Co je to ten HUD?

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zpráva
Autor
Funk
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2015, 06:55

Co je to ten HUD?

#1 Příspěvek od Funk »

Ahoj,

jsem novým uživatelem LM 17.3. Je fakt perfektní. Na funkcionalitu většiny fíčur jsem asi přišel. Nechápu ale HUD a ani Google mi to pořádně nedokázal vysvětlit. Jediné, čeho jsem schopen docílit je, že mi to při najetí okna k okraji řekne, abych držel Ctrl a šipkou ho přesunul na vedlejší plochu. Abych to okno dokázal přehodit, tak si připadám jak chobotnice. Levou rukou držím pravý Ctrl a k tomu mačkám kurzorovou šipku. Pravou rukou držím myš. Přijde mi, že mi něco uniklo. Nebo je snad HUD něco úplně jiného?

Díky

hovoří.cml
Příspěvky: 6
Registrován: 22 pro 2015, 14:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je to ten HUD?

#2 Příspěvek od hovoří.cml »

HUD = Heads-Up Display, neboli hlavní display. Podle mě je to to, co ti vyskočí, když klikneš na Menu. Hlavní display se trochu liší u Cinnamonu a Mate.
Old Bobby o tom kdysi napsal článek, ve kterém se o HUD zmiňuje. Snad jsem to pochopil správně. :-)

http://www.linux-mint-czech.cz/tohle-nemusite-cist-x/

Funk
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2015, 06:55

Re: Co je to ten HUD?

#3 Příspěvek od Funk »

Ty jo, tak teď už to nechápu vůbec :-)

Přesto děkuji za odpověď! Kdyby se o vysvětlení ještě náhodou někdo pokoušel, tak nebudu proti. Mám Cinnamon, na to jsem zapomněl upozornit.

hovoří.cml
Příspěvky: 6
Registrován: 22 pro 2015, 14:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je to ten HUD?

#4 Příspěvek od hovoří.cml »

Tak jsem trochu pohledal a HUD v linuxu mint je ta šedá hláška, když se okno přesune do nějakého rohu. Její význam jsem, přiznám se, dosud nepochopil.
Vysvětluji si to tak, že HUD pochází z Ubuntu a tam má asi více funkcí a linux mint je (asi) nevyužívá. Ostatně mint je sourozencem Ubuntu (14.04). Akorát místo Dashe a Launcheru používá prostředí cinnamon nebo mate. Pro běžného uživatele je cinnamon zřejmě jasná volba.:-)

Funk
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2015, 06:55

Re: Co je to ten HUD?

#5 Příspěvek od Funk »

Na první pohled to vypadá jako dost zásadní funkce, protože když přetáhnu okno k okraji, tak se přes téměř celou šířku obrazovky objeví hláška o tom, že mám držet Ctrl atd. Dá se to i vypnout, ale nechci to dělat, než tomu přijdu na kloub. Na druhou stranu je otázka, než bude žádat o vysvětlení manželka. Tak jsem zvědav, co jí pak řeknu :-)

hovoří.cml
Příspěvky: 6
Registrován: 22 pro 2015, 14:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je to ten HUD?

#6 Příspěvek od hovoří.cml »

Tak snad jsem už konečně objevil zásadní funkci HUDu!
Stalo se mi, že jsem si hrál s aplety (což může být nebezpečné, neboť některé už nejsou aktualizované a nebo v novějším cinnamonu nefungují) a po přidání lákavého apletu Configurable Menu byla konečná - konkrétně tento aplet funguje jen do verze cinnamonu 2.6 a s vyšší verzí nejenže nekomunikuje, ale mně osobně kompletně zablokoval cinnamon a panel!
Co teď? Přichází na řadu záchrana v podobě HUDu. U zablokovaného panelu nelze cinnamon restartovat obvyklým způsobem - pravý klik na panel - řešení problémů.
Použije se zkratka Alt + F2, vyskočí HUD a do pole se na píše "r" - enter. Cinnamon se zrestartuje a mělo by se dát dál pracovat.
V mém případě nepomohlo nic - aplet nešel z panelu odstranit a stále mi vše zablokovával.
Možná se to stalo jen mně, ale upozorňuji ještě jednou na problémový aplet Configurable Menu a verzi cinnamonu 2.8.6.
U mě se to nedalo vyřešit jinak, než reinstalem systému.

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Co je to ten HUD?

#7 Příspěvek od milhouse »

A přitom stačilo smazat uživatelské konfigurační soubory pro Cinnamon. :)
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

hovoří.cml
Příspěvky: 6
Registrován: 22 pro 2015, 14:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je to ten HUD?

#8 Příspěvek od hovoří.cml »

A to se maže jak a kde?

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Co je to ten HUD?

#9 Příspěvek od milhouse »

Programy si ukládají věci do /home/jmeno_uzivatele/.ruzne_adresare_zacinajici_teckou
Zobrazení zpravidla zkratka CTRL+H nebo CTRL+.
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

andrew16d
Příspěvky: 1
Registrován: 22 led 2016, 22:04

Re: Co je to ten HUD?

#10 Příspěvek od andrew16d »

Dnes som sa hral opäť s Mintom v živom obraze. Silne uvažujem nad prechodom s Ubuntu na Mint. Ubuntu aj unity mám rád, ale je pravda že v poslednom obdobý dosť stagnuje a čo je horšie zvykne mi mrznuť tak, že pomôže len tvrdy reštart.

Čo sa myslí v Minte pod pojmom HUD neviem, priznám sa že som si tento pojem v Minte až do teraz nevšimol. V Ubuntu sa pojmom HUD mýsli rozhranie na prehladavanie menu aplikácií. Vyvoláva sa lavým altom. Tu je video https://www.youtube.com/watch?v=w_WW-DHqR3c.

Aj ja som v Minte rozmýšľál nad tou hláškou s ctrl a šípkami. Šipky s ctrl nesuvysia, tie služia len na zmenu pracovnej plochy. Tak tiež som pochopil že ctrl služi na zmenu modu (s ctrl prejde do snap modu, ale čo to znamená?). Bez ctrl to len pekne presunie do označenej časti. Ale nepochopil som aky je rozdiel medzi modom bez ctrl a s ctrl. S ctrl to iba zmenilo trochu farbu toho vyznčovacieho ramčeka, inak sa zdalo že to robí to isté. Ale nerobí. Ešte som celkom nepochopil logiku, ale ked nejaké okno uložíš do boku (do rohu, hore...) a budeš pri tom držať ctrl, a nejake ine okno vedla neho potom maximalizuješ tak sa nemaximalizuje na celú obrazovku ale len do voľného priestoru vedla prveho okna. Aj potom čo prvemu oknu zmeníš velkosť, tak sa druhe okno maximalizuje len do to zväčšeného/zmenšeného volneho prestoru vedla prveho okna.
Ale ako som pisal ešte si celkom niesom istý že ako, a kedy to presne funguje. Zdá sa na priklad že záleži aj na polohe druhého okna voči prvému vo chvily maximalizácie. Ak by vedel niekto k tomu povedať viac budem rád.

Od verzie 17.2 sa dá cinnamon reštartovať pomocou ctrl+alt+esc čo sa hodí hlavne pri zamrznutí prostredia.

Zamčeno