Výkon grafiky - ATI Radeon 2600

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
Nejedlej
Příspěvky: 2
Registrován: 12 srp 2014, 11:40

Výkon grafiky - ATI Radeon 2600

#1 Příspěvek od Nejedlej »

Ahoj,
jsem u Linuxu nováček a mám trochu problém s grafickou kartou - konkrétně ATI Radeon HD 2600 XT. Pochopil jsem, že ATI karty pod 5000 už nemají podporu a vyzkoušel jsem několik návodů jak ovladače i přesto nainstalovat. Všechny moje pokusy ale skončily špatně. OS mám Mint 17.
Takže mám dvě otázky:

Když naťukám do Terminalu první postup tohoto návodu, budu moct nainstalovat nejnovější oficiální ovladač?

Popřípadě, dá se nějak zlepšit výkon karty s tím předinstalovaným ovladačem?
Díky!

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Výkon grafiky - ATI Radeon 2600

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj,

1. mělo by to fungovat, ale musíš mít verzi xorg 1.12 a nižší, to zjistíš tak, že napíšeš do terminálu "inxi -Gx" a tam to pak uvidíš, mělo by to vypadat takto:

michal@michal-virtual-machine ~ $ inxi -Gx
Graphics: Card: VMware SVGA II Adapter bus-ID: 00:0f.0
X.Org: 1.15.1 drivers: vmware (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1280x768@59.9hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on SVGA3D; build GLX Version: 2.1 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes

2. Se svobodným ovladačem lze zvýšit výkon grafiky použitým jádrem linuxu, tzn. že pro nejnovější grafiky je lepší mít nejnovější jádro, ale naopak starší grafiky mohou lépe běhat na starším jádře
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
Longin
Příspěvky: 8
Registrován: 17 kvě 2014, 12:34

Re: Výkon grafiky - ATI Radeon 2600

#3 Příspěvek od Longin »

Nejedlej píše:Ahoj,
jsem u Linuxu nováček a mám trochu problém s grafickou kartou - konkrétně ATI Radeon HD 2600 XT. Pochopil jsem, že ATI karty pod 5000 už nemají podporu a vyzkoušel jsem několik návodů jak ovladače i přesto nainstalovat. Všechny moje pokusy ale skončily špatně. OS mám Mint 17.
Takže mám dvě otázky:

Když naťukám do Terminalu první postup tohoto návodu, budu moct nainstalovat nejnovější oficiální ovladač?

Popřípadě, dá se nějak zlepšit výkon karty s tím předinstalovaným ovladačem?
Díky!
Řešil jsem podobný problém s mobilní ATI 2600. Výsledek je takový, že postup (downgrade Xorgu) uvedený v tom linku funguje do určité verze Ubuntu mezi které LM 16-17 už nepatří. Pokud mermomocí chceš používat nesvobodné ovladače, tak je třeba nainstalovat předchozí LTS Mint 13, kde stačí ve správci ovladačí přepnout na nesvobodný ovladač.
Počítej ale s možnými problémy (i když je LM 13 LTS, tak mi stejně přišel zabugovanej + nastavení displeje mě blblo). Předpokládám, že chceš na LM hrát hry odpovídající výkonu 2600tky, ale osobně ti radím ať na to zapomeneš. I s nesvobodnýma ovladačema dosáhneš grafického výkonu odpovídající cca poloviny toho, co bys vytáhnul na widlích. Jestli chceš hrát hry, tak dualboot s widlema nebo si pořiď novější stroj, u kterého se aktivní vyvíjí Linuxové ovladače, ale i zde počítej s menším výkonem :D
Uč se vole, budeš inženýrem!

Nejedlej
Příspěvky: 2
Registrován: 12 srp 2014, 11:40

Re: Výkon grafiky - ATI Radeon 2600

#4 Příspěvek od Nejedlej »

Díky oběma!
Moc jsem se teď k tomu nedostal, hledal jsem aspoň, jestli nejde snížit ten xorg, ale marně :D Spokojím se zatím se slabším výkonem, novější stroj možná někdy v budoucnu.
Zajímavý ještě je, že někdy mi třeba hra šlape líp a někdy hůř.

Zamčeno