Ako zvoliť verziu kernelu?

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
JohnnyS
Příspěvky: 8
Registrován: 14 led 2018, 15:57

Ako zvoliť verziu kernelu?

#1 Příspěvek od JohnnyS »

Zdravim,

vedel by mi, prosím, niekto vysvetliť podľa čoho inštalujete/vyberáte verzie kernelu? Mal by som to vlastne aktualizovať na vyššiu verziu? Problém mám ten, že používam Mint 18.3 a kernel 4.10.0 sa mi zdal najlepsí ak som používal novší tak vypadávali ovládače nesiel internet alebo video karta. Moc nerozumiem tej problematike kernelu, kedže som v linuxe novácik.

JohnnyS
Příspěvky: 8
Registrován: 14 led 2018, 15:57

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#2 Příspěvek od JohnnyS »

Aha, no a ked si vezmeme situaciu, ze mam niake problemy da sa niako vybrat vhodna verzia jadra pri, ktorej veci funguju alebo idem len pokus-omyl a skusam rozne verzie, ktora mi bude sediet?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#3 Příspěvek od vxmery »

da sa niako vybrat vhodna verzia jadra pri, ktorej veci funguju alebo idem len pokus-omyl a skusam rozne verzie, ktora mi bude sediet?
Práve preto Linux obsahuje fičúru "LIVE" kde jednoducho naštartuješ stroj s distribúciou, ktorá ti vyhovuje a bez akejkoľvek inštalácie si "naživo" vyskúšaš ako spolupracuje HW a ovládače. Kopu bývaých windowsákov o tom nevie a hneď sa vrhajú do inštalácií. A takisto sa doporučuje začiatočníkom začínať s tzv. LTS verziami distribúcií.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
tomsa91
Příspěvky: 67
Registrován: 28 čer 2013, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#4 Příspěvek od tomsa91 »

Ja sem pouzival kernel 4.15.0.38 na mintu 18.3 a vse mi fungovalo ale je mozne ze to dela hw tyto vypadky ale stejny problem jsem resil na lm19 kdy se mi freezoval pc na kernelu 4.16+ take mi vypadavali graficke ovladace a internet a tak jsem presel na ubuntu 18.04 s prostedim cinnamon a vse funguje
Linux Mint 19.3 xfce
Kernel: 5.9.3-lowlatency
CPU: AMD A4-9125
RAM: 8GB
Grafická karta: AMD R3 (integrovaná)
Ovladače: AMD STONEY (LLVM 10.0.1)

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#5 Příspěvek od vxmery »

a po instalacii utrum
Už som sa bál, že si nerýpneš :lol:
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#6 Příspěvek od menom »

.

Broadcom je asi najviac viditelny.
Za to nemoze linux. Je nutne pripomenut, ze za tieto problemy mozu hlavne vyrobcovia hw.

Vo vacsine pripadov sa to da poriesit.

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#7 Příspěvek od Ventero1 »

"pri ubuntu a lm sa stava ze pod live vsetko ide (dovod je pouzitie vsetkych dostupnych ovladacov)
a po instalacii utrum (broadcom, Niektore RTL wifi, zvukovky (Xonar ci SB) a pod."

Ale proc? - tohle je prece neuveritelna nelogicnost ci nedotazenost od vyvojaru, kdyz live dokaze poznat, na co se to instaluje, popr. rovnou instaluje pro sichr vsechny drivery a instalator toto neumi nebo neudela. To postrada zdravy rozum a zbytecne vytvari potize a pridelava praci. Pak nezbyva nez ucinit zaver, ze tvurce instalatoru je bud blb nebo lajdak ...

Dulezite vsak je, jak tam tedy ty drivery, ktere tedy na CD/USB jsou po instalaci dostat? Teoreticky by melo jit ve zdrojich zatrhnout medium a pomoci vyhledani driveru ci napr. dpkg apod to tam jednoduse fouknout.

Je to tak nebo jak tedy? Jak zprovoznit jednoduse to co v live jede a v instalaci ne. Vsim jsem si toho treba u grafiky. V live jsem zapnul kompozitor treba Marco a zadny tearing. Po instalaci zapnu kompozitor a porad tearing jako krava. Takze co to je za nebetycnou zhovadelost, kdyz zkusebni mod funguje lepe, nez plna instalace, ktera vlastne v tomto svetle plna/uplna neni. Nekdo by se mel uz konecne probrat!

Otazka dalsi, jestli je na tom treba cistej Debian lepe. Nebo Antix ci tak ...

Jak tedy docilit toho, aby instalace fungovala stejne dobre jako live?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#8 Příspěvek od Ventero1 »

A muzeme o tom nejak vyvojare ponouknout - podnitit? - jak pises, prece to nemuze byt problem tam navolit, aby to nainstalovalo tech par MB navic ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Vzhledem k tomu, ze jsi se tu venoval nekolika, tak ktere distro je ted to tve hlavni?

Mel jsem pocit, ze stejny problem live vs install melo i Ubu, Xubu, Lubu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Gallium OS neni zly napad - akorat, ze tusim nemel podporu EFI - uz to soudruzi napravili? - to by byl pak asi vhodny OS na ty 2v1.

Xubu 18.04 hlasen s kernelem 4.15 nejaky problem se zaberem kurzoru mysi na plose.

Kazdopadne dik za tipy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno