Pomoc s instalací LM Mate 18.1

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Shark660
Příspěvky: 6
Registrován: 19 srp 2015, 14:11

Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#1 Příspěvek od Shark660 »

Dobrý den, prosím, potřeboval bych poradit s instalací Mintu na postarší počítač s Win XP. Ten tam potřebuji zachovat a chtěl Mint nainstalovat k němu. Jenže jsem se při instalaci zasekl a nevím jak dál. Snažím se udržet při životě starší pc, kde je docela dost fotek a není to pro mě a tak proto je nutné zanechat XP i s obsahem disku. Linux jim tam dávám na zkoušku. Nevybral jsem v instalaci "formátovat", ale "jiné" či jak to bylo psané a nevím jak dál.... http://jawamania.info/Files/users/18074 ... 569[1].JPG http://jawamania.info/Files/users/18074 ... 567[1].JPG http://jawamania.info/Files/users/18074 ... 568[1].JPG

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#2 Příspěvek od menom »

.

Ak si este neformatoval, tak XP tam este je.

Na tvojom mieste by som Zrusil instalaciu a instalacku spustil ako LIVE system, (Vyzkouset) kedy sa nic neinstaluje.

Ked to nabehne na pracovnu plochu, tak spustit program GParted
a zmensit ten oddil (partition) XP napriklad o 30 GB (alebo inu hodnotu) , cim vznikne volne miesto.

Na uvolnenom mieste potom vytvorit oddil (partition) so suborovym systemom Ext4.

Ked to uspesne prebehne, tak ukoncit program GParted a spustit novu instalaciu.

.
.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#3 Příspěvek od vxmery »

Ahoj, vitaj na fóre,
instalací Mintu na postarší počítač s Win XP
čo keby si to trocha rozviedol? CPU, RAM, HDD
potřeboval bych poradit s instalací
Neponáhľaj sa hneď s inštaláciou, vyskúšaj najprv riadne Live. BTW - LM Mate 18.1 nie je vhodný na staršie stroje. Namiesto toho si stiahni LM Mate 17.3
Máš 64 alebo 32 bitový procesor?
Návod na vyskúšanie LM bez inštalácie je TU.
Návod na dualboot s Win je TU.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Shark660
Příspěvky: 6
Registrován: 19 srp 2015, 14:11

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#4 Příspěvek od Shark660 »

Děkuji za odpověď. Já ale nemůžu formátovat. Je to pc tchána, ten tam má svoje věci, ale pc je s XP takřka nepoužitelné, zamrzlé a chci vyzkoušet, zda s Mintem nedostane druhý dech. U mého pc, se to povedlo, jenže tam jsem mohl formátovat. Ale nepřesvědčím ho k záloze dat a naformátování a nahrání Linuxu. Proto chci nainstalovat Linux vedle XP, ať si to může vyzkoušet. Jo a z Live z DVD... Zkoušel jsem, s tím se nedá pracovat, to je neskutečně pomalé... A co se týče GParted atd, netuším o čem je řeč, jsem it samouk... Pokud tomu ale rozumím správně, tak je to program, který nainstaluji a jeho použitím vytvořím na hdd sektory. Např 30GB pro Linux a zbytek nechám XP. Rozumím tomu správně? https://www.slunecnice.cz/sw/gparted/

Shark660
Příspěvky: 6
Registrován: 19 srp 2015, 14:11

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#5 Příspěvek od Shark660 »

Děkuji za odpověď. No údaje si přesně nepamatuji, je to ale tuším Pentium 2,0, RAM 512, HDD 80GB. A je to 32bit. Ok, zkusím 17.3. Tu mám právě u sebe na pc s obdobnými parametry a pc šlape jak s XP nikdy. Už jsem tak zachránil 2 starší PC. A vlastně jsem jej u jednoho instaloval vedle XP a problém s instalací nebyl. Tak zkusím ji dát i tam a uvidím. A zkoušet LIVE verzi nemusím, jsem již přes rok jeho spokojený uživatel.... No a pravda, drobnou nespokojenost mám, na mém pc mi nejde nainstalovat STELLARIUM, byť si jej stáhnu ve verzi pro Linux, ale to sem nepatří, na to si založím později nový dotaz...

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#6 Příspěvek od menom »

Shark660 píše:A co se týče GParted atd, netuším o čem je řeč, jsem it samouk... Pokud tomu ale rozumím správně, tak je to program, který nainstaluji a jeho použitím vytvořím na hdd sektory. Např 30GB pro Linux a zbytek nechám XP. Rozumím tomu správně?
GParted nemusis instalovat byva sucastou skoro kazdeho LIVE systemu no oznacuju ho ako
Editor diskovych oddielov , mozno aj Partition manager.
Staci pohladat v Menu alebo v Menu napisat do pola pre vyhladanie programu

Kód: Vybrat vše

gparted
To najdes.
Shark660 píše:A zkoušet LIVE verzi nemusím, jsem již přes rok jeho spokojený uživatel....
Skusat to je nutne aby sa ukazalo ako funguje na tom konkretnom hardveri
Ze poznas system nezaruci ze bude fungovat wifi alebo zvukovka ...

.
.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#7 Příspěvek od vxmery »

RAM 512
512MB RAM brzdí každý optimizmus. LM na ňom rozchodíš ale zabije ho web (mám vlastnú skúsenosť). Potrebuješ rozšíriť RAM aspoň na 1GB. Rozober PC, pozri presný typ RAM, pozri nejaký bazár.
Ešte jeden tip na Linux pre staršie PC je TU.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomoc s instalací LM Mate 18.1

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Opravdu. To nejtezsi, co tam muzes dat je Lubuntu ... Mohl by jsi instalovat Mint 17.3 xfce a pak prefrcnout na lxde, ale to je dost krkolomne na takovy HW. Kazdopadne 1GB je nutnost - to by jakstaks aj to xfce slo, ale uz to pujde citit - s 512MB se poohlizet spis po Puppy ci jine ultralehke distr. a na internetu byt trpelivy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno