jak přejít z Linux Mintu 13 na Linux Mint 14 [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

jak přejít z Linux Mintu 13 na Linux Mint 14 [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Maky »

jak přejít z Linux Mintu 13 na Linux Mint 14, aniž bych musel instaloval LM znovu? V Ubuntu fungovalo přechod na vyšší verzi.
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: jak přejít z mint 13 na 14

#2 Příspěvek od KOLEGA »

Máme na to článek, doporučuji přečíst, ať víš o co tam jde... a nebo to vem jenom jako návod http://www.linux-mint-czech.cz/upgrade-linux-mint/
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

Re: jak přejít z mint 13 na 14

#3 Příspěvek od Maky »

KOLEGA píše:Máme na to článek, doporučuji přečíst, ať víš o co tam jde... a nebo to vem jenom jako návod http://www.linux-mint-czech.cz/upgrade-linux-mint/

děkuji za odpověď. Zřejmě udělám nový instal. Jakmile stáhnu ISO a bude více času.
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

kamowski

Re: jak přejít z mint 13 na 14

#4 Příspěvek od kamowski »

Reinštalácia linuxu
mám jeden hdd, na ktorom si skúšam rôzne distrá, prostredia...(dá sa to robiť aj vo virtualboxe ale takto to mám radšej :D )
dám sem postup, ako to riešim ja, možno sa to niekomu, kto to ešte nerobil zíde :)
hdd mám rozdelený takto:
10GB "/"
2GB swap
zbytok "/home"
----
prečo to robím takto:
- väčšine linuxových distribúcií stači na "/" 5-6 GB, nakoľko nezvyknem doinštalovať kvantá ďalších programov, 10 GB bude dosť
- mám staršie "železá" a tam sa odporúča pre swap 2xRAM
- zbytok dám na "/home" aby som si nemusel všetko stále znova a znova zálohovať a aby som mohol používať nasledujúci spôsob na preinštalovanie
----

aby sme si rozumeli:
adresár = zložka, folder, to je ten kufrík, do ktorého si dávam ďalšie veci
súbor = file, to je ikonka, ktorá má za názvom bodku a nejakú koncovku (názov.xxx
)

(sem patrí poznámka 1)
- vložím LIVE DVD, spustím a začína
PRÍPRAVA:
- otvorím /home
- kliknem pravým tlačidlom myši na /USER (ja) a vyberiem "open as administrator"
- Ctrl-H zobrazím aj skryté súbory a adresáre
- Ctrl-A označím (vysvietim) všetko
- držím Ctrl a odznačím:
dokumenty, hudba, obrázky, plocha, stiahnuté, šablóny, video.... (podľa toho, ktoré adresáre používam, prázdne netreba) a potom zo skrytých adresárov, kde sú uložené moje nastavenie programov, ktoré používam:
.luckybackup, .mozilla, .opera, .purple (tu sú skryté súbory pre pidgin), .Skype, .thunderbird
(opäť si každý vyberie to, čo používa)
ak mám aj nejaké súbory v /home/user, podľa potreby označím aj tie
SKONTROLUJEM, ČI SOM NIEČO NEVYNECHAL ABY SOM O TO NEPRIŠIEL !!!
ak mám dôležité adresáre a súbory odznačené (nevysvietené) dám SHIFT-DEL a všetko ostatné zmažem.
----
prečo to robím takto:
medzi skrytými adresármi a súbormi sú aj nastavenia tej ktorej distribúcie/prostredia, ktoré by mi mohli spôsobiť, že po inštalácii bude moje prostredie iné ako má byť.
Príklad: ak som v pôvodnom prostredí mal dva panely (hore a dole), budem ich mať aj v novom atď..
----


INŠTALÁCIA:
- na ploche je ikonka "inštalovať na disk", túto spustím
- vyberiem jazyk, miesto, rozloženie klávesnice...
- preklikám sa až k ponuke spôsobu inštalácie, tu si vyberiem "ručnú" (manuálnu, inú....)
- zobrazia sa mi moje 3 partície:
vyberiem prvú 10GB (tam som mal "/" ) - zmeniť - nastavím na ext4 - prípojný bod "/" - zaškrtnem "formátovať"
vyberiem druhú 2GB (tam som mal swap) - zmeniť - skontrolujem, či tam je swap :)
vyberiem tretiu (tam som mal "/home") - zmeniť - nastavím na ext4 - prípojný bod "/home" - NEFORMÁTOVAŤ
OPÄŤ SKONTROLUJEM, ČI TO JE OK, "/home" NEFORMÁTOVAŤ!!!
(ak som live dvd spustil z usb kľúča, skontrolujem, či mi boot tabuľku ide zapísať na hdd (hda, sda...) a nie na usb, to by ma čakakla nová inštalácia)

a môžem inštalovať

PO INŠTALÁCII:
- dám aktualizovať
- doinštalujem programy, ktoré chcem, potrebujem... a nie sú ešte nainštalované
(sem patrí poznámka 2)
- doinštalujem jazykovú podporu: menu -> predvoľby -> jazyková podpora

Reštartujem aby sa mi to celé "poslovenčilo" :D a vytešujem sa, aký som šikovný :lol: :lol: :lol:
Niektoré veci si ešte doladím ale to sú už detaily.


________________________________________________________
poznámka 1:
ešte v pôvodnej distribúcii (ak je to mint) si cez menu -> správa -> zálohovací nástroj (mintbackup) môžem urobiť zálohu programov, ktoré som si doinštaloval a uložiť do niektorého adresára, ktorý nebudem mazať
že jedinečné súbory a adresáre (mnou vytvorené dokumenty, šablóny, fotky, iné práce) mám zálohované na ext.hdd, by dnes mala byť už samozrejmosť a o to ostatné sa nestrachujem
poznámka 2:
ak som si vytvoril zálohu programov, môžem spustiť ich obnovu a nemusím ich doinštalovať ručne ;)
Naposledy upravil(a) kamowski dne 15 pro 2012, 09:32, celkem upraveno 5 x.

admin

Re: jak přejít z mint 13 na 14

#5 Příspěvek od admin »

Kámo, napiš to pls na web jako článek... ať to vidí i nováčci :) :)

Zamčeno