Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Ferri
Příspěvky: 11
Registrován: 05 pro 2017, 06:01

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#11 Příspěvek od Ferri »

Ventero1 píše: 05 pro 2017, 20:04 Ano - takhle uz se v tom muzeme vyznat :)

To chovani by prave mohlo odpovidat neplatnemu zaznamu v EFI. Zkusil jsi Linux disk nahodit pres bootmenukey ?

Ma tvoje deska v EFI moznost bootovat primym ukazanim na soubor?

Ani kdyz po instalaci Win tento disk odpojis a vratis jen disk s Lin, tak nenabehne?
Omlouvám se byl jsem do teď v práci tak jsem se nemohl věnovat svému koníčku :lol:

1. Zkoušel a disk nenabootuje jako kdyby opravdu bylo něco špatně ze záznamem v EFI ale zaráží mě fakt že v době kdy jsem prováděl změny na druhém disku byl hlavní disk s Linuxem odpojený fyzicky .

2.Nemá hledal jsem a tahle volba tam bohužel není .

3. To jsem také zkoušel a ne ani tehdy nenaběhne .

Ferri
Příspěvky: 11
Registrován: 05 pro 2017, 06:01

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#12 Příspěvek od Ferri »

vxmery píše: 06 pro 2017, 13:28 Takže nazad k pôvodnej otázke:
jestli je reálné mít Linux a Windows každý na jiném HDD s tím že každý OS bude plně samostatný a bude mít vlastní Efi
Ano, je to možné za predpokladu:
1. všetky disky pripojené
2. najprv nainštalovať Win
3. potom inštalovať Linux, (voľba inštalácie "Niečo iné") upraviť partície a Grub inštalovať do Efi Linuxu
Nie je to však štandardné riešenie. Štandardne sa vyberá z Grubu čo má štartovať ak chceš mať dualboot.
Ok ale měl by fungovat i postup kdy instaluji jeden ze dvou OS vždy zvlášť a při odpojeném druhém disku ne ?
Chci říct proč instalovat Grub jestli to chápu správně do Windows Efi když stačí odpojit disk ? Zřejmě mi něco uniká :lol:

Ferri
Příspěvky: 11
Registrován: 05 pro 2017, 06:01

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#13 Příspěvek od Ferri »

redhawk píše: 06 pro 2017, 20:58
Ferri píše: 06 pro 2017, 20:51
vxmery píše: 06 pro 2017, 13:28 Takže nazad k pôvodnej otázke:
jestli je reálné mít Linux a Windows každý na jiném HDD s tím že každý OS bude plně samostatný a bude mít vlastní Efi
Ano, je to možné za predpokladu:
1. všetky disky pripojené
2. najprv nainštalovať Win
3. potom inštalovať Linux, (voľba inštalácie "Niečo iné") upraviť partície a Grub inštalovať do Efi Linuxu
Nie je to však štandardné riešenie. Štandardne sa vyberá z Grubu čo má štartovať ak chceš mať dualboot.
1. měl by fungovat i postup kdy instaluji jeden ze dvou OS vždy zvlášť a při odpojeném druhém disku ne ?
2. Chci říct proč instalovat Grub jestli to chápu správně do Windows Efi když stačí odpojit disk ? Zřejmě mi něco uniká :lol:
1. ano pokial sa pouzije legacy, s EFI to funguje ako popisal vxmery. a je to aj spravny postup
2. preto lebo je nejaky standard a grub je presne na to urceny. efi je urceny na pristup os k hardveru, nie na riadenie spustania os.
unika to, ze EFI je v podstate firmver a az nad nim je loader

Obrázek

https://www.intel.com/content/www/us/en ... ology.html
Dobře ale UEFI má provést při startu stejně jako Bios minimální HW testy a pak prohledat místo MBR zaváděcího sektoru oddíl EFI kde je umístěný zavaděč tedy kod který má UEFI spustit a pak už je to čistě na zavaděči ne ? Proto nechápu proč mi po instalaci Win 10 při odpojeném druhém disku po následném zapojení nenabootuje Debian ? Jediné vysvětlení které mě napadá je že se změní nějaké nastavení přímo v UEFI . Jestli tomu rozumíte můžete mi prosím do detailu vysvětlit proč tomu tak je ? Problém je že jsem zvyklej 15 let na MBR a pořád uvažuji v tomhle duchu i když se tomu chci vyhnout UEFI je totiž úplně něco jiné . Děkuji

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#14 Příspěvek od Ventero1 »

To pak uplne postrada logiku - to vlastne znamena, ze je zabraneno tomu, aby jsi mohl vybirat ze dvou samostatne zaveditelnych disku a pracoval vzdy v zavislosti druheho na prvnim.

To by pak musela byt dalsi zhovadelost EFI. Coz me neprekvapuje, nebot cely koncept je zbytecne presofistikovana pitomost, ktera se dle odborniku zcela minula ucinkem vzhledem k hlavnimu duvodu, proc tento system vznikl: To co melo zabezpecit maximalni ochranu proti napadeni OS behem zavedeni se ukazalo prave jako nejvetsi bezpecnostni mezera. Vi se to, ale nikdo to neresil a poloblbi z Intelu chteji behem par pristich let uplne zrusit Legacy/CSM.

Ale stejne nevidim duvod, proc by to nemelo fungovat - nainstaluji samostatne jeden system na jeden disk EFI, vyberu zarizeni - bootuje. Nainstaluji samostatne druhy system na druhy disk EFI, vyberu zarizeni - bootuje.

Pak pripojim oba disky, stejnym zpusobem vyberu zarizeni a proc by nemel jeden z nich bootovat? Zvlast kdyz po vytvoreni zalohy do obrazu a znovu prehrani jednoho disku to funguje. Tedy me napadaji pouze 3 varianty:

1. Chyba je na urovni platnosti zaznamu (v efi to funguje jako odkaz) a tazatel se tim nemuze propracovat, aby mu vratil validitu ci ho vytvoril znovu
2. Pokakanej firmware desky - nedodelek ci bug
3. Cirocira ducharina
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#15 Příspěvek od Ventero1 »

Zkusil bych tedy toto. Dat tam disk prvni a nainstalovat Win. Pote ho neodpojit, pridat disk druhy a ten z Linuxu pripravit a nainstalovat linux tam, protoze tam instalator myslim umoznuje si presne vybrat co kam prijde vcetne zavadece. Tim budes mit kazdy disk samostatne zaveditelny a nemusel by vzniknout problem na urovni,zaznamu EFI ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ferri
Příspěvky: 11
Registrován: 05 pro 2017, 06:01

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#16 Příspěvek od Ferri »

No právě mě to připadá že by to taky mělo fungovat ale nefunguje tak je to možná tak jak říkáš prostě chyba firmware " UEFI " nebo něco jiné . Každopádně já jsem byl dlouholetým uživatelem Windows a letos jsem definitivně přešel na Linux protože už má trpělivost s Mrkvosoftem přetekla a musím vám říct že když jsem nedávno zapnul Win 10 tak mi bylo na zvracení ... Chtěl jsem mít dualboot jenom kvůli občasnému hraní ale čím dál víc uvažuji nad tím že si snad pořídím konzoli a Windows už nechci v životě vidět bohatě stačí VirtualBox . Takže to asi stejně řešíme zbytečně i když by mě to zajímalo protože mi nedává smysl proč to nejde . Děkuji za rady zítra to vyzkouším s tím postupem co navrhuje redhawk " Zkusil bych tedy toto. Dat tam disk prvni a nainstalovat Win. Pote ho neodpojit, pridat disk druhy a ten z Linuxu pripravit a nainstalovat linux tam, protoze tam instalator myslim umoznuje si presne vybrat co kam prijde vcetne zavadece. "

Zkusím a dám vědět a ještě jednou díky za vaši trpělivost .

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#17 Příspěvek od Ventero1 »

Ferri píše: 07 pro 2017, 15:52 Děkuji za rady zítra to vyzkouším s tím postupem co navrhuje redhawk " Zkusil bych tedy toto ....
Jsem navrhl já ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#18 Příspěvek od vxmery »

Zkusil bych tedy toto. Dat tam disk prvni a nainstalovat Win. Pote ho neodpojit, pridat disk druhy...
Proste budeš skúšať všetko možné ale použiť štandardný fungujúci návod, ani za boha. :D
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#19 Příspěvek od menom »

vxmery píše: 07 pro 2017, 19:26 Proste budeš skúšať všetko možné ale použiť štandardný fungujúci návod, ani za boha :D
. . . . . . . . . + 1 . . . . . . . . .

:lol:

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dva OS každý na svém disku s vlastním EFi

#20 Příspěvek od Ventero1 »

Ale on nejspis potrebuje mit kazdy disk pouzitelny i samostatne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno