čeština

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
marinek
Příspěvky: 3
Registrován: 24 pro 2014, 10:30

čeština

#1 Příspěvek od marinek »

Zdravím Vás všechny, přeji krásné vánoce.
Hledal jsem ve foru a nenašel.
Před asi týdnem jsem si na doporučení nainstaloval Mint 17.1 Rebecca, a mám ve většině aplikací vadné kodování.
A většina aplikací je taky anglicky, Gimp, MC a tak
Přitom se mi velice líbí.
Doted jsem roky používal Ubuntu, různé varianty a s češtinou žádný problém. Osobně diakritiku nepoužívám, ale donutte okolí :P
Spousta příloh s diakritikou je problém otevřít kliknutím. Když spustím MC, tak taky vidím spousty otazníků, v názvech souburů, i v obsahu. Když se přihlásím na svůj sevřík, taky otazníky, křížky, kolečka. Servr je jasně jinuxový.
V týdnu jsem zkoušel jazyky, napsalo mi to, že mám češtinu, jsem i kliknul nastavit jako výchozí, a žádná změna. Když ted kliknu na jazyky, nic se neděje, bez reakce
doplnění 25.12
Je to 64bit a mimo menu jsou všechny aplikace v angličtině. Mě to celkem nevadí, ale to přece nemůžu instalovat nějakýmu Widlařovi.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: čeština

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, a to byla čistá instalace Mint 17.1 Rebecca, a volil jsi tam češtinu ? A co máš v menu - správa - Jazyky ? Mělo by tam být:
jazyk: czech
region: czech
a pak dát "Uplatnit v rámci celého systému" a když dáš Přidat/Odebrat jazyky tak by Čeština měla být na prvním místě, je to tak ?
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

marinek
Příspěvky: 3
Registrován: 24 pro 2014, 10:30

Re: čeština

#3 Příspěvek od marinek »

Ahoj. Přesně jak píšeš to proběhlo, stažení ISO, na USB, boot, čistá instalace v češtině, nějaké updaty po restartu.
Pak jsem i šel jak píšeš v nastavení na jazyky, bylo vše na češtinu, na prvním místě, klikl jsem i uplatnit v rámci celého systému, jasně, heslo, ale ani po restartu žádná změna, ted už několikrát usilovně klikám na jazyky a žádná reakce. Už jsem i přemýšlel spustit jazyky v konzoli, ale nevím příkaz - název

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: čeština

#4 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, otevři si terminál a nainstaluj:
sudo apt-get install language-selector-gnome

pak v terminálu spusť:
gnome-language-selector

mělo by ti to nabídnout možnost doinstalování češtiny :-)

už se to řešilo tu: http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... zyky#p6804
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

marinek
Příspěvky: 3
Registrován: 24 pro 2014, 10:30

Re: čeština

#5 Příspěvek od marinek »

Přeji krásný nový rok.
Takže chybu jsem nakonec musel řešit reinstalací, a zkusím popsat své chyby, aby se to snad nikomu nestalo.
Zjistil jsem chybu tak, že v konzoli jsem dal apt-get update a to mi jasně napsalo, že mám nějakou chybu ve zdrojích.
Trochu mne udivilo, že celou tu dobu, asi týden, dole v liště svítila zelená fajfka "Váš systém je aktuální" a nic nikde nehlásilo chybu.
Tak jsem klikl na "zdroje softwaru" a snažil se to nějak opravit, pokusy "opravit problémy s Mergelist" či "odstranit zbytkové nastavení" namělo žádný efekt, až nakonec jsem ve složce PPA našel nejakou deb cestu.
Jak jsem ji tam dostal netuším, ale pravděpodobně jsem při pokusech o instalaci nějakého převodníku videa (asi MMC) nějakým chybným příkazem to tam hodil.
Po odstranění konečně proběhly aktualizace, poté mi šlo spustit i nastavení jazyka a tam jsem zjistil,
že region byl sice "Czech, Czech Republic UTF8" , ale jazyk byl jen něco jako "CS - CZ."
Když jsem tam klikl, tak mi to nabídlo správnou volbu, potvrdil, zapsal v rámci celého systému a poté restartoval.
Ale po restartu nabíhala jen černá obrazovka s myší, na nic to nereagovalo,
když jsem i v konzoli zkoušel startx, tak to dlouhý čas psalo spousty chyb, které jsem si nezapsal, takže je nemůžu napsat.
Na stolním kompu mám ještě Xubuntu, tam jsem si stáhl nové ISO, pro jistotu zkontroloval MD5, a "tvůrce spouštecího disku" mi to zapsal na flešku.
MD5 jsem kontroloval proto, že mi kámoš říkal, že (teda 32bit verzi, ale to je snad jedno) stahoval mockrát a až asi po šesté měl správné MD5, což mně dost udivilo.
Pak jsem našel další problém, který jsem snad 3 hodky řešil a sice s tímhle nesouvisí, ale nechci otvírat další vlákno.
Z flešky boot probíhal tak že napsal "failed to load COM32 file vesamenu.c32"
Zkoušel jsem ro na více PC a všude stejný výsledek. V Googlu jsem našel dost komunikací o tomto, vše jen anglicky,
radili tak něco jako zkopírovat do rootu té flešky nějaké 3 soubory, což jsem taky zkoušel, bez úspěchu.
Nakonec další rada, zkusit tab, nabídlo mi to možnosti, tak jsem napsal "live" a ono to normálně naběhlo.
Tak znovu díky za pokusy mi poradit a přeji hezký den
Marek

mvikym
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2015, 15:42

Re: čeština

#6 Příspěvek od mvikym »

Allconius píše:Ahoj, otevři si terminál a nainstaluj:
sudo apt-get install language-selector-gnome

pak v terminálu spusť:
gnome-language-selector

mělo by ti to nabídnout možnost doinstalování češtiny :-)

už se to řešilo tu: http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... zyky#p6804

zdravím. ikdyž jsem použil tento postup a došlo k doinstalování potřebných balíků, tak stale nemám v češtině napřiklad Kdenlive a qshutdown
Kdenlive jsem měl v ubuntu automaticky v cz po instalaci a qshutdown má být častečně počeštěn. diky za rady

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: čeština

#7 Příspěvek od milhouse »

mvikym píše:
Allconius píše:Ahoj, otevři si terminál a nainstaluj:
sudo apt-get install language-selector-gnome

pak v terminálu spusť:
gnome-language-selector

mělo by ti to nabídnout možnost doinstalování češtiny :-)

už se to řešilo tu: http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... zyky#p6804

zdravím. ikdyž jsem použil tento postup a došlo k doinstalování potřebných balíků, tak stale nemám v češtině napřiklad Kdenlive a qshutdown
Kdenlive jsem měl v ubuntu automaticky v cz po instalaci a qshutdown má být častečně počeštěn. diky za rady
Obě aplikace patří do KDE4, takže nějaký balík "language-pack-kde-cs" by měl být nainstalovaný. Píšu po paměti, nemusí být název správně...
Naposledy upravil(a) milhouse dne 05 úno 2015, 11:25, celkem upraveno 1 x.
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

mvikym
Příspěvky: 10
Registrován: 03 úno 2015, 15:42

Re: čeština

#8 Příspěvek od mvikym »

onen zmíněný balík existuje, ale bohužel neustále bez češtiny. udivuje mě, že v xubuntu je to ihned v cz

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: čeština

#9 Příspěvek od milhouse »

Takže balík je nainstalovaný a ani po restartu není v češtině? Mají programy vůbec češtinu? :)
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: čeština

#10 Příspěvek od milhouse »

Pokud nepoužíváte prostředí KDE, ale chcete používat přeložené Kdenlive, musíte doinstalovat lokalizaci i pro KDE (obvykle je to balík kde-l10n-cs).

zdroj: http://cs.wikibooks.org/wiki/Kdenlive
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Zamčeno