelze přiložit TXT soubor" (WTF!?!), takže si seznam nestáhnete.
...
Momentálně šlo uploadnout soubory (i txt) do velikosti 2 MB - zvětším tento limit a pak by to mělo být bez problémů. Zřejmě byl ten soubor větší.

EDIT: nyní je limit 5 MB na soubor, tak to předpokládám, že již bude stačit na většinu souborů. Větší soubory se z kapacitních důvodů budou linkovat z externích serverů typu uschovna.cz apod. a vkládat v příspěvku do tagů jako odkaz. Díky za pochopení.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Minimální instalace

#9 Příspěvek od ulo »

Taky udělám ty náhledy, jak jsi psal - díky za nápad :-)
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

sachy
Příspěvky: 6
Registrován: 09 bře 2013, 14:27

Re: Minimální instalace

#10 Příspěvek od sachy »

Ten TXT soubor má 2kB (je to opravdu jen seznam balíků), v limitu určitě problém nebude.

Zatím to příliš zviditelñovat nechci, počkejte do příštího víkendu kdy snad návod dodělám. Když to pak dáte jako článek/wiki návod, budu jen rád:)

Zamčeno